Skoči do osrednje vsebine
Prijava v aplikacijo

Ste pozabili geslo?

Registracija

Predlagam vladi
Predlog z nezadostno podporo

Sprememba poslovnika državnega zbora

3572 OGLEDOV 1 KOMENTAR

Predlagam spremembo poslovnika državnega zbora in sicer:

1. Da omeji uporabo zakona o parlamentarni preiskavi. Ta zakon le v pojasnilu v 1. členu navaja namen parlamentarne preiskave, to je ugotavljanje "politične" odgovornosti poslancev". V nadaljnjih členih politične odgovornosti ne omenja več, torej ne definira, kaj to sploh je, niti kakšni ukrepi čakajo političnega krivca. Nadaljnji členi so, kot bi brali osnutek policijskega pravilnika.Na podlagi takšnega zakona se državni zbor ukvarja z zadevami, ki bi bolj sodile v izvršilno vejo oblasti.

2. Naj se uvede parlamentarna preiskovalna komisija za nadzor izvajanja zakonov, ki jih je sprejel državni zbor. V poslovniku ni nikjer omenjena preiskovalna komisija za nadzor izvajanja zakonov. Takšna komisija bi bila nujno potrebna, da se prepreči samovolja izvajalcev, ki zakone izvajajo s pravilniki, nad katerimi očitno nihče nima nadzora (ZZZS, ZPIZ, DURS, ...).

3. Da lahko zavrže predloge zakonov oziroma amandmajev, ki sodijo kvečjemu na razpravo krajevne skupnosti, ali mogoče še na občinski svet. "Naj bi sofinacirali ono križišče, ali tisti vodovod, asfaltirali tisti kos ceste, ipd."

9 glasov

2 glasova

Če bo predlog prejel vsaj 11 glasov za in več glasov za kot proti, ga bomo poslali v obravnavo pristojnemu ministrstvu.

AVTOR F felnix 2 predloga
STATUS PREDLOGA
  • PREDLOG POSLAN
  • KONEC OBRAVNAVE

Komentarji




  • A Alchemist

    Strinjam se z vsemi predlogi.

     

    1. Parlamentarna preiskava je en institut, ki je pogosto zlorabljen in sprašujem se sploh če ima še sploh razlog za obstoj, čeprav ogromna količina teh preiskav v 18ih letih še ni obrodila enega rezultata. Naj se s preiskovanjem ukvarjata policija, tožilstvo in sodstvo, ne pa zakonodajna veja oblasti.

     

    2. To je pameten predlog, nadzor nad izvajanjem sprejetih zakonov je tisto kar primankuje sedaj. Marsikeri zakon je kvaliteten, vendar se v praksi ne izvaja na pravi način. Država bi tako imela dobro povratno informacijo o tem kako so zadeve na terenu. Poraja pa se mi dvom če to sodi pod zakonodajno vejo oblasti, ali mogoče bolj pod sodno, ki kaznuje tiste ki zakonov ne upoštevajo.

     

    3. To je pomembno, saj treba izoločiti lokalno politiko iz državne ravni, oziroma iz najpomembnejšega zakonodajnega telesa, ki zastopa vse ljudstvo nasploh in ne le lokalnih skupnosti. Mislim da bi ločitev županske od poslanske funkcije že precej prispevala k temu, pa ukinitev volilnih okrajev tudi.