Obrate (tovarne) v zapiranju naj prevzame država
Nekatera podjetja zaradi "optimizacije" poslovanja napovedujejo zaprtje obratov. Npr. pred časom je UNIOR napovedal zaprtje obrata v Starem trgu ob Kolpi. Zaposleni imajo kar nekaj znanja iz obdelave kovin, zato bi morda lahko država preverila nadaljnje delovanje obrata za namene proizvodnje orožja. Menim, da bi bili stroški vzpostavitve takšnega obrata manjši, kot če bi začeli iz nič. Obrat ni velik, zato ne bi predstavljal velikega tveganja za državo.
Moj predlog bi bil, glede na trenutno stanje v Evropi in vojno v Ukrajini ter posledično zavezo držav EU (povečanje proizvodnje orožja-npr. granate 155mm), da bi država namenila oz. preusmerila takšen obrat v izdelavo orožja. Ohranili bi delovna mesta, vzpostavili nekakšno mini neodvisnost pri izdelavi orožja in nenazadnje izpolnili bi zaveze pri izdelavi orožja za Ukrajino.
Ce privat lastnikom ne uspe obdrzat tovarne nad vodo, kako bo sele drzavi?
Obrati v zapiranju so skoraj vsi nerentabilni in večinoma obremenjeni z visokimi krediti, včasih celo hipotekarnimi. Če se jih niti lastnikom ne splača obdržati v obratovanju, zakaj bi torej mi kot država metali denar skozi okno? Niti vzdrževanje proizvodnega porocesa bi se ne izplačalo, kaj šele prestrukturiranje proizvodnje, ki bi stalo še več danarja. Vsak obrat je specializiran za neko dejavnost, drugačna zahteva nova znanja, druge stroje, druge strokovnjake... In mi naj to financiramo, ko navsezadnje niti za vse nujno nimamo?
Ker strokovnjak za izdelavo klešč, je tudi strokovnjak za izdelavo granat.
V čem je razlika, če gre tovarna na trg in jo država odkupi ali če se proda kot del stečajne mase in vašim predlogom. Oz. če na trgu najde primerne prostore. Glede delavcev pa ... Obdržimo vse pa nekako že bomo saj orožje se dobro ceni - izdelujmo granate (morda metke in bajonete) drugi bodo pa laserje, drone in drugo ui-šaro ali pa le programirali.
Slika pove več kot 1000 besed. (v današnjem času robotizacije in tehnologij)
nova24tv.si/ceska-zacela-s-proizvodnjo-granat-za-ukrajino/
100 komadov = pol miljončka Eur ali 1 komad = 5.000eur
reporter.si/clanek/svet/nato-bo-placal-12-milijarde-dolarjev-za-200000-topniskih-granat-kalibra-155-milimetrov-1258616
Prvo kot prvo bo lastnik naredil kar bo želel, seveda noben mu ne bi nihče nič vzel. Je že napovedal, da zapira obrat in celo da bi ga prodal. Pogojno govorim, če bo obrat na voljo. Govorim samo o tem, da neka infrastruktura je že vzpostavljena, če je ustrezna ne vem, vejo pa strokovnjaki. In moja predlagana dejavnost (proizvodnja vojaškega orožja) ni dejavnost, ki jo opravlja trenutni lastnik obrata.
Dvomim, da vojaško orožje lahko ponujaš prosto na trgu in tudi, da lahko kar tako ustanoviš podjetje za proizvodnjo vojaškega orožja. Predvidevam, da orožarski posel ni običajen posel in verjetno gre vedno preko države.
Sicer pa je tudi Slovenija dala zagotovilo, da bo pomagala pri zagotovitvi orožja Ukrajini, vsaj tako se je bralo v medijih. Lahko bi tudi s svojo proizvodnjo. Da se pa na ta način ohrani ali pa vzpostavi delovna mesta, pa upam, da res ni problem.
Nekdo bi rad potopil ... se izognil ... zaslužil ...
Tako posloval bi tudi jaz...
tovarno -podjetje naj rešuje lastnik, kaj naj z njo država.
kdo pa hudiča rešuje zasebnika ki zaposluje 50 duš in izgubi naročilo??? {v dobrem in slabem}
to je popolnoma pristranski predlog, neumnost!!
naloga države je omogočiti razvoj in konkurenčno delovanje podjetij. nikakor pa ni naloga države, da je lastnik podjetja, nasprotno - država ne sme biti lastnik podjetja
In potem vse to plačamo ostali davkoplačevalci?? Res eni vidite samo svojo rit ali pa nimate pojma od kod se v takem primeru financira nerentabilna tovarna.
Nacionalizacija? Zveni precej znano, predvsem pa noro. Če lastnik podjetja ali obrata misli, da le ta ni več rentabilen ga bo prodal ali zaprl tako kot je povsod po svetu, razen mogoče še v kakšni preostali socialistični državi. Vsak se naj znajde sam na trgu dela, tako to je. Država ne sme in ne more biti socialni kolektiv. To smo imeli in smo videli kam smo prišli.
dopolnilo:
to smo imeli in so nam pobrali novodobni tajkuni..
...nalijte si čistega vina.
pred lastninejnejem smo imeli koliko industrije in prihodkov, po lastninjenju pa imao kaj = nič, kar kar je bilo kaj vredno so sposobeži prodali, ostalo pa je prazna štala.
ni treba biti biznismen da prodaš dobrega konja še posebej ko ga prodajaš pod ceno...
Če poenostavim.
Za podjetja v privatnem lastništvu je neko podjetje nerentabilno, za državo pa ne bo?
Ker država je dober gospodar?