Vzpostavitev evidence zemljišknjižnih dovolil
V Republiki Sloveniji zemljiškoknjižno dovolilo (intabulacijska klavzula) samo po sebi nima časovne omejitve veljavnosti, razen če je v pogodbi določeno drugače ali če bi se spremenile pravne okoliščine, ki bi vplivale na veljavnost vpisa.
Ključne točke:
Zemljiškoknjižno dovolilo je pravni temelj za vpis lastninske pravice v zemljiško knjigo in načeloma velja neomejeno, dokler ni preklicano ali dokler ne nastopijo okoliščine, zaradi katerih bi lahko postalo neveljavno (npr. smrt prodajalca brez pravnih naslednikov, spremembe zakonodaje ali sodna prepoved prenosa).
Zaradi časovne neomejenosti se marsikdaj lahko pojavijo presenečenja, še posebej kadar se skrhajo družinski odnosi. Družinski član lahko prikrito sklene kupoprodajno pogodbo z zemljiškoknjinim dovoljenjem pred notarjem, nato pa po lastni volji to dovolilo unovči pred sodiščem. S tem razlogom ocenjujem, da je morebitnim sorodnikom skrajšana pravica do učinkovitega pravnega sredstva za zagotovitev primernega informiranja in odločitev v morebitnem sodnem postopku pred sodiščem.
Vzpostavitev evidence bi tako omogočala vpogled strankam z zakonitim interesom preveriti ali morebiti obstaja kupoprodajna pogodba ali zemljiškoknjižno dovolilo, ki je bilo izdano za posamezno nepremičnino in se ustrezno pripravi na morebitno reševanje sporov.
Proti. Ker to pomeni, da se vtikaš v voljo še živečega starša, ki se za časa življenja in zdrave pameti odloča kako bo razpolagal s svojimi sredstvi in lastnino.
Predstavljajte si, da vaš 18.letnik zahteva, da mu polagate vse račune, kam in kumu namenjate svoj denar in on bo komentiral ali se mu to zdi ok ali ne, ker če bo rekel ne, bo to opravičeval da nižate vrednost njegove dediščine.
Primer: želite na potovanje na Japonsko, pa vam 18letnik reče da ne, ker greste lahko na Kolpo in tam uživate, razliko med počitnicami na Japonskem in na Kolpi pa dajte na račun, ki bo ob vaši smrti njegov.
Se čutite dolžni svojim otrokom pojasnjevati vsako vašo odločitev? Močno dvomim.