15. 7. 2011
Odziv Ministrstva za zdravje
V Sloveniji je v veljavi načelo integralnosti državnega proračuna, ki izhaja iz Ustave RS ter Zakona o javnih financah, po katerem morajo biti vsi prihodki in izdatki države za financiranje javne porabe zajeti v proračunu. Denar iz državnega proračuna se razdeljuje po posameznih programih. Ministrstvo za zdravje vsako leto pripravi program varovanja zdravja in zdravstvene vzgoje, na podlagi katerega prejme določena sredstva za izvajanje preventivnih dejavnosti na področju javnega zdravja.
Na ministrstvu za zdravje si bomo prizadevali, da bomo v okviru državnega proračuna pridobili čimveč sredstev za financiranje področja javnega zdravja, priložnost pa vidimo v nadaljnjem povečevanju davkov na tobačne izdelke, kar bo posredno prispevalo tudi k povečanju sredstev namenjenih za področje preventive v zdravstvu.
Odziv Ministrstva za finance
Z uveljavitvijo novele Zakona o trošarinah aprila 2010, so se zvišale trošarine za cigarete, in sicer na 77 evrov za tisoč kosov. Ta zakon predvideva tudi nadaljnja polletna zvišanja, tako da bo trošarina s 1. januarjem 2014 dosegla 90 evrov za tisoč kosov. V skladu z navedenim zakonom se je 1. aprila letos trošarina za cigarete zvišala na 80 evrov, 1. oktobra 2011 pa se bo zvišala na 83 evrov. Takšno postopno, večkratno, manjše poviševanje trošarine se je v dosedanji praksi pokazalo kot bolj učinkovito od enkratnega, velikega dviga (predvsem z vidika preprečevanja razmaha črnega trga).
Glede predloga za namensko rabo tako zbranih sredstev (prispevek za zdravstvo), poudarjamo, da trošarine niso in ne smejo biti opredeljene kot namenski prihodek, ampak so in morajo biti prihodek integralnega proračuna. Tako se želi onemogočiti neposredno ali avtomatično vezanje določenih prejemkov proračuna na določene izdatke ter s tem preprečiti, da bi bili samo nekateri neposredni proračunski uporabniki upravičeni do določenih že vnaprej rezerviranih prejemkov.