Skoči do osrednje vsebine
Prijava v aplikacijo

Ste pozabili geslo?

Registracija

Predlagam vladi
Predlog z odzivom pristojne institucije

Stečajna sredstva

3500 OGLEDOV 4 KOMENTARJI

Predlagam, da se ob propadu firme (stečaju) iz stečajne mase najprej poravnajo obveznosti do zaposlenih, ki niso bili v menadžerskem vodstvu podjetja. Potem pa vse ostalo, če ostane kaj sredstev. Ne pa tako kot je sedaj, da si žepe najprej napolnijo tisti lopovi, ki so firmo okradli in tudi spravili na kolena, za navadne poštene delavce pa ne ostane ničesar. Zakonodajalca, ki tak sistam podpira in slepo povzema po kapitalističnem vzorcu je lahko sram (škoda, da ni več "golega otoka").

9 glasov

2 glasova

Če bo predlog prejel vsaj 11 glasov za in več glasov za kot proti, ga bomo poslali v obravnavo pristojnemu ministrstvu.

AVTOR D Darko Dujmovič 1 predlog
STATUS PREDLOGA
  • PREDLOG POSLAN
  • KONEC OBRAVNAVE
  • ODGOVOR

Odgovor


29. 7. 2011

Odziv Ministrstva za pravosodje

V zvezi s predlogom, ki ste nam ga posredovali z zgoraj navedenim dopisom, smo analizirali in proučili določbe Zakona o finančnem poslovanju, postopkih zaradi insolventnosti in prisilnem prenehanju (Uradni list RS, št. 126/07, 40/09, 59/09, 52/10, 106/10-ORZFPPIPP21, 26/11 in 47/11-ORZFPPIPP21-1; v nadaljevanju ZFPPIPP) glede ureditve prednostnih terjatev delavcev. ZFPPIPP v prvem odstavku 21. člena določa, da so prednostne naslednje terjatve:

  • plače in nadomestila plač za zadnje tri mesece pred začetkom postopka zaradi insolventnosti;
  • odškodnine za poškodbe, povezane z delom pri dolžniku, in poklicne bolezni;
  • neizplačane odpravnine za prenehanje delovnega razmerja pred začetkom stečajnega postopka;
  • plače in nadomestila plač delavcem, katerih delo zaradi začetka stečajnega postopka postane nepotrebno, za obdobje od začetka stečajnega postopka do poteka odpovednega roka;
  • odpravnine delavcem, ki jim je upravitelj odpovedal pogodbo o zaposlitvi;
  • davki in prispevki, ki jim mora izplačevalec obračunati ali plačati hkrati z izplačili iz prve, tretje, četrte in pete alinee.

Avtentična razlaga 3. točke prvega odstavka 21. člena ZFPPIPP določa, da se tudi v postopku prisilne poravnave štejejo za prednostne terjatve neizplačane odpravnine za prenehanje delovnega razmerja, ki so nastale pred začetkom postopka prisilne poravnave, in ki zaposlenim pripadajo po zakonu, ki ureja delovna razmerja, vendar največ v višini odpravnine, določene za delavca, ki mu delodajalec odpove pogodbo o zaposlitvi iz poslovnih razlogov. Nadalje avtentična razlaga 1. točke prvega odstavka 21. člena ZFPPIPP določa, da se štejejo kot prednostne terjatve v postopku zaradi insolventnosti med plače in nadomestila plač za zadnje tri mesece pred začetkom postopka tudi denarna povračila (odškodnine) namesto odpovednega roka za prenehanje delovnega razmerja, dogovorjena med delodajalcem in delavci po zakonu, ki ureja delovna razmerja in sicer v sorazmernem delu, glede na čas od sklenitve dogovora do začetka postopka zaradi insolventnosti. V skladu z drugim odstavkom 21. člena ZFPPIPP so prednostne terjatve v stečajnem postopku tudi tiste terjatve za plačilo prispevkov, ki jih mora dolžnik obračunati in plačati v skladu s predpisi in ki so nastale v zadnjem letu pred začetkom stečajnega postopka. Za prednostne terjatve je značilno, da zanje v skladu z 2. točko prvega odstavka 213. člena ZFPPIPP ne učinkuje potrjena prisilna poravnava, ter da se v skladu s prvim odstavkom 359. člena ZFPPIPP v stečajnem postopku poplačajo pred plačilom vseh ostalih nezavarovanih terjatev (torej pred poplačilom podrejenih in navadnih terjatev). ZFPPIPP pri ureditvi prednostnih terjatev delavcev ne ločuje med kategorijami delavcev, ampak se nanaša na vse delavce. Obveščamo vas, da je predlog št. 1906 uvrščen med prejete predloge za spremembe ZFPPIPP, ki jih bo dne 24. 8. 2011 prednostno obravnavala strokovna delovna skupina za pripravo sprememb in dopolnitev ZFPPIPP, ki jo je v letošnjem letu imenoval minister za pravosodje, gospod Aleš Zalar.

Priloge:

Komentarji