Predlog za ustanovitev predsedniške rezidence na gradu Bokalce in premestitev sedanje predsedniške palače v Ljubljani
Uvod
Potreba po posebni in simbolni predsedniški rezidenci v Sloveniji je bila tema stalnih razprav, zlasti v času mandata predsednika Türka. Vendar zamisel ni bila nikoli uresničena. V tem predlogu je ta zamisel ponovno obravnavana s praktično in trajnostno rešitvijo: prenovo gradu Bokalce pri Ljubljani, ki bi služil kot uradna predsedniška rezidenca, medtem ko bi sedanjo predsedniško palačo v Ljubljani prerazporedili za sodne namene (in se tako rešili koruptivnega načrta okoli zgradbe na Litijski cesti). Ta dvojni pristop izpolnjuje potrebe po boljši predsedniški reprezentativnosti, rešuje vprašanja v zvezi s sodnimi prostori in ohranja slovensko kulturno dediščino.
Ključni cilji
Vzpostavitev simbolične in funkcionalne predsedniške rezidence:
Grad Bokalce bo zagotovil uradno rezidenco, ki bo odražala slovensko dediščino in državnost ter hkrati nudila ustrezen prostor za predsedniške funkcije in diplomacijo.
- Rešitev prostorskih vprašanj sodstva
- Sedanja predsedniška palača v središču Ljubljane je že posodobljena in prestižna stavba, ki jo je mogoče ponovno uporabiti za potrebe sodstva, s čimer odpade potreba po spornih nakupih nepremičnin.
- Spodbujanje turizma in varovanje arhitekturne dediščine
- Prenova gradu Bokalce ne bo le ohranila te zgodovinske znamenitosti, temveč tudi okrepila turizem na tem območju, kar bo ustvarilo dolgoročne gospodarske koristi.
Utemeljitev:
1. Grad Bokalce kot predsedniška rezidenca
- Arhitekturni pomen: Grad Bokalce je razpadajoča, vendar zgodovinsko dragocena zgradba. Njegova prenova za potrebe predsedniške funkcije zagotavlja njegovo ohranitev, hkrati pa mu daje plemenit namen.
- Strateška lokacija: Grad se nahaja v bližini Ljubljane in predsedniku omogoča bivanje v bližini glavnega mesta, hkrati pa zagotavlja bolj odmaknjeno in varno okolje.
- Potencial za razvoj turizma: Obnova gradu lahko vključuje vodene oglede v neuradnih obdobjih, s čimer se domačim in tujim obiskovalcem predstavi slovenska dediščina.
2. Premestitev sedanje predsedniške palače
- Učinkovita raba virov: Sedanja palača je bila že prenovljena in je primerna za pravosodne namene. Zagotavlja stroškovno učinkovito rešitev za tekoča prostorska vprašanja sodstva.
- Odpravljanje sporov: Uporaba palače za sodne namene preprečuje nadaljnje škandale in odpravlja nezadovoljstvo javnosti zaradi nedavnih sporov glede nakupa nepremičnine na Litijski cesti.
Izvedbeni načrt
1. faza: Študija izvedljivosti in začetne odobritve (6 mesecev)
2. faza: Obnova gradu Bokalce (2-3 leta)
3. faza: prerazporeditev sedanje predsedniške palače (sočasno s fazo 2)
4. faza: odpiranje za javnost in razvoj turizma (v teku)
Obnova naj bo izvedena s strani DSU in naj ohrani svojprvotni izgled in renesančno zasnovo kot jo vidno na Valvasorjevem bakrorezu (Glej Stroblhoff).