Neizpačane plače in stečaj
Če določeno podjetje en mesec ne plača delavcev in ima vse blokirane račune in ni na kratki rok nobene rešitve,potem bi moral takoj biti sprožen predlog stečaja,ne pa da lastniki takšnih podjetij zavlačujejo in pridobivajo čas,ki ga potrebujejo da iz podjetja izčrpajo še zadnje rezerve,da si lahko potem zagotovijo udobno življenje,delavci pa nimajo za preživetje.Lastnikom takšnih podjetij ne bi smelo biti dovoljeno,da vlagajo predlog za prisilno poravnavo ker je to negativna posledica predvsem za delavce ki potem ne dobijo nič.
Lastnik ki podjetje pripelje v stećaj naj ne bi smel odpirati novega podjetja najmanj 3 leta,ne pa da eno podjetje pripelje do propada,in že naslednji teden odpre drugo podjetje.
Prejšnja vlada je že predlagala, da se ljudem, ki so pripeljali podjetje v stečaj onemogoči, da opravljajo kje drugje vodilno funkcijo. Menim, da bi bil skrajni čas, da se tudi na tem področju naredi red. V kolikor bi bilo to zakonsko urejeno sem prepričana, da bi se marsikdo vprašal ali je sposoben voditi podjetje predno bi to sprejel. Ker pa je vse eno ali dobro pelješ stvari ali slabo tako in tako se ti nič ne zgodi, dobiš za nagrado delovno mesto v drugem podjetju in zgodba se ponavlja.
Pri nas prevladuje sistemska korupcija, zato pa tudi zakoni v praksi ne zaživijo in tudi zakoni niso učinkoviti, kaj šele uspešni? Če ni nobenega reda, nadzora, varovalk, pregona.
Delodajalec lahko nemoteno in neomejeno posluje in zaposluje delavce, čeprav pri tem nima nobenega premoženja na družbo z imenom d.o.o.. Ko je pa potrebno poravnati dolgove, pa delavci in ostali vpleteniv tej verigi ostanejo praznih rok, saj delodajalec ni razglasil insolventnosti in stečaja in tako državi ni bilo potrebno plačati iz Jamstvenega in preživninskega sklada. S stečajne mase pa tako ni bilo nič, ker to nobeden ni preverjav v praksi, kako so resnični podatki in koliko sploh ima družba z omejeno odgovornostjo svojega premoženja.
Strinjam se z zadnjim odstavkom. Ceprav se bi dalo tudi to pravilo zaobiti (novo firmo odpre pac nekdo drug, takih naivnezev je povsod dovolj, osebno jih kar nekaj poznam, ki so za par evrov podpisali razne papirje in so "nasrkali"). Prvi odstavek je lahko dvorezni mec. Marsikatera sposobna in uspesna firma (se posebej majhna, druzinska podjetja) lahko zaide v tezave in se lahko pozneje iz njih tudi izkoplje. Ni potrebe podjetja takoj zapirati.