Skoči do osrednje vsebine
Prijava v aplikacijo

Ste pozabili geslo?

Registracija

Predlagam vladi
Predlog z odzivom pristojne institucije

Uporaba biomase za ogrevanje javnih stavb

4783 OGLEDOV 13 KOMENTARJEV

Predlagam, da se na nivoju države sprejme uredba in pričnejo aktivnosti za prehod kurjenja za ogrevanje javnih objektov na biomaso (sekanci). Trenutno se večina javnih objekov, ki niso priklopljeni na daljinsko ogrevanje ogreva s kurilnim oljem ali plinom. Na razpolago imamo ogromne količine lesa ob in v strugah rek in potokov. Zaradi zaraščenosti strug imamo skoraj vsakoletne probleme s poplavami. Prednosti ki jih vidim v tem pa so:

- možnost prezaposlitve z nekaterih delovnih mest, kjer je presežna delovna sila

- možnost zaposlovanja težje zaposljivih kadrov

- možnost zaposlovanja preko javnih del

- delo za gradbince, ki jim manjka dela (zalogovniki za biomaso) in delo za strojnike (ki jim zaradi zmanjšanja gradbenih del prav tako manjka dela)

- pridobitve subvencij iz EU za prehod ogrevanja na obnovljive vire ogrevanja

- velike prihranke za nakup kurjave za javne objekte, kot so bolnice, šole, zdravstveni domovi, občinske stavbe, kulturni domovi, domovi za ostarele, (vsaj 50% nižji stroški ogrevanja - nekaj milijonov € letno na državni ravni)

- lepši bregovi rek in potokov

- večja pretočnost rek in potokov ob vremenskih neprilikah in s tem manjša nevarnost poplav

- možnost povezovanja več javnih objektov in tudi nejavnih objektov na daljinski sistem v strnjenih naseljih

Za sprejem takšne uredbe pa bi bilo potrebno zbrati strokovnjake iz različnih vej: Vodno gospodarstvo, gozdno gospodarstvo, ekologija,...

11 glasov

5 glasov

Če bo predlog prejel vsaj 11 glasov za in več glasov za kot proti, ga bomo poslali v obravnavo pristojnemu ministrstvu.

AVTOR R Robert13 3 predlogi
STATUS PREDLOGA
  • PREDLOG POSLAN
  • KONEC OBRAVNAVE
  • ODGOVOR

Odgovor


13. 2. 2012

Odziv Ministrstva za gospodarstvo

Strinjamo se z vami, ko naštevate pozitivne učinke izrabe obnovljivih virov energije, še posebej lesne biomase. Zavedanje o tem je v državni upravi že dolgo prisotno, saj se že več kot desetletje izvaja program spodbujanja uporabe lesne biomase z različnimi finančnimi instrumenti: nepovratnimi sredstvi, ugodnimi krediti in kapitalskimi vložki. Trenutno je odprt razpis za vgradnjo kotlov na lesno biomaso za gospodinjstva pri Ekoskladu, za javne zavode je pri isti inštituciji na voljo tudi ugoden kredit.

Ministrstvo za gospodarstvo (v nadaljevanju MG) ima v okviru Operativnega programa razvoja okoljske in prometne infrastrukture za obdobje 2007-2013 za trajno rabo energije na razpolago 188 milijonov evrov, od tega je 85-odstotkov sredstev Kohezijskega sklada, 15-odstotni delež pa doda država Slovenija. Razvojno prioriteto »Trajnostna raba energije« sestavljajo štiri prednostne usmeritve: energetska sanacija stavb v javnem sektorju (95,6 milijonov evrov), učinkovita raba električne energije (30 milijonov), inovativni ukrepi za lokalno energetsko oskrbo (46,7 milijonov evrov) ter demonstracijski projekti, informiranje in svetovanje (15,7 milijonov evrov). Izvajanje vseh štirih prednostnih usmeritev je v skladu s strateškimi smernicami EU za obdobje 2007-2013 na področju kohezijske politike, kjer so učinkovita raba in obnovljivi viri energije izpostavljeni kot področje, ki ima velik gospodarski, okoljski in zaposlitveni potencial.

Finančne spodbude za energetsko sanacijo javnih stavb MG izvaja z vsebinsko pristojnimi ministrstvi (MZ, MŠŠ, MDDSZ, MVZT).

Poleg energetske sanacije lupin objektov sodijo med upravičene stroške tudi ukrepi na ogrevalnih, hladilnih, klimatizacijskih in prezračevalnih sistemih, vgradnja varčnih svetil, optimizacija razsvetljave, sistemi samodejnega spremljanja porabe energije ter vgradnja kotlov na lesno biomaso in toplotnih črpalk. V letu 2010 je bil objavljen razpis za energetsko sanacijo bolnišnic. Sklenjeno je bilo 20 pogodb v skupni višini 51,6 milijona evrov, višina sofinanciranja je znašala 90% upravičenih stroškov. V letu 2011 sta bila objavljena še dva razpisa. Za energetsko sanacijo srednjih šol je bil objavljen razpis v višini 16 milijonov evrov, sklenjenih je 18 pogodb v višini 15,9 milijonov evrov. Za energetsko sanacijo domov za starejše je bil objavljen razpis v višini 20 milijonov evrov, sklenjenih je 19 pogodb za 19,4 milijona evrov.

