Predlog za ustanovitev predsedniške rezidence na gradu Bokalce in premestitev sedanje predsedniške palače v Ljubljani
Uvod
Potreba po posebni in simbolni predsedniški rezidenci v Sloveniji je bila tema stalnih razprav, zlasti v času mandata predsednika Türka. Vendar zamisel ni bila nikoli uresničena. V tem predlogu je ta zamisel ponovno obravnavana s praktično in trajnostno rešitvijo: prenovo gradu Bokalce pri Ljubljani, ki bi služil kot uradna predsedniška rezidenca, medtem ko bi sedanjo predsedniško palačo v Ljubljani prerazporedili za sodne namene (in se tako rešili koruptivnega načrta okoli zgradbe na Litijski cesti). Ta dvojni pristop izpolnjuje potrebe po boljši predsedniški reprezentativnosti, rešuje vprašanja v zvezi s sodnimi prostori in ohranja slovensko kulturno dediščino.
Ključni cilji
Vzpostavitev simbolične in funkcionalne predsedniške rezidence:
Grad Bokalce bo zagotovil uradno rezidenco, ki bo odražala slovensko dediščino in državnost ter hkrati nudila ustrezen prostor za predsedniške funkcije in diplomacijo.
- Rešitev prostorskih vprašanj sodstva
- Sedanja predsedniška palača v središču Ljubljane je že posodobljena in prestižna stavba, ki jo je mogoče ponovno uporabiti za potrebe sodstva, s čimer odpade potreba po spornih nakupih nepremičnin.
- Spodbujanje turizma in varovanje arhitekturne dediščine
- Prenova gradu Bokalce ne bo le ohranila te zgodovinske znamenitosti, temveč tudi okrepila turizem na tem območju, kar bo ustvarilo dolgoročne gospodarske koristi.
Utemeljitev:
1. Grad Bokalce kot predsedniška rezidenca
- Arhitekturni pomen: Grad Bokalce je razpadajoča, vendar zgodovinsko dragocena zgradba. Njegova prenova za potrebe predsedniške funkcije zagotavlja njegovo ohranitev, hkrati pa mu daje plemenit namen.
- Strateška lokacija: Grad se nahaja v bližini Ljubljane in predsedniku omogoča bivanje v bližini glavnega mesta, hkrati pa zagotavlja bolj odmaknjeno in varno okolje.
- Potencial za razvoj turizma: Obnova gradu lahko vključuje vodene oglede v neuradnih obdobjih, s čimer se domačim in tujim obiskovalcem predstavi slovenska dediščina.
2. Premestitev sedanje predsedniške palače
- Učinkovita raba virov: Sedanja palača je bila že prenovljena in je primerna za pravosodne namene. Zagotavlja stroškovno učinkovito rešitev za tekoča prostorska vprašanja sodstva.
- Odpravljanje sporov: Uporaba palače za sodne namene preprečuje nadaljnje škandale in odpravlja nezadovoljstvo javnosti zaradi nedavnih sporov glede nakupa nepremičnine na Litijski cesti.
Izvedbeni načrt
1. faza: Študija izvedljivosti in začetne odobritve (6 mesecev)
2. faza: Obnova gradu Bokalce (2-3 leta)
3. faza: prerazporeditev sedanje predsedniške palače (sočasno s fazo 2)
4. faza: odpiranje za javnost in razvoj turizma (v teku)
Obnova naj bo izvedena s strani DSU in naj ohrani svojprvotni izgled in renesančno zasnovo kot jo vidno na Valvasorjevem bakrorezu (Glej Stroblhoff).
Ne nazadnje lahko tudi predsednik-ca "dela od doma", ali pač glede na to da je velikoooo po svetu kar preko zooma, torej palače ne potrebuje.
zakaj torej palača in ja sodišče gre tudi lahko v palačo na Prešernovi.
in še nekret proti.
Tuerk je v penziji in naj tam ostane. On je še en nonšalanten in nedostopen predstavnik politike in vrhov ki se imajo za nekaj več od ostalih. Predlagatelj pozablja, da je bil v Tuerkovem času tudi sam raja.
Demokracija in monarhični izgled vladanja ne sovpadata.
