Skoči do osrednje vsebine
Prijava v aplikacijo

Ste pozabili geslo?

Registracija

Predlagam vladi
Predlog čaka odziv pristojne institucije

Pokojnina

209 OGLEDOV 2 KOMENTARJA

Spoštovani,

glede na to, da so osebe v svojem delovnem obdobju postali invalidi...takšni ali drugačni pa ne po svoji krivdi bi bilo pošteno, če je že vlada sprejela nove zakone za obračun revalorizacijskega količnika ob upokojitvi za delovne invalide, ki so bili prikrajšani uredi to tudi za nazaj in vse ostale delovne invalide, ki so se upokojili pred sprejetjem novega zakona

29 glasov

2 glasova

Če bo predlog prejel vsaj 23 glasov za in več glasov za kot proti, ga bomo poslali v obravnavo pristojnemu ministrstvu.

AVTOR B BRUKKA 4 predlogi
STATUS PREDLOGA
  • PREDLOG POSLAN
  • KONEC OBRAVNAVE
  • ROK ZA ODGOVOR

Komentarji




  • Z Za pravičnost in mir

    Zelo dober predlog! Sedanje stanje kaže na popolno ravnodušnost delodajalca, pri katerem je nekdo, ne po svoji krivdi, postal delovni invalid! Imam vtis, da se pristojni potegujejo predvsem in le za tiste, ki imajo (tudi neupravičeno!) visoke in previsoke plače, na ostale pa preprosto "pozabijo"! Plače manjše od minimalne?? Kje je tu matematika? Ne vedo, kako je definiran minimum? V prvi vrsti je treba poskrbeti za delovne invalide, plače manjše od minimalnih (??) pa dvigniti na normalno raven!

  • F Ferenc

    Mislim, da je že skrajni čas, da se popravijo krivice storjene delovnim invalidom glede priznanja poklicnih pokojnin zaradi poklicnih bolezni ali poškodbe! Delovna doba se podaljšuje. dolgotrajno delo na delovnem mestu, ki je izpostavljeno škodljivim vplivom, lahko povzroči poklicno bolezen.

     

    Ugotavljanje poklicne bolezni je le redko preprosto. Presoja, ali gre v konkretni zadevi za poklicno bolezen, je odvisna od okoliščin vsakega posameznega primera.

     

    Omenjeno področje je v pristojnosti dela dveh ministrstev in sicer Ministrstva za delo, družino in socialne zadeve in Ministrstva za zdravje. Pravilnik o poklicnih boleznih je predviden v Zakonu o poklicnem in invalidskem zavarovanju. Za vzpostavitev celovitega sistema, ki bo delavcem omogočil uveljavljanje njihovih pravic na tem področju, so potrebne zakonodajne spremembe in sicer v Zakonu o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju ali pa v Zakonu o pokojninskem in invalidskem zavarovanju.

     

    V postopku usklajevanja predloga pravilnika o poklicnih boleznih je Služba vlade RS za zakonodajo podala mnenje, da je področje poklicnih bolezni podnormirano, saj ZPIZ-2 določa zgolj pooblastilo ministru, pristojnemu za zdravje, da določi poklicne bolezni in dela, na katerih se pojavljajo te bolezni, pogoje, ob katerih se štejejo za poklicne bolezni, in postopek ugotavljanja, potrjevanja in prijavljanja poklicnih bolezni. Navedene da podnormiranosti ni mogoče reševati v okviru pravilnika o poklicnih boleznih, potrebna bo dopolnitev zakonodaje, saj se pravice in obveznosti lahko določijo samo v zakonih. Ministrstvo za zdravje je Ministrstvu za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti menda že posredovalo predlog dopolnitve Zakona o pokojninskem in invalidskem zavarovanju, ki ureja postopek potrjevanja in ugotavljanja poklicnih bolezni ter organe, pristojne za njegovo izvedbo. Pričakujem dokončno ureditev tega pomembnega področja v sedanji pokojninski reformi.

     

    Seznam poklicnih bolezni ni dokončen. Pred kratkim se je prvič po sprejetju pravilnika sestal razširjeni strokovni kolegij za medicino dela. Na njem so obravnavali predlog za razširitev seznama z dvema novima predlogoma poklicnih bolezni. Ena bolezen je posttravmatska stresna motnja, ki nastane pri prvih posredovalcih, kot so gasilci, policisti, vojaki in reševalci, ki sodelujejo na primer pri najtežjih nesrečah. Drugi predlog pa je povezan s kožnim rakom, ki nastane pod vplivom sončnih žarkov – ultravijoličnega sevanja. Temu so izpostavljeni gradbeni delavci, prometni policisti, ribiči, solinarji, kmetje, vrtnarji … Če bo kolegij predloga sprejel, ju bodo posredovali ministrstvu za zdravje, ta se bo nato odločil, ali ju bo vključil na seznam poklicnih bolezni.

     

    Klinični inštitut za medicino dela, prometa in športa ter Zveza svobodnih sindikatov Slovenije sta si za sprejetje pravilnika prizadevala več kot 30 let. V zvezi z njim se v Obrtni-podjetniški zbornici Slovenije strinjajo, da mora biti področje poklicnih bolezni ustrezno urejeno, vendar pa bi bilo po njihovem mnenju treba pri ugotavljanju poklicne bolezni delodajalcu omogočiti pomembnejšo vlogo.»Ena najbolj nevralgičnih točk pravilnika je vsekakor ta, da pravilnik ne dopušča možnosti pritožbe delodajalca ali kakega drugega pravnega sredstva zoper ugotovitev interdisciplinarne skupine o potrjenem obstoju poklicne bolezni,« poudarijo.