Skoči do osrednje vsebine
Prijava v aplikacijo

Ste pozabili geslo?

Registracija

Predlagam vladi
Predlog z odzivom pristojne institucije

Spremembe višine bonitete zemljišč

4272 OGLEDOV 4 KOMENTARJI

Spoštovani!

Zakon o kmetijskih zemljiščih 71/2011 - UPB2 je prinesel nič drugega kot nepravično obravnavo državljanov RS. Zakaj? Preprosto. Bonitete zemljišč za spremembe namembnosti so v Prekmurju "nesramno" visoke.

Mladim družinam, ki si želijo ustvariti dom, je s tem zakonom pot popolnoma zaprta. Tisti, ki nimajo zemljišča, morajo to najprej kupiti, potem pa še plačati visoko ceno za odškodnino (govorim o zemljiščih, ki so kmetijska) za spremembno namembnosti.

Razumem, da je cena višja na večinsko ruralnem področju, nikakor pa to ne razumem za mesto in primestna naselja! Še posebej pa ne za Prekmurje, kjer smo tako ali tako na socialnem dnu!

Do prve "plošče" rabiš okrog 50.000 evrov. Kje pa je potem še izgradnja hiše in oprema le-te?! Prakitčno je po pošteni poti gradnja hiše povprečnemu državljanju onemogočena!

Mislim, da bi morala država ustvariti pogoje, da bi družine lažje prišle do hiše in doma.

Lepo Vas pozdravljam!

Peter Peterka

16 glasov

1 glas

Če bo predlog prejel vsaj 11 glasov za in več glasov za kot proti, ga bomo poslali v obravnavo pristojnemu ministrstvu.

AVTOR P Peter Peterka 1 predlog
STATUS PREDLOGA
  • PREDLOG POSLAN
  • KONEC OBRAVNAVE
  • ODGOVOR

Odgovor


11. 5. 2012

Odziv Ministrstva za kmetijstvo in okolje

Odškodnina zaradi spremembe namembnosti kmetijskega zemljišča (v nadaljevanju: odškodnina) je prvenstveno namenjena racionalnemu in premišljenemu umeščanju prostorskih ureditev v prostor. Cilj odškodnine torej ni zaviranje ali celo preprečevanje investicij, pač pa usmerjanje gradenj na manj kvalitetna zemljišča. Zato je sistem višine odškodnine določen progresivno glede na boniteto oziroma proizvodno sposobnost zemljišč. Odškodnina je tako višja na kvalitetnejših zemljiščih, ki so ocenjene z več bonitetnimi točkami, neodvisno od lokacije in namenske rabe zemljišča, ki je določena s prostorskim aktom lokalne skupnosti. Višina bonitete zemljišča se določi glede na proizvodno sposobnost v skladu s Pravilnikom o določanju in vodenju bonitete zemljišč (Uradni list RS, št. 47/08) in se vodi v zemljiškem katastru, ki je v pristojnosti Geodetske uprave RS. Zaradi gospodarskih razmer v državi in posledično upadanja števila investicij je v pripravi novela Zakona o kmetijskih zemljiščih, s katero se želi znatno znižati višina odškodnine, na novo se bo uredil tudi način odmere odškodnine.

Priloge:

Komentarji