Kar se tiče palače je ne potrebujemo, ker to vodi v:
-še eno afero razmetavanja denarja
-še eno kupčkanje in prilagajanje razpisov
-še eno dodatno vprašanje prometnih dostopov veleizbranim
nenazadnje pa je Borči dokazal, da je predsednik samo persona grata ljudstva, ki ga predstavlja v svetu.
Ves svet ki nas je priznal ve da smo sirote in se ne moremo poenotiti, tako da nam kristalna diamantna ali drugačna palača ne bosta prinesla drugih mnenj.
Sicer pa bogatejši arabski svet ne pozna ne Slovenije ne Nataše, ne Ljubljane ali Maribora, ali Kopra.
Odločno proti takim predlogom, ki ne vodijo k izboljšanju standarda življenja slovenskim državljanom.
Hvala za komentar v katerem ste dokazali zakaj se Slovenci ne poenotimo in se nikoli ne bomo. Vso srečo pri nadaljnjem vriskajočem iskanju idej za izboljšanje standarda slovenskim državljanom.
Kako pa bi predsedniška palača izboljšala standard slovenskim državljanom?
To je totalno nenormalen predlog in že samo razmišljanje v tej smeri. V obliki kot je bi lahko rekli, da nekega predsednika države niti ne rabimo, to delo bi lahko opravljal predsednik vlade.
A tvoj komentar namiguje, da je nasploh prepovedano razmišljati v tej smeri?
Funkcijo predsednika države Republika Slovenija je treba ukinit, saj nima nobene pametne funkcije. Ob tem bi lahko razpustili še vse njegove urade in svetovalce.
Ja pa kva še?
Najbrž ne veste da ima taka palača, kar nekaj podzemnih hodnikov in povezava, in a da gradovi iz 16 stoletja nismo imala predvidenih toliko skrivnih hodnikov kot sedaj.
No vaš predlog je nesmiseln.
Kaj manjka sedanji palači?
Turk je bil in še vedno misli da je politik poklic, ker so mu to vcepili Ameri, ne zaveda se da je v službi ljudi.
Sicer ne razumem povsem vaše povezave med hodniki in Turkovim mišljenjem. Je pa na sploh vidno, da ljudje vedno bolj beremo površno in abstraktno (tj. odzivamo se samo na določene dele stavka, ne da bi razumeli pomen celotnega stavka).
V predlogu je jasno omenjeno, da se naj predsednik RS umakne iz centra Ljubljane in se naj v obstoječo predsedniško palačo umesti umesti sodišče, namesto da se čaka na odločitev o stavbi na Litijski cesti (s katero je povezana tudi nedavna afera). V Predsedniški palači je nekoč že delovalo sodišče.
Ob spornih nagradah - izjemnih pokojnin, sedaj rabimo še eno afero, ki zmanjšuje standard ljudem. Glede izjemnih pokojnin ni problem v sami dodelitvi, ta bi mogoče še bila sprejemljiva, če bi bil znesek pokojnine zmeren, vendar ob daljšem doživetju skupen znesek danih izjemnih pokojnin enemu samemu upravičencu lahko znaša tudi preko 500.000 eur, kar je na primer polovica Nobelove nagrade. Navedeno zmanjšuje standard ljudi ali jih postavlja v neenak položaj. Enako bo rezidenca, kot investicija izjemno visoka, zahtevala bo vzdrževanje in osebje, kar bo prav tako zniževalo standard ljudem. Menim, da je naprej potrebno urediti ljudem boljše pogoje življenja potem pa se iti postavljanja gradov za elito. Kakorkoli nimamo prestolnice in ne potrebujemo kraljev in kraljičin.
Kako bo rezidenca, ki bo dejansko potrebovala osebje zmanjševala standard ljudem?
Sploh pa govorimo o obnovi in ne novi postavitvi gradu, ki v bistvu sploh ni grad. Kot je v predlogu jasno omenjeno je namen obnovitve "gradu" Bokalce v tem, da bi se predsednik RS in njegov urad umaknil iz centra Ljubljane, v obstoječo palačo pa bi se vselilo sodišče, ker s stavbo na Litijski cesti očitno ne bo nič.
Območje ima poleg tega tudi turistični potencial, ki bi zagotovil še dodatna delovna mesta. Sploh pa bi bivanju predsednika RS bil namenjen le manjši del palače, preostanek pa kulturi in, turizmu in morebitnim drugim potrebam. To je tudi vse jasno obrazloženo v predlogu.