DAVEK NA PSE
PREDLAGAM DAVEK NA PSE. V AVSTRIJI IN NEMČIJI GA ŽE IMAJO IN MISLIM DA BI TA DAVEK BIL SMISELN TUDI PRI NAS KAJTI TU PRI NAS JE OGROMNO ŽIVALI IN NEKATERI JIH IMAJO TUDI VEČ
NA LETO BI DAVEK LAHKO ZNAŠAL OKROG 40 EVROV.
PREDLAGAM DAVEK NA PSE. V AVSTRIJI IN NEMČIJI GA ŽE IMAJO IN MISLIM DA BI TA DAVEK BIL SMISELN TUDI PRI NAS KAJTI TU PRI NAS JE OGROMNO ŽIVALI IN NEKATERI JIH IMAJO TUDI VEČ
NA LETO BI DAVEK LAHKO ZNAŠAL OKROG 40 EVROV.
Če bo predlog prejel vsaj 11 glasov za in več glasov za kot proti, ga bomo poslali v obravnavo pristojnemu ministrstvu.
www.dnevnik.si/novice/slovenija/imetniki-zavetisc-porazeni-na-ustavnem-sodiscu-2712376/
Kmetijsko ministrstvo namerava 27. januarja v javno obravnavo poslati kar pet zakonskih predlogov. Tudi zakon o zaščiti živali, ki ga spreminjajo predvsem zaradi nevzdržnih razmer v zavetiščih za zapuščene živali, saj je veljavni način financiranja oskrbe teh živali neustrezen. Imetniki zavetišč so ustavnemu sodišču predlagali, naj zakonsko ureditev v zvezi s tem razveljavi, a je to pobudo zavrnilo kot očitno neutemeljeno.
www.iusinfo.si/medijsko-sredisce/dnevne-novice/prispevka-za-pse-ne-bo-v-predvideni-noveli-zakona-o-zasciti-zivali-315983
14.01.2025 07:48
Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano glede na poročanje medijev podaja obrazložitev predvidene novele Zakona o zaščiti živali. Glede na odzive občin, ki so se pojavile v javnosti, se je ministrstvo odločilo, da prispevka za pse v predvideno novelo zakona o zaščiti živali ne bo vključilo.
V izhodiščih novele Zakona o zaščiti živali, ki je bil predstavnikom zavetišč in predstavnikom združenj občin (SOS, ZOS in ZMOS) predstavljen 18. decembra 2024 se je kot eden od možnih virov financiranja občin za oskrbo zapuščenih živali, za sofinanciranje sterilizacij, kastracij ter označevanja, s čimer se aktivno prispeva k zmanjšanju števila zapuščenih živali in za potrebne infrastrukture, predlagala tudi zamisel občinskega oziroma lokalnega prispevka za pse.
Pomembno je poudariti, da z novelo zakona želijo urediti trajno in boljšo oskrbo za zapuščene živali. Zavedajo se, da trenutno financiranje zavetišč ni vzdržno. Zato v javni obravnavi pričakujejo predloge javnosti in deležnikov glede vzdržnega financiranja oskrbe zapuščenih živali, saj je to odgovornost občin in zavetišč, ki so lokalna zadeva javnega pomena.
Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano, 13.1.2025
n1info.si/novice/slovenija/ministrstvo-prisluhnilo-obcinam-prispevka-za-lastnike-psov-ne-bo/
www.dnevnik.si/novice/slovenija/obcine-so-proti-obdavcitvi-lastnikov-psov-2710498/
Konec meseca naj bi se v javni razpravi znašel predlog novele zakona o zaščiti živali. Med načrtovanimi novostmi je tudi ta, da bi lahko občine lastnikom psov enkrat na leto zaračunale prispevek za financiranje oskrbe zapuščenih živali. Ta predlog je sprožil žolčen odziv. Da je na majavih nogah, so prepričani tudi v Skupnosti občin Slovenije.
