Enake možnosti pri stimulativni porabi fonda za Zoisovo štipendijo
Obstoječe predpise o Zoisovi štipendiji za skupino, ki uveljavlja Zoisovo štipendijo na podlagi povprečne ocene, bi s tem popravkom poenostavili in naredili bolj pravične.
Kriteriji za dijake in študente, ki prvič zaprosijo za štipendijo so enaki kot za vlagatelje, ki so v preteklem šolskem oz. študijskem letu že prejemali štipendijo.
:::::::::::::::
Povprečna ocene za dijake in študente se izračuna iz vseh zaključenih ocen od zadnjega razreda osnovne šole naprej.
:::::::::::::
Vlagatelji se v svoji skupini razvrstijo glede na izkazane rezultate od najboljšega do najslabšega rezultata. V okviru razpoložljivih sredstev se štipendije dodelijo tistim vlagateljem, ki se v posamezni skupini najbolje razvrstijo, do porabe sredstev.
OBRAZLOŽITEV
Povprečna ocena kot glavno merilo pri dodeljevanju Zoisove štipendije, je priznanje učiteljem in profesorjem, da svoje delo korektno opravljajo. Zdi se mi primeren kriterij.
Pri ocenjevanju lahko pride do odstopanj in razlik pri posameznih predmetih. Tako se sedaj dogaja da dijak, ki je imel ob koncu OŠ poleg samih odličnih ocen eno štirico in ima v srednji šoli povprečje ocen nad 4,8, ne prejema in ne bo prejemal Zoisove štipendije. Dijak ki je imel v OŠ same odlične ocene in ima v srednji šoli povprečje 4,1 pa je in bo prejemal Zoisovo štipendijo.
Položaj je krivičen. Sistem ni stimulativen. Zoisova štipendija pa izpade kot loterija.
VEČLETNO POVPREČJE OCEN (od zadnjega razreda OŠ do konca izobraževanja) BI IZRAVNALO DEVIACIJE IN ZMANJŠALO PRITISK NA POSAMEZNE PROFESORJE. Tudi v sedanji situaciji, ko se nižajo razpoložljiva sredstva za štipendiranje bi večletna povprečna ocena spodbujala tako tiste, ki bi želeli pridobiti Zoisovo štipendijo, kot tiste, ki bi jo želeli ohraniti.
Predlagam da glasujete za predlog
Sin je v OŠ imel same petice razen v 9.razredu telovadbo 4 (in vsako leto nekaj srebrnih priznanj). Izpadel je iz Zoisove štipendije. Ironija pa je, da je ima status športnika s treningi 5xtedensko in tekmovanji. V 1. letniku gimnazije ima povprečje 4,2 kar pomeni, da do cenzusa ne more priti.
Da ima učitelj telovadbe tolikšno oblast nad vsemi ostalimi dosežki je skrajno nepravično.
Odgovor pa tak! To je norčevanje iz nekaj generacij dijakov in študentov.
To, kar sedaj razne medresorske komisije izumljao, je že bilo in je še pred nekaj leti veljalo. Zoisova štipendija je štipendija za tiste, ki izstopajo po svojih sposobnostih.
Teh nekaj generacij pa ... no komu mar, razen staršem, ki se težko sprijaznimo s storjenimi krivicami našim mladostnikom.
PREDLOG PODPIRAM
Upoštevana bi morala biti tudi stopnja izobrazbe.
Oceno 4,5 , kot predpisano, je namreč veliko težje doseči v gimnaziji kot osnovni šoli
Oceno 8, 5 pa veliko težje doseči v okviru magistrskega študija, kot na podiplomskem izobraževanju.
Obenem se mi zdi nesmiselno, da študentje v okviru statusa absolventa (ki ga v tujini ne poznajo), dobivajo štipendijo -
18.000 študentov je letno absolventov, to za državo pomeni velik strošek (cca. 200 eurov štipendije je 2.400 na enega absolventa letno za državo = 4.320.000 eurov, ki bi ga lahko razporedila za namen SISTEMA MOTIVIRANJA ZA ČIM PREJŠNJI ZAKLJUČEK ŠTUDIJA - ki, trenutno na dodiplomski ravni traja 6.9 leta.
Na drugi strani pa študentje, ki redno opravljajo izpite ne morejo pridobiti štipendije, ker so za posameznike, ki že imajo štipendijo - tudi v absolventskem stažu kriteriji nižji.
ZA NOVE, KI VSTOPAJO V "ZOISOVO SHEMO" JE POTREBNO DOSEGATI TUDI 9, 7 POVPREČJE (kar je na fakulteti težko),
4.320.000 eurov za izplačilo Zoisove štipendije letno absolventom, pomeni podpiranje časa študija.
TA DENAR BI BILO POTREBNO PORAZDELITI MED ŠTUDENTE, Z NAMENOM MOTIVIRANJA ZA ČIM PREJŠNJI ZAKLJUČEK ŠTUDIJA
Zaoštevanje kriterijev za prejemanje se mi zdi neprimerno. Vsak otrok se trudi biti čim bolj uspešen zaradi svojih določenih ciljev, seveda obstajajo izjeme. Odlični in še povrh nadarjeni dijaki bi morali biti nagrajeni za svoje dosežke. Potrebno pa je tudi upoštevati različne dosežke iz tekmovanj. Vendar Zoisovo štipendijo tako zaostrujejo, da bodo dijaki ponoreli ob knjigah. V šoli se vsako leto zahteva vse več in več, zato je danes težko biti uspešen kot dijak z odličnim uspehom, pa tudi izvrsten na tekmovanjih. Vsi tisti, ki so nadpovprečno nadarjeni bi jo morali dobivati, saj je le to prvi pogoj za pridobivanje, poleg uspeha seveda.
Podpiram!
Zoisova štipendija je bila cenjena, z dobrimi-odličnimi ocenami na daljše obdobje, težko si jo dobil. In zdaj praviš, da delajo razlike? Umetno dvigujejo podpovprečno znanje na nadpovprečno.
Ne le to, mnogo pravičneje je bilo predvsem to, da so učence testirali in na podlagi testov (in ocen) in srebrnih in zlatih priznanj iz tekmovanj v znanju (Vegovo, Stefaniovo, Preglovo, Cankarjevo...) "našli" ali "izuščili" nadarjene, Danes se, da je nadarjen, odloči učitelj(-ski zbor), ta isti, ki mu zaključuje ocene, ki so skupaj s tem potrdilom (A4 kos papirja z naslovom "Potrdilo o nadarjenosti") pogoj za pridobitev štipendije. Na kaj ob tem pomislite?
Npr.: otrok z zaključeno eno 4-ico, z 10-imi srerbrnimi priznanji iz tekmovanj iz znanja v zadnjih dveh letihi) v lanskem letu ni prejel Zoisove štipendije, njegov sošolec brez kakršnegakoli priznanja in s vsemi zaključenimi peticami pa jo je; sedaj konec 1 letnika ima prvi povprečje 4,5 in dve zlati priznanji, drugi pa 4,1,. Tudi letos bo prvi ostal brez štipendije,drugi jo bo obdržal. Ali ni tu nekaj HUDO , HUDO narobe! (zgodba je namreč resnična!!!)
Prav bi bilo, da se otroke ponovno testira in da se zraven teh testov upošteva le še priznanja. Pika. In ne bi bilo več težav s pridobivanjem v srednji šoli: če se otroku "odpre", gre na testiranje, priloži še priznanja oz, dosežke na ekmovanjih in to je to. .Zoisova štipendija bi naj bila štipendija za nadarjene in ne za pridne in vplivne. Žal je vse boj in najbolj za slednje.