Razbremenitev plač
Predlagam vladi, da se za razbremenitev plač zgleduje po veliki večini držav EU ali pa držav OECD. Saj, kolikor sem sam poizvedoval, smo ena izmed zelo redkih držav, kjer zaposleni plačuje višji % prispevkov za socialno varnost od delodajalca ( 22,1% : 16,1%). Do konca 90-ih let, je delodajalec plačeval enako stopnjo kot zaposleni, vendar je tedanja vlada "začasno" (kot npr. DZZ), znižala delodajalcem na 16,1 %, zaradi podjetij, ki so bila izvozno naravnana.( pri nas, ka je začasno je na koncu stalnica).
Predlagam, da se prispevna stopnja spremeni tako, ali podobno kot je v Avstriji. Delodajalec prispeva 28% , zaposleni 18%.To je samo primer, koliko več, plačuje delodajalec. Po mojih podatkih je na Finskem razmerje delodajalec cca 23% zaposleni 7,5 %.
Torej, potrebno bi bilo povečati stopnjo prispevne stopnje delodajalcem, da bi v primerjavi z zaposlenimi plačevali več. Npr. 25% : 13%, na drugi strani še nekaj urediti pri dohodnini( manjši %) in ni bile plače nekoliko večje.
V Avstriji je bruto bruto veliko večji kot v Sloveniji. Avstrijo sem dal za primer, ker se naši podjetniki tako radi primerhajo z Avstrijci- v smislu, da za enako bruto plačo s slovensko je višji neto,ob enem se torej strinjajo da je tudi višji bruto bruto-celoten, skupen strošek delodajalca.
Še enkrat; Delodajacu zvišati nad 20%, zaposlenim znižati pod 15% stopnjo prisoevkov za socialno varnost in jim na drugi strani omogočiti nekakšne dodatne olajsave, da bo " koza cela in volk sit".