Skoči do osrednje vsebine
Prijava v aplikacijo

Ste pozabili geslo?

Registracija

Predlagam vladi
Predlog z odzivom pristojne institucije

Zaščitimo učitelje, prizemljimo pravice otrok

4357 OGLEDOV 5 KOMENTARJEV

Starši smo večji del dneva na delu, zato je učitelj tisti, ki vzgaja naše otroke. Kot starš 3 otrok me žalosti, da učiteljem odvzemajo pravico vzgajanja. Otroci, ki motijo pouk ali celo nadlegujejo sošolce, so nesankcionirani. Učitelja lahko obmetavajo z najrazličnejšimi predmeti, mu grozijo, ta pa je povsem nemočen, saj so otroci tisti, ki jih ščiti zakon. Se zavedamo posledic?

Pred kratkim sta dva mladeniča v Domžalski osnovni šoli nadlegovala tri mlade deklice, jih slačila in grozila s slikanjem. O problemu je bila obveščena učiteljica, staršev pa o tem niso obvestili. Zakaj ne? Obrazložitev pravi, da je potrebno tovrstne probleme reševati postopoma, brez vznemirjanja. Oče ene od deklic je mladeniča, z zmernim glasom, opozoril, da bo o tem obvestil starše in da bo pogovor takrat tekel z drugačnim tonom ... hja... za nagrado je oče, s strani prisotne učiteljice, prejel verbalno klofuto češ, da se nima pravice vmešavati ... no... obrazložila je, da je bila klofuta izdana na podlagi šolskega pravilnika. Narobe svet... je res potrebno počakati na najhujše? Že pri sumu nadlegovanja bi bilo potrebno nemudoma ukrepati, samoiniciativno sklicati roditeljski sestanek in prestriči krila mladostnikoma. Je treba tudi to uzakoniti?

Prepričan sem, da je potrebno v prvi vrsti zaščititi tiste, ki so pripravljeni pomagati mladini do znanja, samopodobe in samostojnega življenja - učitelje ... tiste, ki so bili izučeni za delo z otroki, da ne bodo trepetali pred razumom in se spraševali, kdaj bodo naslednji na zatožni klopi zaradi "kršenja otrokovih pravic". Če ne drugače, pa uzakonimo vsako malenkost. Kaj bi narod brez učiteljev. Učitelji so naše bogastvo, zato jih spoštujmo in varujmo. V šole vnesimo disciplino in razum.

52 glasov

0 glasov

Če bo predlog prejel vsaj 11 glasov za in več glasov za kot proti, ga bomo poslali v obravnavo pristojnemu ministrstvu.

AVTOR R razum 4 predlogi
STATUS PREDLOGA
  • PREDLOG POSLAN
  • KONEC OBRAVNAVE
  • ODGOVOR

Odgovor


12. 6. 2012

Odziv Ministrstva za izobraževanje, znanost, kulturo in šport

Vzgojno delovanje šole je strokovno delo, ki se izvaja v skladu s pravili stroke in sprejetimi predpisi.

Z vzgojnim načrtom šola določi načine doseganja in uresničevanja ciljev in vrednot iz 2. člena Zakona o osnovni šoli, ob upoštevanju potreb in interesov učencev ter posebnosti širšega okolja. Vzgojni načrt vsebuje vzgojne dejavnosti in oblike vzajemnega sodelovanja šole s starši ter njihovo vključevanje v uresničevanje vzgojnega načrta. Vzgojne dejavnosti so proaktivne in preventivne dejavnosti, svetovanje, usmerjanje ter druge dejavnosti (pohvale, priznanja, nagrade, vrste vzgojnih ukrepov in podobno), s katerimi šola razvija varno in spodbudno okolje za doseganje ciljev.

Pri pripravi vzgojnega načrta sodelujejo strokovni delavci šole ter učenci in starši. Vzgojni načrt sprejme svet šole na predlog ravnatelja

Na podlagi vzgojnega načrta šola v pravilih šolskega reda natančneje opredeli dolžnosti in odgovornosti učencev, načine zagotavljanja varnosti, pravila obnašanja in ravnanja, določi vzgojne ukrepe za posamezne kršitve, organiziranost učencev, opravičevanje odsotnosti, sodelovanje pri zagotavljanju zdravstvenega varstva učencev. Pri oblikovanju pravil šolskega reda sodelujejo strokovni delavci šole ter učenci in starši. Pravila šolskega reda sprejme svet šole na predlog ravnatelja, ki si mora predhodno pridobiti mnenje učiteljskega zbora in sveta staršev.

Kadar učenec krši svoje dolžnosti, določene z zakonom ter drugimi predpisi in akti šole izvede šola vzgojne ukrepe. Učencu se lahko izreče vzgojni opomin, kadar krši dolžnosti in odgovornosti, določene z zakonom, drugimi predpisi, akti šole in ko vzgojne dejavnosti oziroma vzgojni ukrepi ob predhodnih kršitvah niso dosegli namena.

Priloge:

Komentarji