Skoči do osrednje vsebine
Prijava v aplikacijo

Ste pozabili geslo?

Registracija

Predlagam vladi
Predlog z odzivom pristojne institucije

Javna naročila, možnost izboljšanja

2118 OGLEDOV 4 KOMENTARJI

Vsi neposredni in posredni proračunski porabniki smo zavezani javnemu naročanju. Postopki javnega naročanja so znani in vpeljani in se jih je treba držati.

Problem pri tem pa je, da so dobavitelji izbrani in blago dobavljajo po cenah, s katerimi so konkurirali na javnem razpisu in če najdeš enako robo potem pri drugem dobavitelju, ki bi bila cenejša, je tam ne smeš dobaviti, ker smo vezani na dobavitelja, ki je zmagal pri razpisu. Stvari se tudi pocenijo, naročniki pa imamo "zvezane roke".

Zato predlagam, da se uzakoni možnost, da kljub izvedenemu javnem naročilu naročnik lahko robo nabavi pri drugem dobavitelju, če je cenejša kot je pri dobavitelju, ki je je zmagal na razpisu. Seveda bi pa moral imeti ponudnik z razpisa tudi pravico, da po "nižji ceni od razpisne" dobavi robo.

To bi prisililo dobavitelje, da stalno spremljajo stanje na trgu in prilagajajo cene tudi takrat, ko "gredo navzdol" in pa omogočilo, da bi porabniki javnega denarja imeli možnost bolj racionalne porabe, hkrati pa ne bi mogli dobavitelji, ki na javnih razpisih zmagajo, mirno spati, saj bi jih konkurenca spremljala ves čas.

17 glasov

1 glas

Če bo predlog prejel vsaj 11 glasov za in več glasov za kot proti, ga bomo poslali v obravnavo pristojnemu ministrstvu.

AVTOR Kujon 1 predlog
STATUS PREDLOGA
  • PREDLOG POSLAN
  • KONEC OBRAVNAVE
  • ODGOVOR

Odgovor


17. 5. 2012

Odziv Ministrstva za finance

Po preučitvi predloga za spremembo zakonodaje Ministrstvo za finance opozarja, da je naročnik že na podlagi veljavne zakonodaje dolžan skrbno raziskati trg in cene, in sicer že v fazi priprave na javno naročanje. Ravnati mora gospodarno in strokovno pri pripravi razpisne dokumentacije in izvedbe javnega naročanja ter načeloma predvideti tudi morebitna sezonska znižanja.

Glede na veljavno zakonodajo se lahko naročniki odločijo za okvirne sporazume z več ponudniki, ki so dinamični in fleksibilni način javnega naročanja. Njihov namen je določiti pogoje za naročila, ki se bodo oddajala v določenem obdobju zlasti glede cen in če je to mogoče, tudi upoštevaje količine. Naročnik si z njimi zagotovi stalnost in stabilnost dobav ter izvedbo storitev, izogne pa se večjim tveganjem na trgu, tudi glede nihanja cen, bolj je lahko odziven in učinkovit.

Ministrstvo za finance spremembe zakonodaje v predlagani smeri ne pripravlja.

Priloge:

Komentarji