Skratka, država se zaveda naravnih danosti, ki jih ima Slovenija, in energetsko izrabo lesne biomase spodbuja z različnimi finančnimi instrumenti. MG je z vsebinsko pristojnimi ministrstvi izvedlo razpise, kjer so se dodeljevala sredstva tudi za vgradnjo kotlov na lesno biomaso. Skupno je bilo od leta 2010 do danes razpisano 88,6 milijona evrov; v letošnjem in prihodnjem letu bo na voljo še 22,8 milijona evrov. V vseh primerih so upravičenci javni zavodi s področja zdravja, srednjega šolstva in socialnega varstva; finančna spodbuda pa znaša 90% upravičenih stroškov, med katere sodi tudi vgradnja kotla na biomaso s pripadajočo opremo (dimnik, regulacija, deponija).

MG samo pa izvaja tudi dva razpisa za spodbujanje uporabe lesne biomase. Prvi razpis je namenjen gradnji sistemov daljinskega ogrevanja, drugi pa gradnji mikro-daljinskih sistemov in vgradnji individualnih kotlov na lesno biomaso. V obeh primerih pa so izključeni projekti, ki se lahko financirajo iz Programa za razvoj podeželja v 1. in 3. osi.

Javni razpis za sofinanciranje daljinskega ogrevanja na lesno biomaso za obdobje 2011 do 2015 (DOLB3)

Razpis je namenjen pravnim osebam, ki so ustanovljene na podlagi predpisa, ki ureja gospodarske družbe, ter samostojnim podjetnikom, ki imajo sedež na ozemlju Republike Slovenije.

Skupna višina finančne spodbude za izvedbo posameznega projekta znaša največ 30% vrednosti upravičenih stroškov investicije, če je prijavitelj veliko podjetje. Pri srednjih podjetjih se zgornja višina dodeljene finančne spodbude poveča za 10 odstotnih točk, pri malih podjetjih pa za 20 odstotnih točk. Zgornja meja intenzivnosti pomoči velja ne glede na to, iz katerih javnih virov (Kohezijski sklad, sredstva državnega proračuna ali proračunov lokalnih skupnosti, kredit Ekološkega sklada Republike Slovenije in mednarodni viri) je pomoč dodeljena oziroma, če je pomoč dodeljena po več shemah hkrati.

Odpiranja vlog se vršijo periodično vsake tri mesece. Rok za oddajo vlog je prvi delovni četrtek v mesecih marec, junij, september, december v posameznih letih do vključno 5. septembra 2013, na razpolago pa je še 15,7 milijona evrov.

Javni razpis za sofinanciranje individualnih sistemov ogrevanja na lesno biomaso za obdobje 2011 do 2014 (KNLB 3)

Razpis za gradnjo mikro-daljinskih sistemov in vgradnjo individualnih kotlov na lesno biomaso je bil objavljen v mesecu maju 2011 za obdobje 2011 do 2014 v višini 9 milijonov evrov.

Nabor upravičencev na javnem razpisu za individualne sisteme ogrevanja je, poleg gospodarskih družb in samostojnih podjetnikov, razširjen še na pravne osebe zasebnega prava, ki so ustanovljene na podlagi predpisov, ki urejajo društva, ustanove, zavode in zadruge.

V primeru pogodbenega financiranja je prijavitelj na razpis lahko tudi podjetnik, pri čemer mora biti sklenjena dolgoročna pogodba (najmanj za dobo 10 let) o dobavi toplote med partnerjema, od katerih je eden lahko tudi javni zavod, partnerju pa mora biti predstavljen ekonomski izračun v dveh variantah: z in brez upoštevanja sofinanciranja.

Skupna višina finančne spodbude znaša največ 30% vrednosti upravičenih stroškov investicije. Pri srednjih podjetjih se zgornja višina dodeljene finančne spodbude poveča za 5 odstotnih točk, pri malih podjetjih pa za 10 odstotnih točk. Za operacije, ki jih izvajajo društva in ustanove, znaša skupna višina nepovratnih sredstev 40% vrednosti upravičenih stroškov investicije.

Odpiranja vlog se vršijo periodično vsake tri mesece. Rok za oddajo vlog je prvi delovni četrtek v mesecih marec, junij, september, december v posameznih letih do vključno 5. septembra 2013, na razpolago pa je še 7,7 milijona evrov.

Priloge:

Komentarji