Uprava za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin (v nadaljevanju uprava) namerava z novelo zakona o zaščiti živali, ki je v pripravi, med drugim spremeniti sistem financiranja šestnajstih zavetišč, ki skrbijo za zapuščene živali. Od novembra 2021 oskrbo živali prvih trideset dni zavetišču financira občina, na območju katere so jo našli, med 30. in 120. dnevom imetnik zavetišča, po 120. dnevu, če jim živali ni uspelo oddati, pa državni proračun. Po novem naj bi bilo drugače. Prvih 60 dni po sprejemu živali naj bi stroške zanjo krile občine, od 61. do 180. dne državni proračun, po 180. dnevu pa država in zavetišča v razmerju 20 proti 80.
www.dnevnik.si/novice/slovenija/lastnikom-psov-naj-bi-nalozili-novo-dajatev-2709548/
Uprava za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin že dobro leto po uveljavitvi zadnjih sprememb pripravlja novo novelo zakona o zaščiti živali. Med predlaganimi novostmi je po naših informacijah tudi ta, da bi lahko občine lastnikom psov enkrat na leto zaračunale prispevek za zagotavljanje oskrbe zapuščenih živali.
www.24ur.com/novice/slovenija/prihaja-davek-ki-ga-bodo-placevali-zgolj-lastniki-psov.html
n1info.si/novice/slovenija/ali-lastnike-psov-kmalu-caka-nov-davek-odgovarja-ministrica-mateja-calusic/
www.24ur.com/novice/slovenija/namesto-20-evrov-davka-naj-drzava-na-teren-raje-poslje-inspektorje.html
www.slovenskenovice.si/novice/slovenija/dajatev-ki-letno-prinese-vec-sto-milijonov-lahko-davek-na-pse-pricakujemo-tudi-pri-nas/
notranjska.si/vam-leto-2025-prinasa-davek-na-psa/
www.metropolitan.si/zivali/davek-na-pse-slovenija-nemcija/
Predlog ne podpiram. Zakaj bi uvedli davek na psa in s tem polnili državno blagajno? Tisti, ki ima psa, dobro ve kakšne nepotrebne stroške mu povzroča. Sami obiski veterinarja stanejo celo premoženje, da o raznih zdravilih in terapijah ne govorimo.
Ko psa dobiš, moraš plačati registacijo psa, čipiranje psa, razna zdravila proti glistam..., nato pa se začnejo še razna cepljenja, ki so zakonsko določena. Kakšna vsa cepljenja so potrebna lahko vidimo na spletni strani kuzek.si/cepljenje& in www.zivalice.si/cepljenje/.
Vse to prisili lastnika, da te obveznosti izpolni in drago plača. Strinjam se, da morajo biti določene stvari zakonsko regulirane, saj bi drugače vladal kaos. Sedaj pa na vse našteto dodati še en nepotreben dodaten strošek davek na pse? Tudi, če bi znižali ceno npr. čipiranja, cepljenja in podobno, bi bile storitve še vedno drage. Menim, da se v tem primeru izkorišča ljubezen do živali in pripravljenost na vse samo, da bo našem ljubljenčku vse zagotovljeno, noben pa ne ve kaj pes zares potrebuje in kako mu določena cepiva v resnici škodijo. Naj se raje poda kakšen predlog za zaščito živali!
Sem proti temu predlogu. Lastniki psov imajo že tako zajeten strošek s psom, zakaj bi uvedli še davek na to da so njihovi lastniki. Potem bi lahko uvedli davke na vse hišne ljubljenčke in prav tako kmetije z živalmi. To ne gre tako. V Nemčiji in Avstriji imajo tudi višje standarde kot tukaj v Sloveniji.
V primeru uvedbe davka na pse, se potem morajo znižati ostale dajatve (čipiranje, cepljenje itd.).
Vsi bi se radi zgledovali po Avstriji, samo v plačah in možnostih za investicije ne...katastrofa...najlazje je nabiti davke...ja, pa ne vem zakaj res samo za pse...po kakšni logiki...sem ODLOČNO PROTI!!!!
Kaj pa naj bi bila podlaga za tak davek?
Škoda, ki jo psi povzročijo ali le polnenje državne ali občinskih blagajn?
