Skoči do osrednje vsebine
Prijava v aplikacijo

Ste pozabili geslo?

Registracija

Predlagam vladi
Predlog z odzivom pristojne institucije

Emisijski boni na proizvedeno na strelivo ter davek na izstrelke

178 OGLEDOV 6 KOMENTARJEV

Zdaj, ko je bilo mnogo polemike o onesnaževanju zemlje s pirotehniko, ki krasi praznike, bi morda morali premisliti tudi o vsakodnevnih poškodbah naše atmosfere če ne celo stratosfere zaradi balističnih izstrelkov na vojnih območjih.

Vladi predlagam, da na EU komisijo in Nato zvezi, z vzvodom zavez Bakujskih odločitev in še veljavne Kyotske zaveze poda predlog o plačilu določenih emisijskih bonov za proizvedeno strelivo vsem proizvajalcem, dodatno taxo pa vsem uporabnikom na izstrelke, po izstreljeni tonaži.

Ti izstrelki ogrožajo naš planet. Govorimo o megatonah izstrelkov, ki jih vsakodnevno vojskujoči vodje držav plasirajo v nebo na škodo vsega življa na zemlji.

Ni vsa megla in trdi delci vzrokj prometa pač pa je večji del tega vzrok izstrelkov, kjer je mnogo trdih delcev in nekvalitetnih materialov, če ne kar smeti.

Vsa naša megla ni le podnebna sprememba in cikloni ter anticikloni pomešajo ter prineso k nam pravzaprav okrog celega planeta vso to svinjarijo, na katero pa se nihče ne obregne.

V razmislek: ali bi EU in predvsem Nemčija še tako zelo pomagali dobavljati strelivo, hkrati pa svetohlinsko razlagati o ustavitvi vojne, pri tem da so ljudje na cesti in nimajo za hrano in streho na glavo.

24 glasov

2 glasova

Če bo predlog prejel vsaj 21 glasov za in več glasov za kot proti, ga bomo poslali v obravnavo pristojnemu ministrstvu.

AVTOR O obhodnik 45 predlogov
STATUS PREDLOGA
  • PREDLOG POSLAN
  • KONEC OBRAVNAVE
  • ODGOVOR

Odgovor


18. 2. 2025

Odziv Ministrstva za okolje, podnebje in energijo

Zahvaljujemo se vam za vaše pismo in delitev vaših pomislekov glede vpliva vojaških spopadov in uporabe streliva na okolje. Zavedamo se, da oboroženi konflikti ne povzročajo zgolj človeškega trpljenja, temveč imajo tudi dolgoročne posledice za okolje, vključno s kakovostjo zraka in širšim ekosistemom.

Vprašanje vpliva vojaških dejavnosti na podnebne spremembe in onesnaževanje je kompleksno ter doslej v mednarodnih okoljskih in podnebnih okvirih obravnavano le delno. Kljub temu so v zadnjih letih nekateri raziskovalci in organizacije začeli opozarjati na to problematiko, tudi v kontekstu podnebnih ciljev in trajnostnega razvoja.

Slovenija je na podnebni konferenci COP29, ki je potekala novembra lani v Bakuju, Azerbajdžan, skupaj z mednarodnimi partnerji organizirala uradni stranski dogodek z naslovom »Transparentno poročanje o vojaških emisijah in pot do vojaškega razogljičenja« (Transparent military emissions reporting and the path to military decarbonization). Dogodek je izpostavil pomen vojaškega sektorja pri podnebnih spremembah, saj ta predstavlja približno 5,5 % svetovnih toplogrednih emisij, a je pogosto spregledan v mednarodnih podnebnih politikah. Razprava je osvetlila napredek, izzive in priložnosti na področju razogljičenja obrambnega sektorja ter možnosti za izboljšano poročanje o vojaških emisijah v okviru Okvirne konvencije Združenih narodov o spremembi podnebja (UNFCCC).

