Skoči do osrednje vsebine
Prijava v aplikacijo

Ste pozabili geslo?

Registracija

Predlagam vladi
Neustrezen predlog

Zakon o zaščiti živali

40 OGLEDOV 0 KOMENTARJEV

SMO GOLOB D.O.O. Ambulanta za male, divje in eksotične živali in Zatočišče za

zaščitene prostoživeče živali na Muti!

Smo podporniki Ustavne pobude zoper zakon o Zaščiti živali, zaradi pomanjkljive in enostranske priprave!

Neustrezen predlog zakona o kmetijstvu v 2. členu v 5. točki pod definicijo kaj je kmetijka dejavnost, kjer našteva dejavnosti pod SKD klasifikacijo dejavnosti 2025-01.4 vsa živinoreja, razen gojitev plazilcev in hišnih živali, ZAKAJ?

Zakonodajalec ni pripravil analiz ekonomskih posledic, zaradi ukinitev rej osebam, ki imajo dovoljenja za določen in nedoločen čas in gojijo vrste za katere je ali ni potrebno dovoljenje po pravilniku. Kaj bo z ekonomskimi posledicami tega?

Označitev mačk bo financirana s strani države RS. Označitve prostoživečih vrst in odvzem DNK vzorcev pa ne, zakaj? To je neenakopravni položaj!

Prehodno obdobje za ukinitev rej bi moralo biti vsaj 10 let, da se lahko rejci prestrukturirajo in uravnotežijo; poslovno in finančno!

PRIPOMBE OZ. DOPOLNITVE ZAKONA O ZAŠČITI ŽIVALI

PREDLOG EVA: 2024-2330-0154

26.ČLEN

Za začasno ali trajno odvzete živali prosto živečih vrst uradni veterinar odredi začasno oskrbo v zatočišču za živali prosto živečih vrst v skladu s predpisi, ki urejajo ohranjanje narave.

Predlog: Seveda država RS poravna stroške anestezije, prevoza, nastanitve in morebitnega zdravljenja zatočišču, sama pa uvede postopek proti kršitelju! Do sedaj smo imeli škode zaradi nedelovanja tega sistema okoli 50.000 EUR!

33. ČLEN

Fizična ali pravna oseba, ki ob začetku uporabe spremenjenega 6.č člena zakona ne izpolnjuje pogojev iz spremenjenega prvega odstavka 6.č člena zakona in poseduje žival ali živali živalskih vrst, ki niso uvrščene na seznam dovoljenih vrst živali, lahko poseduje te živali do njihove naravne smrti, če v 12 mesecih od začetka uporabe spremenjenega 6.č člena zakona: - zagotovi označitev živali; - zagotovo hrambo odvzetega materiala za molekularno gensko analizo v ustanovi z opremo za hranjenje materiala za molekularno-genetske preiskave; - prijavi označeno žival ministrstvu, pristojnemu za ohranjanje narave, ki žival vpiše v evidenco (register) prostoživečih vrst živali ter - zagotovi izpolnjevanje predpisanih bivalnih razmer in oskrbo v skladu s predpisom, ki ureja bivalne razmere in oskrbo živali prostoživečih vrst v ujetništvu. Fizična ali pravna oseba iz prejšnjega odstavka ob prijavi iz tretje alineje prejšnjega odstavka za vpis v evidenco sporoči naslednje podatke: - o vrsti, spolu in starosti živali; - osebno ime ali firmo, naslov prebivališča ali sedež, EMŠO ali matično številko pravne osebe ter kontaktne podatke lastnika. Ne glede na prvo alinejo prvega odstavka tega člena označitev ni potrebna, če je žival že označena v skladu s predpisom, ki ureja označevanje živali prostoživečih vrst v ujetništvu. V primeru neizpolnjevanja pogojev iz prvega odstavka tega člena se z živalmi po izteku roka ravna v skladu z drugim odstavkom 6.č člena tega zakona. Če oseba iz prvega odstavka tega člena živali ne želi več posedovati, jo lahko proda ali odda osebam iz prvega odstavka spremenjenega 6.č člena tega zakona ali zunaj Republike Slovenije. O prodaji ali drugi spremembi lastništva obvesti ministrstvo, pristojno za ohranjanje narave.

ZAKON O ZAŠČITI ŽIVALI

5.člen

11. Omamljanje živali: v členu mora biti natančno specificirano, kdo lahko poleg veterinarjev omamlja živali pod nadzorom veterinarske službe: (gojene prostoživeče živali (lastniki obor), živali živalskih vrtov, pobegle rejne živali, zaščitene prostoživeče živali; biologi za preučevanje vrste in sledenje! Natančno mora biti predpisana evidenca o orožju in hrambi, izvor in poraba narkotikov! Izvajanja rednih izobraževnj o primerni rabi orožnja za aplikacijo narkotikov in izvajanja protokola o nabavi, uporabi, evcidenci narkotikov! S Sloveniji je ogromno ljudi, ki posredujejo orožje za omamljanje, nimajo pa ustreznega znanja! Potreben je natančen predpis s strani VURS in njegovo izvajanje!

