Skoči do osrednje vsebine
Prijava v aplikacijo

Ste pozabili geslo?

Registracija

Predlagam vladi
Predlog z odzivom pristojne institucije

Obvezni zbiralniki deževnice za večstanovanjske novogradnje

4876 OGLEDOV 9 KOMENTARJEV

Vladi predlagam, da sprejme zakon s katerim bi morale vse večstanovanjske novogradnje imeti vgrajene cisterne, ki bi ustrezale 1 KUBIČNEMU METRU deževnice na vsako stanovanje, ta voda bi se uporabljala izključno za splakovanje sanitarij. Večstanovanjska stavba je sicer definirana kot stavba v kateri je dva ali več stanovanj. Torej, 100 stanovanj, minimalno 100m3 velika cisterna za deževnico.

Tak ukrep bi precej zmanjšal pritisk na vodne zaloge še posebej med sušnimi obdobji. Sistem bi do izpraznitve deloval popolnoma neodvisno od mestnih vodovodov, varovalka pa je seveda priklop na mestni vodovod.

Vodni viri bodo v prihodnosti precej bolj pomembni kot si lahko večina ljudi danes misli zato apeliram na odgovorne, da začno sprejemati ukrepe, ki bi varovali vse vire pitne vode, in zgornji predlog gre v smeri zmanjševanja porabe pitne vode. Saj je popoln absurd da uporabljamo isto vodo za splakovanje sanitarij in za pitje in pripravo hrane. Tak odnos do ene najpomembnejših dobrin je popolnoma nesprejemljiv in čas je, da naredimo v odnosu do vode precejšenj korak naprej.

20 glasov

4 glasovi

Če bo predlog prejel vsaj 11 glasov za in več glasov za kot proti, ga bomo poslali v obravnavo pristojnemu ministrstvu.

AVTOR E Exocet 8 predlogov
STATUS PREDLOGA
  • PREDLOG POSLAN
  • KONEC OBRAVNAVE
  • ODGOVOR

Odgovor


8. 9. 2011

Odziv Ministrstva za okolje in prostor

Oskrba s pitno vodo in odvajanje in čiščenje komunalne in padavinske odpadne vode sta, v skladu s 149. členom Zakona o varstvu okolja (ZVO-1, Uradni list RS, št. 39/2006-UPB1, 49/2006-ZMetD, 66/2006-Odl.US, 33/2007-ZPNačrt, 57/2008-ZFO-1A, 70/2008 in 108/2009), obvezni občinski gospodarski javni službi varstva okolja.

Vzpodbujanje varčne rabe pitne vode je sicer ena od usmeritev, ki jo zasledujemo pri pripravi predpisov s področja javnih služb varstva okolja. Tako je v predpisu, ki ureja metodologijo za oblikovanje cen storitev obveznih javnih služb varstva okolja že uveden pojem prekomerne porabe pitne vode (več kot 150l/osebo/dan) za katero se cena poveča za 50%. V skladu z istim predpisom je za obračunavanje odvajanja in čiščenja komunalne odpadne vode predpisan obračun glede na porabljeno količino pitne vode, kar je prav tako stimulativno za zmanjševanje količine porabljene pitne vode. Isto velja za okoljsko dajatev za onesnaževanje okolja zaradi odvajanja odpadne vode in vodno povračilo, ki se praviloma plačujeta glede na količino porabljene pitne vode. V skladu s predpisom, ki ureja javno službo odvajanja in čiščenja komunalne odpadne vode, morajo občine in izvajalci javne službe izvajati ukrepe za zmanjševanje količine padavinskih odpadnih voda v javno kanalizacijo in ena od možnosti je tudi vzpodbujanje uporabe padavinske odpadne vode, kjer je to možno.

Glede na navedeno smo mnenja da predpisi, ki urejajo navedeni javni službi, vsebujejo določbe, ki vzpodbujajo varčnejšo uporabo pitne vode uporabnikov javne službe oskrbe s pitno vodo, kot tudi zagotavljanje dodatnih ukrepov s strani občin in izvajalcev javnih služb. Za predpisovanje ukrepa obveznih zbiralnikov za padavinsko odpadno vodo, v predpisih, ki so izdani na podlagi 149. člena ZVO-1 tudi ni ustrezne pravne podlage, vendar pa takega ukrepa tudi ne podpiramo iz naslednjih razlogov:

  • izgradnja ločenih inštalacij za padavinsko odpadno vodo v stavbah povzroča dodatne stroške in je lahko glede na specifično situacijo, tudi ekonomsko neupravičena,
  • ločene inštalacije za pitno in padavinsko odpadno vodo bi morale biti zaradi zagotavljanja zadostnih količin vode povezane (v primeru pomanjkanja padavinske odpadne vode), kar lahko brez jasnih tehničnih predpisov in ustreznega nadzora pomeni določeno zdravstveno tveganje tudi v delu, ki se nanaša na oskrbo s pitno vodo, in
  • obstoječi sistemi javne infrastrukture bi lahko postali predimenzionirani, kar bi prav tako lahko privedlo do višjih stroškov in pri oskrbi s pitno vodo možnih povečanih tveganj v zvezi s kvaliteto pitne vode. Iz tega razloga menimo, da mora biti uvajanje ali spodbujanje dodatnih ukrepov prepuščeno občinam in izvajalcem javnih služb, ki jih lahko uvajajo usklajeno z načrtovanjem ali vzdrževanjem javne infrastrukture namenjene izvajanju oskrbe s pitno vodo, kot tudi odvajanja in čiščenja komunalne in padavinske odpadne vode.
  • Iz navedenih razlogov smo mnenja, da predlog ni primeren za nadaljnjo obravnavo.

    Priloge:

    Komentarji