Skoči do osrednje vsebine
Prijava v aplikacijo

Ste pozabili geslo?

Registracija

Predlagam vladi
Predlog z odzivom pristojne institucije

Strokovni sodelavci po Zakonu o socialnem varstvu

4843 OGLEDOV 3 KOMENTARJI

Predlagam, da se spremeni Zakon o socialnem varstvu, tisti del, ki definira strokovne delavce in strokovne sodelavce na področju socialnega varstva (69. člen).

Predlagam, da se definicija razširi, tako da se na ustrezno mesto v Zakonu doda besedilo iz katerega bo izhajalo da so :

Strokovni sodelavci tudi zaposleni v nevladnih organizacijah, ki delajo v programih socialnega varstva in so sami predstavniki skupin uporabnikov, ki so jim ti programi namenjeni, če imajo doseženo vsaj V. stopnjo izobrazbe in 3 leta delovnih izkušenj dela v teh programih.

25 glasov

2 glasova

Če bo predlog prejel vsaj 11 glasov za in več glasov za kot proti, ga bomo poslali v obravnavo pristojnemu ministrstvu.

AVTOR K Katra505 1 predlog
STATUS PREDLOGA
  • PREDLOG POSLAN
  • KONEC OBRAVNAVE
  • ODGOVOR

Odgovor


28. 3. 2012

Odziv Ministrstva za delo, družino in socialne zadeve

Kot odgovor na vaš predlog vam pojasnjujemo, da definicijo strokovnih sodelavcev v Zakonu o socialnem varstvu ureja določba 70. člena zakona, ki določa, da so strokovni sodelavci po tem zakonu delavci, ki opravljajo posamezne socialno varstvene storitve in so končali programe izobraževanja v skladu s posebnimi predpisi ter imajo opravljeno pripravništvo in strokovni izpit. Nadalje ta člen v drugem odstavku določa, da vrste in stopnje programov izobraževanja iz prejšnjega odstavka, ki zagotavljajo strokovnim sodelavcem ustrezno strokovno usposobljenost za opravljanje posameznih storitev, določi socialna zbornica. Socialna zbornica je v ta namen sprejela Pravilnik o določitvi vrste in stopnje programov izobraževanja za strokovne sodelavce v socialnem varstvu (Ur.l. RS, št. 51/01), ki v 4. členu določa; da so strokovni sodelavci v socialnem varstvu delavci , ki opravljajo posamezne storitve, in so končali:

  • družboslovne programe izobraževanja (višješolske, visokošolske ali univerzitetne stopnje) ter imajo opravljeno pripravništvo in strokovni izpit na področju zaposlovanja, šolstva, zdravstva, pravosodja in javne uprave ter imajo ustrezne strokovne reference in delovne izkušnje za področje socialnega varstva,
  • druge izobraževalne programe ali pridobili ustrezno poklicno kvalifikacijo ter izvajajo posamezne naloge in opravila pri praviloma neposrednem delu z uporabniki socialno varstvenih storitev ali dejavnosti, ter so dokazali usposobljenost za strokovno delo po tem pravilniku.

V 7. členu Pravilnik nadalje določa, da so delavci strokovno usposobljeni, če imajo:

  • zaključen višješolski, visokošolski ali univerzitetni program s področja družboslovja, ob ustreznih delovnih izkušnjah
  • najmanj poklicno izobrazbo in pridobljeno licenco, certifikat ali drugo potrdilo, ki dokazuje strokovno usposobljenost ob ustreznih delovnih izkušnjah.

Ustrezno usposobljenost za strokovno delo na področju socialnega varstva ugotavlja socialna zbornica po postopku, ki ga določa omenjeni pravilnik. Po uspešno zaključenem preverjanju usposobljenosti pa kandidat pridobi potrdilo o usposobljenosti za opravljanje posameznih socialno-varstvenih storitev ali dejavnosti v okviru svoje stroke ali poklica. To potrdilo je ustrezno dokazilo delavcu, da se uvršča med strokovne sodelavce na področju socialnega varstva. (18. člen Pravilnika). Na podlagi navedenega zaključujemo, da sprememba zakonodaje, kot ste jo predlagali, ni smiselna, saj Zakon o socialnem varstvu preko Pravilnika že sedaj dovoljuje, da strokovni sodelavci postanejo tudi kandidati, ki imajo doseženo V. raven izobrazbe, pod pogojem, da izvajajo posamezne naloge in opravila pri praviloma neposrednem delu z uporabniki socialno varstvenih storitev ali dejavnosti ter so dokazali usposobljenost za strokovno delo po tem pravilniku.

Priloge:

Komentarji