Skoči do osrednje vsebine
Prijava v aplikacijo

Ste pozabili geslo?

Registracija

Predlagam vladi
Predlog z nezadostno podporo

Pokojninska Reforma

2943 OGLEDOV 8 KOMENTARJEV

<style type="text/css"> Glede na dokaj visoko starost in čas za katerega družba nameni posamezniku pokojnino je nujno da se uskladi sistem pokojnin tako, da se za pokojnine ne uporablja zgolj denar vplačil v pokojninsko blagajno temveč iz porabe same. Upokojenci, ki jih je vedno več, tako vedno več plačujejo v prometni davek in je vedno večja korelacija potreb in vplačil davkov porabe. Uravnavanje vplačil in upokojevanja je popolnoma nerealno. Smešno je, da bi na nacionalnem nivoju nekdo delal do smrti, cela generacija pa nima možnosti zaposlitve. V dobi avtomatizacije, je učinkovitost tudi osnovnih življenjskih potrebščin, na zavidljivem nivoju in raste. Rast avtomatizacije bo vsekakor bolj skladna s stopnjo upokojevanja.</style> <style type="text/css"> </style>

Glede na staranje polulacije in čas za katerega družba nameni posamezniku pokojnino je nujno da se uskladi sistem pokojnin tako, da se za pokojnine ne uporablja zgolj denar vplačil v pokojninsko blagajno temveč iz porabe same. Upokojenci, ki jih je vedno več, tako vedno več plačujejo v prometni davek in je vedno večja korelacija potreb in vplačil davkov porabe. Uravnavanje vplačil in upokojevanja je popolnoma nerealno. Smešno je, da bi na nacionalnem nivoju nekdo delal do smrti, cela generacija pa nima možnosti zaposlitve. V dobi avtomatizacije, je učinkovitost tudi osnovnih življenjskih potrebščin, na zavidljivem nivoju in raste. Rast avtomatizacije bo vsekakor bolj skladna s stopnjo upokojevanja.

8 glasov

0 glasov

Če bo predlog prejel vsaj 11 glasov za in več glasov za kot proti, ga bomo poslali v obravnavo pristojnemu ministrstvu.

AVTOR B boljedanes 5 predlogov
STATUS PREDLOGA
  • PREDLOG POSLAN
  • KONEC OBRAVNAVE

Komentarji




  • F Ferenc

    www.slovenskenovice.si/novice/slovenija/pokojninska-reforma-po-novem-bomo-delali-do-67-leta/

     

    /.../ Vendar pa so delodajalci temu ves čas nasprotovali, saj menijo, da je gospodarstvo že preobremenjeno. Po neuradnih informacijah vlada ni podprla sprememb prispevnih stopenj, kar pomeni, da bo sistem ostal nespremenjen. /.../

     

    Mimogrede pa se dogaja tole:

     

    cekin.si/zaposlitev/zaposleni/bozicnice-bodo-vecinoma-visje-kot-lani.html

     

    Kdo koga tu vleče za nos!?

  • F Ferenc
  • F Ferenc

     

     

    siol.net/novice/posel-danes/joc-pececnik-ostaja-na-celu-sbc-644451

     

    "Fokus kluba v mojem naslednjem mandatu bo na plačah in davkih. Če

    smo konkretni, na slovenski družini," so Pečečnika v sporočilu za javnost citirali v SBC. Analitiki združenja so namreč, tako je povedal Pečečnik, ugotovili, da velik del slovenskih družin mesečno zasluži okoli 2.400 evrov neto, za življenje pa bi potrebovale 4.300 evrov.

     

    "To je velik razkorak. Država družinam jemlje preveč in bi morala biti racionalnejša. Prizadevali si bomo, da bodo družine živele bolje," je dejal Pečečnik.

     

    Koliko pa "zaslužijo" in plačajo davka državi upokojenci?! Ta problematika ima zelo malo pozornosti. Upam, da bo zajeta v nastajočem memorandumu ZDUS?

  • F Ferenc
  • F Ferenc

    www.mladina.si/234242/minister-mesec-upokojenci-bodo-v-prihodnje-s-svojo-pokojnino-lahko-ziveli/

    Minister za delo Luka Mesec napoveduje sprejetje pokojninske reforme nekje do naslednjega poletja. V pogovoru za STA je dejal, da bodo pogajanja s socialnimi partnerji o besedilu pokojninskega zakona po spremenjeni časovnici potekala od septembra do konca februarja. Ministrstvo si želi, da bi upokojenci v prihodnje lahko živeli s svojo pokojnino.

    Minister za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti Mesec izhodišča za pokojninsko reformo, ki jih je vlada sprejela 24. aprila, ocenjuje kot ustrezno podlago za dejavna pogajanja s socialnimi partnerji, ki se bodo v okviru posebne skupine znotraj Ekonomsko-socialnega sveta začela septembra.

    V skladu z izhodišči ostaja za upokojitev pogoj pri delovni dobi 40 let, starostni pogoj pa se bo od leta 2028 postopoma zvišal za dve leti.

    "Če se kot družba staramo in se število upokojencev zvišuje hitreje od števila aktivnih, so rešitve bodisi poviševanje prispevkov za pokojnine, bodisi zviševanje starostnega pogoja, bodisi zniževanje pokojnin. Zadnja možnost je zame povsem nesprejemljiva in ne bi nikoli pristal na kaj takega. Prvi dve možnosti pa predlagana pokojninska reforma v bistvu vključuje," je pojasnil.

