Skoči do osrednje vsebine
Prijava v aplikacijo

Ste pozabili geslo?

Registracija

Predlagam vladi
Predlog z odzivom pristojne institucije

Predlog za varčevanje praznovanja novega leta v vseh mestih, ukinitev ognjemetov, košatih razsvetlja

5818 OGLEDOV 10 KOMENTARJEV

Predlagam, da se takoj sprejme ustrezni akt, ki bo nalagal vsem mestnim občinam v državi, da skrčijo aktivnosti praznovanja novega leta in sicer naj se ukinejo dragi ognjemeti, košate razsvetljave in ostale bogate prireditve in naj se denar, ki bi se sicer nesmotrno porabil za to, preusmeri v aktivnosti pomoči revnim: naj se deli kruh, hrana, naj se da denar za varne hiše, za brezdomce itd. V nekaterih državah so se tega že lotili uspešno in pripravili okraske iz odpadnega materiala in brez dragih razsvetljav in ognjemetov.

18 glasov

8 glasov

Če bo predlog prejel vsaj 11 glasov za in več glasov za kot proti, ga bomo poslali v obravnavo pristojnemu ministrstvu.

AVTOR M Marija Krajnc 68 predlogov
STATUS PREDLOGA
  • PREDLOG POSLAN
  • KONEC OBRAVNAVE
  • ODGOVOR

Odgovor


19. 1. 2012

Odziv Službe vlade za lokalno samoupravo in regionalni razvoj

Ustava RS v (v členih 138, 139 in 140) določa, da prebivalci Slovenije uresničujejo lokalno samoupravo v občinah in drugih lokalnih skupnostih ter da je občina samoupravna lokalna skupnost. V pristojnost občine spadajo lokalne zadeve, ki jih občina lahko ureja samostojno in ki zadevajo samo prebivalce občine. Država lahko z zakonom prenese na občine opravljanje posameznih nalog iz državne pristojnosti, če za to zagotovi tudi potrebna sredstva. V zadevah, ki jih je na organe lokalne skupnosti prenesla država, opravljajo državni organi tudi nadzor nad primernostjo in strokovnostjo njihovega dela. Ustava RS v 141. členu še natančneje določa nastanek in naloge mestnih občin. Mesto lahko dobi po postopku in ob pogojih, ki jih določa zakon, status mestne občine. Mestna občina opravlja kot svoje tudi z zakonom določene naloge iz državne pristojnosti, ki se nanašajo na razvoj mest.

Temu sledi zakonska ureditev. Tako Zakon o lokalni samoupravi določa, da občina v okviru ustave in zakonov samostojno ureja ter opravlja svoje zadeve in izvršuje naloge, ki so nanjo prenesene z zakoni ter da občina samostojno opravlja lokalne zadeve javnega pomena (izvirne naloge), ki jih določi s splošnim aktom občine ali so določene z zakonom.

Iz navedenega torej izhaja, da omenjeno področje spada med lokalne zadeve, ki jih občina lahko ureja samostojno in ki zadevajo samo prebivalce občine. Nedvomno je jasno, da ne gre za prenesene naloge iz državne pristojnosti, zatorej tudi državni organi ne morejo in ne smejo opravljati nadzora nad primernostjo in strokovnostjo dela občin, torej ne morejo sprejemati normativnih aktov, ki bi urejali (tudi navedeno) področje, ki je v izključni pristojnosti občin.

Tako omenjeni predlog kot tudi ostale predloge in pripombe pa se lahko predlaga in obravnava preko sistema izvajanja lokalne samouprave, pri čemer mislimo predvsem na delovanje v krajevnih ali četrtnih skupnostih, organih občine (komisije in odbori, občinski svet) in z oblikami neposredne demokracije ter pobudo civilne iniciative.

Priloge:

Komentarji