Skoči do osrednje vsebine
Prijava v aplikacijo

Ste pozabili geslo?

Registracija

Predlagam vladi
Predlog z odzivom pristojne institucije

Ukinitev obveznega članstva v obrtniški zbornici

3027 OGLEDOV 7 KOMENTARJEV

Rad bi registriral dopolnilno dejavnost( popoldanski SP ) in državi plačal davke. Ker se mi pa grauža še Obrtniški zbornici dat 240 eur na leto za nič še tega ne naredim. Poznam kar nekaj znancev , ki raje delajo po "starem" kot da jih molze še neka zbornica. Tudi kmetijsko gozdarki zbornici določeni plačujemo prisilno članarino. Res pravično!!!

27 glasov

2 glasova

Če bo predlog prejel vsaj 11 glasov za in več glasov za kot proti, ga bomo poslali v obravnavo pristojnemu ministrstvu.

AVTOR B Brank 4 predlogi
STATUS PREDLOGA
  • PREDLOG POSLAN
  • KONEC OBRAVNAVE
  • ODGOVOR

Odgovor


18. 4. 2012

Odziv Ministrstva za gospodarski razvoj in tehnologijo

Trenutno veljavni Obrtni zakon (Ur. l. RS, št. 40/04-UPB1, 117/06-ZDavP-2, 102/07, v nadaljevanju: Obrtni zakon) vsebuje vrsto določb, ki opredeljujejo pristojnosti OZS, pri čemer je izvajanje temeljnih nalog OZS, kot jih določa prvi odstavek 34. člena Obrtnega zakona, zagotovljeno ravno na podlagi obveznega plačevanja članarine. Obvezno članstvo in plačevanje članarine sta temelj, na podlagi katerega si država zagotavlja reprezentativno telo, ki deluje neodvisno in na katerega se lahko obrne za strokovno mnenje. Pri tem je potrebno izpostaviti tudi dejstvo, da bi z ukinitvijo obveznega članstva prišlo do spremembe statusa OZS, in sicer iz osebe javnega prava v osebo zasebnega prava. To vprašanje odpira številne posledice, ki bodo pomembno vplivale na celotno obrtno panogo. Iz navedenega izhaja, da bi bilo v primeru ukinitve obveznega članstva potrebno pristopiti k prenovi Obrtnega zakona in ne le parcialno spremeniti posameznih členov, saj lahko navedeno privede do nekonsistentnih rešitev.

Vlada RS je namreč na svoji 136. redni seji, dne 26. maja 2011 zavrnila predlog skupine poslancev, ki je prav tako zajemal ukinitev obveznega članstva v OZS. Mnenje Vlade RS je bilo, da se z ukinitvijo obveznega članstva odpira vrsta vprašanj, ki jih je potrebno ustrezno urediti, česar pa vloženi predlog zakona ni urejal.

Glede na vse zgoraj navedeno se je Vlada RS odločila, da je potreben celovit pristop k ureditvi zborničnega sistema v Sloveniji. V ta namen je pričela s potrebnimi analizami za preučitev zborničnega sistema, ki bo predstavljala nadgradnjo v letu 2005 narejene analize, na podlagi katere je prišlo do ukinitve obveznega članstva v Gospodarski zbornici Slovenije. Šele na podlagi rezultatov analiz in pridobljenih strokovnih mnenj bo lahko Vlada RS oblikovala sistematične rešitve, ki bodo celovito reševale omenjeno problematiko.

Priloge:

Komentarji




  • s soncnaup

    V današnjih časih so taki "krvosesi" nepotrebni!

    Jih je preveč!

    Mi, mali podjetniki, moramo zelo previdno ravnati s svojim denarjem. Če ga imamo, ga kakorkoli zapravimo ( torej denar kroži ), če ga nimamo, pa ga ne!

    Torej, če ni, ni.

    Torej take nekoristne fotelje z ljudmi vred postaviti na cesto. In naj si služijo kruh tako kot mi.

     

    Za konkretno in koristno delo je danes plačilo - če ga sploh dobiš, seveda.