19. člen

Pri bolečih posegih na vretenčarjih je obvezna anestezija. V primerih ko z lokalno anestezijo živali ni mogoče zanesljivo preprečiti bolečine, je obvezna splošna anestezija živali. Anestezija ni potrebna, če je tako predpisano ali če po veterinarski presoji v posameznih primerih ni izvedljiva ali potrebna. Praviloma anestezija živali ni potrebna, če ni potrebna pri podobnih posegih na človeku. Izvajanje bolečih posegov na živalih brez anestezije v nasprotju s tem zakonom, ki je storjeno naklepno, se šteje za mučenje živali. Poudariti kdo lahko izvaja anestezijo živali?

6.b.člen

Vrste prostoživečih živalskih vrst, ki so po svoji naravi nevarne zaradi velikosti, neobvladljivosti, ki izločajo človeku nevarne strupe, in vrste živali, katerih zadrževanje v ujetništvu je z vidika zadovoljevanja njihovih etoloških potreb zahtevno, se določijo na seznamu prepovedanih vrst živali. Take živali lahko poseduje le živalski vrt, ki izpolnjuje pogoje po predpisih, ki urejajo ohranjanje narave.

Fizične in pravne osebe lahko posedujejo živali živalskih vrst, ki so udomačene ali po svoji naravi niso nevarne zaradi velikosti, neobvladljivosti, ne izločajo človeku nevarnih strupov in niso zahtevne za oskrbo ter so določene na seznamu dovoljenih vrst živali. Seznam dovoljenih vrst živali določi minister v soglasju z ministrom, pristojnim za ohranjanje narave.

Seznam dovoljenih vrst živali določi minister v soglasju z ministrom, pristojnim za ohranjanje narave!

Predlagamo, da se ukine seznam dovoljenih vrst živali. Če lastnik, rejec, živalski park ali ZOO izpolnjuje minimalni standard za njihovo nastanitev (predpisuje jih MNVP), skrbi za ustrezno prehrano, zdravstveno varstvo ter predloži izvorne dokumente z ustrezno označitvijo; SE TO DOVOLI!

Upoštevati je potrebno (UL 90/2001):

MINIMALNI POGOJI ZA ZAGOTOVITEV USTREZNIH BIVALNIH RAZMER IN

USTREZNE NEGE PRI ZADRŽEVANJU ŽIVALI PROSTOŽIVEČIH VRST V

UJERTNIŠTVU! Seznam je potreba dopolniti in izboljšati!

S trenutno zakonodajo ste kategorijo »rejca živali« izničili oz. ukinili! Status rejca živali mora biti prisoten in uveljavljen z zakonom (ustavna pravica vsakega državljana, če izpolnjuje pogoje)!

15. člen

Zadrževanje prostoživečih živali v neregistriranih živalskih vrtovih! MNVP nima ustreznega mehanizma za prepoved in odvzem živali, ki jih posedujejo neregistrirane ustanove ali privatne osebe. MNVP dovoli zdravljenje in

zadrževanje zaščitenih prostoživečih živali v veterinarskih ambulantah ali zavodih, ki niso imele ustreznih dovoljenj)!

33. člen

Imetnik zavetišča pridobi sredstva za vzpostavitev zavetišča iz naslednjih virov: - proračuna lokalne samoupravne skupnosti; - proračuna Republike Slovenije za gradbena dela in opremo, vendar največ do višine 50% njihove dejanske vrednosti, če je investicija v skladu s pogoji, ki jih predpiše minister; - drugih virov (darila, donacije ipd.). Imetnik zavetišča pridobiva sredstva za delovanje zavetišča iz naslednjih virov: - iz proračuna lokalne samoupravne skupnosti; - iz proračuna

Republike Slovenije, če gre za društvo, ki deluje v javnem interesu; - iz plačila stroškov v zvezi z zapuščenimi živalmi; - iz drugih virov.

Vse lepo in prav posvečena skrb za domače živali. Zatočišča za prostoživeče živali so diskreminirana, saj jih moramo sami izgradit na lastne stroške in šele nato se lahko prijavimo na razpis, MNVP pa se mačehovsko obnaša in noče plačevati storitev, kaj šele za oskrbo živali po treh mesecih! Uredba o zatočiščih za prostoživeče živali je zastarela in neuporabna? KAKO NAPREJ?

AVTOR G GoldenEye 1 predlog
STATUS PREDLOGA
  • PREDLOG POSLAN

Obrazložitev neustreznosti:

Zakon o spremembah in dopolnitvah Zakona o zaščiti živali je v javni obravnavi, zato pripombe oziroma dopolnitve nanj oddajte na eDemokraciji.

Komentarji




    Nalagam ...