Skoči do osrednje vsebine
Prijava v aplikacijo

Ste pozabili geslo?

Registracija

Predlagam vladi
Predlog z odzivom pristojne institucije

Predlog za priznanje stroškov stranke v sodnem postopku

207 OGLEDOV 4 KOMENTARJI

Vladi oziroma Ministrstvu za pravosodje predlagam uvedbo tarife po vzoru odvetniške tarife, ki bo veljala za laike oziroma tiste, ki se sami zastopajo pred sodišči. Menim namreč, da je nepošteno, da v primeru, ko stranka, ki se pred sodiščem zastopa sama, v primeru uspeha v nobenem primeru ne more uveljavljati povračila stroškov, ki jih je imela (izjema je npr. strošek sodne takse). Zato bi bila pravična uvedba pavšala, ki bi ga stranki, ki se zastopa sama, bila v primeru uspeha dolžna povrniti nasprotna stranka. Odvetniške stroške mora stranka, ki v sporu izgubi, povrniti nasprotni stranki in sem spadajo npr. stroški zastopanja na narokih, priprava tožbe oziroma odgovora na tožbo, vsaka pripravljalna vloga in podobno. Odvetniško tarifo podpiše predsednik Odvetniške zbornice s soglasjem ministra za pravosodje, laično tarifo pa bi podpisal minister za pravosodje. Menim, da bi tisti, ki se zastopa sam in v postopku uspe, moral imeti pravico do povračila vsaj dela stroškov, ki bi jih lahko uveljavljal, če bi ga zastopal odvetnik. Menim sicer tudi, da bi bilo prav, če se priznajo tudi drugi stroški, za katere iz sodbe izhaja, da so bili potrebni (npr. pravno mnenje, izvedensko mnenje,...).

32 glasov

0 glasov

Če bo predlog prejel vsaj 21 glasov za in več glasov za kot proti, ga bomo poslali v obravnavo pristojnemu ministrstvu.

AVTOR P pesnik 6 predlogov
STATUS PREDLOGA
  • PREDLOG POSLAN
  • KONEC OBRAVNAVE
  • ODGOVOR

Odgovor


11. 3. 2025

Odziv Ministrstva za pravosodje

Skladno s 17. členom Zakona o odvetništvu (ZOdv)[1] je odvetnik upravičen do plačila za svoje delo in do povračila stroškov v zvezi z opravljenim delom po odvetniški tarifi. Odvetniško tarifo[2] sprejema Odvetniška zbornica Slovenije po predhodnem soglasju ministra, pristojnega za pravosodje (19. člen ZOdv).

Do posebne nagrade oziroma plačila za sestavo vlog (zastopanje) so upravičeni zgolj odvetniki in v določenih primerih državni odvetniki, ne pa tudi druge osebe, ki niso odvetniki, pri čemer je nepomembno, ali se stranka zastopa sama in ali ima pravniški državni izpit ali ne (torej tudi stranka s pravniškim državnim izpitom, ki se zastopa sama, ni upravičena do povrnitve stroškov po zgledu na odvetniško tarifo). Dejstvo, da se stranka lahko zastopa sama, pomeni le, da lahko samostojno in veljavno opravlja procesna dejanja, ne more pa za ta dejanja zahtevati (zase) plačila oziroma zahtevati povrnitve tistih stroškov, ki dejansko niso nastali (stroški zastopanja).

Po splošnem pravilu Zakona o pravdnem postopku[3] lahko stranka, ki v postopku uspe, zahteva povrnitev dejanskih stroškov postopka (npr. za poštnino in fotokopiranje,…), vključno s stroški izvedencev in cenilcev. Sodišče mora presoditi, ali je bila uporaba mnenja sodnega izvedenca ali cenitev cenilca nujna in ali so stroški primerni in potrebni. To pa ni odvisno od tega, ali se stranka zastopa sama ali pa ima odvetnika. O tem, kateri stroški so bili potrebni in koliko znašajo, torej odloči sodišče po skrbni presoji vseh okoliščin.

Glede na zgoraj navedeno zaključujemo, da je predlog državljana glede povrnitve dejanskih stroškov postopka v posameznih predpisih že ustrezno normiran.

 


[1] Uradni list RS, št. 18/93, 24/96 – odl. US, 24/01, 54/08, 35/09, 97/14, 8/16 – odl. US, 46/16 in 36/19.

[2] Uradni list RS, št. 2/15, 28/18 in 70/22.

[3] Uradni list RS, št. 73/07 – uradno prečiščeno besedilo, 45/08 – ZArbit, 45/08, 111/08 – odl. US, 57/09 – odl. US, 12/10 – odl. US, 50/10 – odl. US, 107/10 – odl. US, 75/12 – odl. US, 40/13 – odl. US, 92/13 – odl. US, 10/14 – odl. US, 48/15 – odl. US, 6/17 – odl. US, 10/17, 16/19 – ZNP-1, 70/19 – odl. US, 1/22 – odl. US, 3/22 – ZDeb in 92/24 – odl. US.

Komentarji




  • F Ferenc
    • p pesnik

      Hvala za poslani pravilnik. Po tem pravilniku oškodovancu oziroma zasebnemu tožilcu ne pripada nič za trud in delo na primer za zagovor na naroku ali na primer za pripravo relevantne vloge. Lahko pa seveda uveljavlja potne stroške, stroške za hrano in stroške nočitve (18. člen).

  • G General

    Nujno bi bilo potrebno priznati tovrstne stroške.

  • v verso verso

    Podpiram. Vsak se odloči ali se bo sam zastopal ali bo imel pooblaščenca. Nagrada naj bo za prvo in drugo varianto, saj gre za potreben čas zadevo naštudirat, spisat, se udeleževat narokov. Pavšal naj se določi.