Če gre za prvo, potem je treba enako za vse živali. Krave so na primer s svojimi iztrebki ene večjih povzročiteljic globalnega segravanja (metan je toplogredni plin), da ne govorim o ušeh in bolhah, pa mačkah pa...
Če pa gre le za prazne blagajne pa je mnogo bolj enostavno povečati DDV.
A pa si predlagatelj sploh predstavlja koliko novih potepuških psov, za katere sedanji lastniki ne bi mogli plačevati dajatev, bi bilo posledica takega davka? Za koliko poklanih ovc bo potem treba plačati odškodnino?
Se opravuičijem, ampak predlog je, če že ne "kretenski", pa vsaj nedomišljen.
Za škodo in obnašanje psov so odgovorni lastniki.
Se strinjam z davkom, ampak pod pogojem, da je v ta "davek" (pa lahko je tudi večji od 40 EUR letno) všteto zdravstveno zavarovanje za psa. Mogoče še pobiranje pasjih drekcev po mestu?
Davek bi bil lahko tudi različen. Jaz bi recimo predlagal nižji davek za živali, ki jih ljudje prevzamejo iz zavetišča, višji davek za pse v mestih in za rodovniške pse iz pasjih farm. Psov je po mestih vsekakor preveč. V Ljubljani se na izpostavljenih mestih večjih naselij sušijo drevesa zaradi pasjega urina. Še vedno je ogromno lastnikov psov (čeprav so po moje že v manjšini), ki ne pospravlajo za psmi, jih spuščajo na otroška igrišča in jih pustijo da skačejo v mimoidoče, jih puščajo cele dneve same na balkonih da obupano tulijo itd.
Sem absolutno proti!
Potem bi največ davkov morala plačevati pasja zavetišča ki rešujejo pse, katere so ljudje nesramno ob naveličanju zavrgli. Ljudje smo odgovorni za pse, zdaj pa naj še spodbujamo to da ljudje ne smejo imeti psov in tako skrbeti za njih? Logično je da če bo davek na pse da ne boš vzel potepuha psa in ga rešil saj imaš še sam komaj za preživetje. A je to kaka spodbuda pa morala za pse? Jaz je ne vidm!
Vse kar tukaj vidim je spet en izgovor za več davkov na pleči malih ljudi. (pri ljudeh z veliko zaslužki 40 evrov tako ali tako ni nič)
Zakaj ne tudi davek na mačke (potencialna nevarnost mačje bolezni), papig (nevarna prenašalka virusov), hrčkov, zajcev, konjev, krav, prašičev, ovc, koz, kač, pajkov, ostalih pazilcev in še bi težko našteval?
Zakaj bi se omejili na psa?
Vsaka žival odavčena.
Dejmo še povečat vse trošarine, zvišat DDV, zmanjšat plače, ukinit nadomestilo za prevoz na delo in malico....
Za zmanjšanje plač in ukinitev nadomestila za prevoz na delo in malico ni treba nič predlagat, saj to pokvarjeni, pajdaški kapitalisti tudi načrtujejo.
Vse vidiš, kaj je v Avstriji, kaj pa delavske plače, ali boš predlagal, da naj bodo še pri nas takšne, kot v Avstriji????
Predlog ni "kretenski", komentatorji bi se tako žaljivih izrazov morali izogibati. Če bi bil ta davek namenjen ureditvi pasjih parkov, zavetišč za zapuščene živali ter zdravstveni oskrbi živali v njih, ipd., bi bil nedvomno smiseln. O takem davku razmišlja Mestna občina Murska Sobota, konkretneje direktor mestne uprave, obrnite se k njemu po pomoč. :)
mogoče pa bi tukaj dodal še obvezno zavarovanje za pse. podobno kot pri avtu, sam po sebi ni nevaren, v primeru nesreče (ugriza) pa bi oškodovanec zagotovo dobil odškodnino. Sedaj je manreč zavarovanje za psa kotopcija, ki spada pod stanovanjsko zavarovanje, to pa po zakonu ni obvezno
predlagam davek na kretenske predloge. 140 e.