Dvig nadomestila za bolnisko odsotnost
Povzemam "Nadomestilo za bolniško ne more biti višje od plače, ki bi jo zavarovanec dobil, v kolikor bi delal oz. od osnove, po kateri je v času bolniške odsotnosti od dela zavarovan. Nadomestilo pa tudi ne more biti manjše od 60 % minimalne plače, ki je določena z zakonom, ki ureja minimalno plačo (ZMinP)"
Predlagam da se dvigne nadomestilo vsaj na 80%. Namesto da država prispeva tistim ki so na bolniški bodisi zaradi česa, daje denar raje migrantom ki dobivajo visoka nadomestila v višini minimalca. Da se najprej pozdravi slovenski državljan da se vrne nazaj v delo. Ne da hodi bolan delat.
Predlagani dvig nadomestila bi omogočil boljšo zaščito zaposlenih v primeru bolezni, saj bi povečal dohodek, ki ga prejemajo med bolniško odsotnostjo. Vendar pa je pomembno, da zakonodaja upošteva tudi finančno vzdržnost sistema, saj bi zvišanje nadomestil za daljše obdobje bolezni lahko predstavljalo obremenitev za javne finance. V primerjavi z drugimi državami EU je Slovenija še vedno v sredini, kar zadeva višino nadomestil za bolniško odsotnost. V nekaterih državah, kot so Nemčija in Švedska, so nadomestila za bolniško odsotnost višja in vključujejo tudi boljšo zaščito za daljše obdobje odsotnosti. Na primer, v Nemčiji je nadomestilo za bolniško odsotnost lahko celo 100 % osnovnega dohodka v prvih šestih tednih bolezni, nato pa se znižuje, vendar še vedno omogoča določeno raven finančne podpore. Švedska pa ponuja zelo fleksibilen sistem, kjer lahko zaposleni prejemajo nadomestilo za bolniško odsotnost tudi do 80 % svoje plače. Zato bi bilo koristno, da bi tudi v Sloveniji poskrbeli za naše sodržavljane in izboljšali sistem. (Zakon o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju (ZZVZZ)) pisrs.si/pregledPredpisa
pisrs.si/pregledPredpisa (Uredba o nadomestilu plače in povračilih stroškov med opravljanjem nalog zaščite, reševanja in pomoči)
Predlagam, da nadomestilo za bolniško, ne more biti manjše kot je 60% povprečne plače.
Mislim, da imaš napačne podatke. Sedaj je plačilo bolniške 80 odstotkov siceršnje plače, kar se mi ne zdi primerno.
Nekdo z minimalno plačo že tako ali tako težko preživi skozi mesec, kljub temu prejme zgolj 80 odstotkov plače, brez dodatkov in malice.
Med tem pa nekdo s 5000 EUR plače ne bi smel imeti pravice prejemati tako visoke zneske za nedelo.
Bolniška bi morala biti plačana isto, kot višina minimalne plače (ne več in ne manj) za vse zaposlene državljane RS.
Ta na minimalcu ostane doma, lahko si sam skuha, in ker je na bolniski ne more pocet nic drugega, kar bi stalo precej denarja. Seveda ker nic nic dodatno oddelal, tudi dodatkov ni.
Tisti z 5000eur place tudi prispevke placuje od 5000eur place, ce bi vsi placevali isti znesek prispevkov, bi tudi imeli iste bolniske in penzije, ker pa ne, tudi naodomestila in penzije niso iste.
Problem nastane, ko oseba s plačo pod minimalcem gre na bolniško. Nadomestilo se računa od izkazane plače in ne od minimalca. To bi res bilo potrebno spremenit. Zneski nekoga, ki pristane poškodovan ali zelo bolan par mesecev na bolniški so cca 400 evrov za tako skupino.
Ampak naši odločevalci tega ne vedo oziroma jih prav malo briga.
Jaz bi ga znizal na max 50% minimalca, pa da to velja za vse tudi za tisti z placami 10k+. Se posebej za javnosektorase, prevec je lenuhov na bolniskem sistem se prevec izkorisca.
Sicer se s tabo strinjam, ampak bi potem nasrkali tisti, ki so res bolni in upravičeno dalj časa na bolniški (zaradi raka in podobno); kar jih udari tudi po žepu, ne samo po psihi.
Pa predvidevam, da je bleferjev recimo 10 %, ne 90 %, tako da jaz v to ne bi drezala. Že tako se približujemo temu, da vse sami plačamo ... na koncu si bomo še bolniško.
Če pa najdeš način, kako izločiti tiste, ki sistem izkoriščajo, potem pa lahko!
Sem že hotla glasovat za, dokler se ni po nepotrebnem migrantov zvleklo v tematiko...
Pa kaj imajo sedaj migranti s plačilom bolniške odsotnosti?
No, to pa tudi mene zanima.
To da se preveč denarja meče za njih, za nas Slovence ga je pa vedno premalo.