    Tako bi se upokojitvena starost za tiste, ki niso delali 40 let, od leta 2028 do leta 2035 podaljševala z zdajšnjih 65 na 67 let. Tisti, ki so začeli delati prej in bodo imeli zato tudi 40 let delovne dobe prej, pa se bodo lahko upokojili mlajši, a ne mlajši kot 62 let, medtem ko zdaj ta meja znaša 60 let. "Izjema so tisti, ki so začeli delati zelo zgodaj. Sicer pa je to naš cilj: da začnemo delati prej, da bomo lahko šli v pokoj pred 67. letom starosti," je izpostavil.

     

     

     

  • F Ferenc

    www.24ur.com/novice/slovenija/redna-upokojitev-pri-40-letih-zavarovalne-dobe-in-60-letih-starosti.html

    Vladna stran je s socialnimi partnerji neformalno začela pogovore o izhodiščih za pokojninsko reformo. Z njo želi zagotoviti vzdržnost pokojninskega sistema in blaginjo upokojencev ter povrniti zaupanje v pokojninski sistem. Zagotavlja, da bo za upokojitev zadostovalo 40 let zavarovalne dobe in do leta 2028 60 let starosti, so dejali po pogovoru.

  • V Viljem

    Spoštovani predlagatelj in predstavniki vlade!

    Seveda je nujna reforma sedanjega pokojninskega sistema. S predlogom se seveda strinjam, le morda drugače gledam na reformo. Namreč, najprej bi morali ukiniti drugi in tretji steber. Zakaj? Ker sta oba namenjena zavajanju naivnih. Primer Enron v Ameriki in posledice kraha privatnih skladov... Obstajati bi moral le osnovni, JAVNI steber.

    Od prve do zadnje črke se pa strinjam s komentarjem mojega predhodnega komentatorja - pravica_ljudem. Tudi o zadnjem stavku komentarja sem razmišljal, ki sodi tu zraven, kot amen pri molitvi. Da. O revoluciji je govora. Bojim se da ima prav. Menda bo ja kdo od oblastnikov razmislil kaj zna to pomeniti. Pa ne zaradi tega, da bi začeli pripravljati kontrarevolucijo. V Sloveniji, kakor tudi drugod je ogromno ljudi, predvsem mladih, ki nimajo nič in nič od življenja ne morejo pričakovati. Izgubijo lahko le svoje, v taki družbi nič vredno življenje. Sedaj se mladi pasivno upirajo (mamila, alkohol, itd), počasi se začenjajo upirati aktivno. Bati se je, da se utrga plaz. Takrat pa nikomur nebi bilo lahko.

    Razmislite oblastniki !

  • p pravica_ljudem

    Najbolj čudno je to da, imamo ne eni strani vse več avtomatizacije na drugi pa vse manj služb in na tretji vojne dobičkarje: podjetja ki lahko služijo skoraj brez najemanja zaposlenih. Potem pa se vprašaš... zakaj pravzaprav pride do tega da upokojevanje ni več vzdržno, če po vsej logiki napredek v tehnologiji pomeni vsaj po tehnični plati še manj potrebnega dela za isti učinek???

     

    Zaradi multinacionalk in kapitalizma ki je narejen na osnovi zaslužka podjetij in ne ljudi!

    In zdej smo mi krivi ker se kasnej staramo...ja valda!! Imamo več avtomatizacije kar pomeni da bi po tej logiki morali manj delat za isti učinek koristnosti v družbi na eni strani ..in na drugi strani vse manj sredstev za upokojevanje.

     

    Ravno tako kot zdravstvo postaja vse bolj učinkovito, ravno tako postaja tudi avtomatizacija vse večja in starost ki jo doživimo.

     

    V solidarni in pravični družbi bi se to izravnalo. Torej stroške nekoristnosti upokojencev bi se izravnalo z povečanim delom avtomatizacije in novih tehnologij(krajši postopki).

    V naravi bi se to uravnotežilo ampak ljudje se preveč samovoljno obnašamo potem pa je tako kot je.

    Avtomatizacija se pretoči zgolj v večje dobičke podjetij...koristnost se povečuje pri boljšem zdravstvu ...daljši starosti ...ne pa tudi v pokojninah ker tu velika podjetja ne dopustijo da velika količina koristnosti pride do velike količine malih ljudi.

    Za velikimi podjetji so "veliki" ljudje ki pa jih je 1%. Te dobijo koristnost.

     

    In potem nas vlada prepričuje: hej če dalj živimo potem je logično da moramo dalj delat ali pa da so pokojnine manjše...ja ne ni logično oprosti ni. To bi bilo logično edino če ne bi bilo napredka. Potem bi bilo logično. Pa še nekaj: logično je lahko samo zaradi neupravičeno razporejene koristnosti (premoženje, razne koristi, denar itd). Tisti ki naredijo 90% dodatne vrednosti dobijo vsega kvečjemu 30% nazaj od česar je pa še ene 50% raznih davkov.

     

    Pač to ni za nikamor no. Pravi problem ni v starosti, ampak v neupravičenosti na ogromno ravneh v samem sistemu. Morda boste res prepričali male ljudi da je prav da se kasneje upokojimo. Plosk Plosk..Ampak povem vam da se bo na neki točki tud ta lažni in napihljiv sistem brez večje pravičnosti še velikokrat sesuval in nemirov bo vsakič več in težko jih bo kontrolirati. Zaenkrat še nismo obupani. Vsaj ne večina. Ampak tisti ki pa so pa že skoraj vsi protestirajo. Nova Francoska revolucija prihaja v roku desetletja ali dveh.