V Sloveniji imamo sistem obdavčitve emisij CO₂, ki velja za različne gospodarske sektorje.[1] Okoljska dajatev se plačuje zaradi onesnaževanja zraka z emisijo CO₂ pri zgorevanju goriva v določenem znesku na enoto obremenitve zraka z emisijo CO₂. Vojaške emisije prav tako niso vključene v EU sistem trgovanja z emisijami (EU ETS), ki velja za industrijo, energetiko, pomorstvo in letalstvo ter je ključno orodje EU za zmanjševanje emisij toplogrednih plinov. Na Ministrstvu za okolje, podnebje in energijo nimamo natančnega pregleda, kako druge države obravnavajo emisije iz obrambnega sektorja oziroma vojaških dejavnosti.

Glede vašega predloga o uvedbi emisijskih bonov za proizvajalce streliva in dodatne obremenitve za uporabnike izstrelkov lahko poudarimo, da bi takšen ukrep zahteval široko mednarodno razpravo in soglasje. Prav tako pri uporabi razstreliv ne nastajajo zgolj emisije toplogrednih plinov, temveč tudi druge emisije, npr. saje in prašni delci ter kovinski oksidi, ki povzročajo začasno lokalno onesnaženje zraka, ki se kaže kot gosta 'megla' oziroma dim. Vprašanje obdavčitve emisij pri uporabi streliv je zato večplastno in kompleksno. Kljub temu pa Slovenija zagovarja odgovorno ravnanje s podnebnimi in okoljskimi obveznostmi ter podpira prizadevanja za čim večjo transparentnost glede vpliva različnih sektorjev na okolje.

 


[1] Uredba o okoljski dajatvi za onesnaževanje zraka z emisijo ogljikovega dioksida, Uradni list RS, št. 98/2024

Komentarji




  • h hales

    In potem bi samo države v EU plačevale davek.

    Največje proizvodnje so drugje.

    • o obhodnik

      torej mišljenoj e svetovno, a če naj predlog zaživi ga mora najprej prežvečiti naša oblast in ga plasirati v EU. Je pa res da se v evropi največ streliva in denarja donira Nemčija, Francija....torej tu naj se tačne, potem pa Bakujska zaveza in naprej...

  • m manort

    In kaj potem bo npr. Ukrajina morala še plačevati kazni, ker se brani pred okupatorjem.

     

    Butast predlog. Tiste države, ki se branijo bi vsekakor rajši videle, da se nebi rabile braniti.

     

    Če bi bil predlog takšen, da bi država, ki napade drugo državo plačala za vse izstrelke v vojni, bi bil že malce bolj sprejemljiv

    • o obhodnik

      proizvedeno strelivo !!!

      drugi del predloga na tonažo izstrelkov, ne glede kdo je agresor.

      In da bo jasno Rus ni Ukrajine napadel kar malce tako.

      Bo treba prebrati kaj več kot novice.

      ali pa primerjajte to s Kosovom in Srbijo. Kdo je zavojevalec in kdo napaden...

      Zelenski pa je imel svoj film, kjer so ga naučili nastopa....

      Poglejte si film "predsednik", ni daleč od tega kar danes počne igralec

      • m manort

        Seveda je Rusija napadla Ukrajino kar tako. Najprej je sama netila nemire v Ukrajini, potem jo pa napadla. Daj si malce preveri zgodovino. Putin dela popolnoma enako, kot je delal Hitler. Pač očitno mu je vzornik. Tudi Hitler je sam napadal nemške radijske postaje po Poljski, potem pa imel izgovor za napad. Isto, kot Putin. Sam je v Ukrajino pošiljal svoje plačance, ki so netile nemire, potem pa ima izgovor za napad.

         

        In predlog ima napisano, da bi vsak uporabnik imel takso za izstreljeno strelivo. To pomani, da bi Ukrajina morala plačati takso, ker se brani pred okupatorjem. To je pač neumno. Če bi se šli te takse, bi morala Rusija plačati takso za Ukrajino, ker jo ona napada in ona lahko tudi preneha z vojno. Ukrajina se lahko samo brani.

        • o obhodnik

          Govorimo o zasciti zemlje in nadega zraks.

          Vojne do bile in bofo in vedno iih neti politika,ta ista ki ima polna usta globalnega segrevanja.

          Briga me za ukrajino ni mi pa vseeno kaksen zrak diham zaradi teh enoumnezev.