  • I Igor Golob

    Ukinitev plačevanja obvezne članarine v obrtni zbornici slovenije,ker mali podjetniki se že tako žrvujemo v krizi,v obrtni zbornici pa ne delajo v interesu nas malih obrtnikov,ampak si na naš račun samo izplačujejo lepe plače,delajo izvšbe zaradi neplačanih članarin,kar sploh ni etično,ker bi prav obrtna zbornica morala imeti posluh za težave obrtnikov v krizi:Menim da bi z ukinitvijo obvezne članarine OZS prisilili da bi začela delovati za male obrtnike,ker bi se takrat borili za pridobivanje članov in s tem tudi si bi tudi oni pridobivali nas stranke ,se pravi podjetnike.Zakon o ukinitviji obveznih članarin mora pod nujno v parlamentarno razpravo.

  • m marko_b

    V koalicijski pogodbi je zapisano, da se ukinejo vsa obvezna članstva v zbornicah. Torej ostaja vprašanje kdaj bo do tega prišlo.

    • r rokj

      V koalicijski pogodbi je zapisano tudi še kaj drugega, pa dnevni dogodki tečejo v drugo smer...

       

  • s soncnaup

    Ravno pišem Vlogo za odpis članarine...Obup !

    Poleg ostalih fiksnih mogočih in nemogočih stroškov te še OZS utaplja s svojo "prostovoljno članarino" in birokratskimi ovirami ( za njihove pogoje, da ti odpišejo članarino, moraš dodati še cel kup papirjev s katerimi dokazuješ svoje navedbe zakaj ne bi plačeval...). Pogoje ( beri kriterije o odpisu članarine ) si je napisala kar sama OZS !

    Za njihove plače ( ter premičnine in nepremičnine ) bi morala poskrbeti država , ki je »ustanovila« OZS in ne mi.

    Mi državi že plačujemo z davki. Če že mora biti OZS, naj ta "servis" za obrtnike plačuje država. Če ji je res toliko, da bodo obstali in njej lažje plačevali davke.

    Ob teh »vlogah, prošnjah, pritožbah, tožbah«…. nam OZS in država krade čas in energijo, ko se moramo »vleči ven«.

    Podjetnik sem 8 let. Pred 2 mesecema so me na OZS "odkrili" in mi "prilepili" članarino, ker so mi "nujno potrebni" - to "pravico" jim je dala država !

    Osem let pa sem čisto dobro shajal brez njih in članarine...

    Zakaj nas država duši še s tem - ob že tako oteženih okoliščinah - lanskem upadu prometa za več 10% !?

    "Obvezno članstvo" ni v skladu z demokratičnimi načeli... STRAN Z NJIM !

     

  • A Arim1

    Članarina naj se ukine. Obrtna zbornica že dolgo ne opravlja svojega poslanstva. Zaposlenih ima veliko strokovnjakov iz različnih profilov in kot servis obrtnikom je dobro zastavljen, številčen, kar v dveh stavbah v Ljubljani... Druga zgodba pa je, ko obrtnik v težavah dejansko potrebuje pomoč (saj zato pa naj bi bilo članstvo??). V svojih 24 letih članstva, pomoči nisem bila nikoli deležna. Na telefonske klice nikoli ne dobiš odgovornega za rešitev problema, na meile ne odgovarjajo... OZ zanima samo plačilo članarine. To je tudi edini, pristni stik z obrtniki. No ja, da ne bom preveč krivična, če redno plačuješ članarino dobiš tudi revijo Obrtnik. :D

    l.p.

     

  • p peter l.

    Članarina naj bo prostovoljna,zanjo naj dobi član ugodnosti,kdor pa ni član pa naj vse storitve plača po tržni ceni.

    Jaz temu ne rečem več članarina ampak je to davek,ker je obvezen.Sramota do zbornice.

    To je tako kot da bi meni morali vsi ki imajo doma kuhinjo plačevat članarino da bodo potem imeli ugodnejši servis,svetovanje in nakup kuhinje,....?????Haloooooo???!!!!!!!1

     

    OBvezno članarino je treba ukinit