Skoči do osrednje vsebine
Prijava v aplikacijo

Ste pozabili geslo?

Registracija

Predlagam vladi
Predlog z odzivom pristojne institucije

Poenotimo avtomobilski komplet za prvo pomoč

4609 OGLEDOV 6 KOMENTARJEV

pravilnik o kompletu za prvo pomoč UL106/2004

Pravilnik o je očitno pisan za določeno podjetje, ki izdeluje komplete prve pomoči v RS.

Med drugim so predpisane dimenzije škatle, ki pa so prilagojene podjetju (torej take kot jih očitno izdeluje samo to podjetje), ne pa avtomobilu. Tak komplet zaradi svoje velikosti ne gre v prostore za shranjevanje kompletov prve pomoči v večino evropskih in ostalih vozil, kjer bi ga takoj lahko našel vsak morebitni uporabnik in bi bil tudi primerno zaščiten pred poškodbami. Tak prostor je navadno v prtljažniku v stranici. Nekateri ga sedaj spravljajo pod sedež, v predal vrat ali pa v posebne torbe (spet slovenski izzum), kjer je skupaj s trikotnikom rezervnim oljem in kaj vem čim še, in se navadno valjajo nekje v prtljažniku.

Ni potrebe omenjati da je tak komplet vsaj 100% dražji od evropskega.

Zato pozivam vlado, da poenoti komplet z nemškim, italijanskim ali francoskim oziroma izbriše člene, ki dovolijo uporabo kompleta samo enega proizvajalca in prilagodijo dimenzije škatle vsaj evropskim, če ne tudi drugim vozilom.

Ali so mogoče izven Slovenije ljudje drugačni in se poškodbe zdravijo na drugačenb način?

11 glasov

0 glasov

Če bo predlog prejel vsaj 11 glasov za in več glasov za kot proti, ga bomo poslali v obravnavo pristojnemu ministrstvu.

AVTOR M mmmatej 1 predlog
STATUS PREDLOGA
  • PREDLOG POSLAN
  • KONEC OBRAVNAVE
  • ODGOVOR

Odgovor


18. 11. 2011

Odziv Ministrstva za promet

Pravilnik o kompletu za prvo pomoč, ki spada v obvezno opremo motornih vozil (Uradni list RS, št. 106/04, 134/04, 136/04 – popr. in 115/07), je bil sprejet v letu 2004. Glede na to, da o kompletih za prvo pomoč ne obstaja harmoniziran evropski predpis, smo ga morali pripraviti sami. Vsebina kompletov je bila določena s sodelovanjem strokovnjakov s tega področja, zahteve za mere in kakovost embalaže pa so vzete iz DIN standarda (nemški nacionalni standard), ki so ga povzele tudi nekatere druge države. Pripravili smo ga predvsem zato, ker smo med ponudniki tovrstne opreme na tržišču zasledili precej nejasnosti – ti kompleti sicer spadajo med obvezno opremo vozila, po svoji vsebini pa so se vedno bolj krčili in niso več ustrezali svojemu namenu, zato smo se odločili pripraviti pravilnik, ki določa minimalno vsebino kompleta prve pomoči.

V predpisih o vozilih ni predviden poseben standardiziran prostor za shranjevanje kompleta prve pomoči in notranje prostore v vozilu oblikuje vsak proizvajalec vozila po svoje. Tako je v predlogu vsebovana ideja o prilagoditvi oblike embalaže kompleta predvidenemu prostoru v vozilu neuresničljiva.

Isto velja tudi za poziv, naj se ta komplet poenoti z nemškim, francoskih ali italijanskim, ker ne obstaja enoten predpis o tem.

Trditev, da je bila oblika embalaže prilagojena proizvajalcu, je napačna, saj je tudi slovenski proizvajalec moral v ta namen izdelati novo embalažo.

Ministrstvo za promet je kot pripravljavec predpisa določilo le minimalno vsebino kompleta prve pomoči, ne more pa vplivati na dobavitelje, ki te komplete ponujajo na trgu in na ceno teh kompletov.

Glede na komentarje k posredovani pobudi pa pojasnjujemo, da mora biti vsebina kompleta stalno skladna s seznamom, kar pomeni, da je treba porabljene dele oziroma dele s pretečenim rokom uporabe sproti nadomeščati. Zahtevani sterilni materiali morajo biti v nepoškodovani zaprti embalaži in z veljavnim rokom uporabe. To velja za individualno embalažo posameznega takega dela iz kompleta (n.pr. sterilna kompresa). Torej je naloga vsakega lastnika oziroma uporabnika vozila, da skrbi, da so v kompletu prve pomoči vedno vsi deli, ki so navedeni v priloženem seznamu.

Priloge:

Komentarji