Skoči do osrednje vsebine
Prijava v aplikacijo

Ste pozabili geslo?

Registracija

Predlagam vladi
Predlog z odzivom pristojne institucije

Sprememba spola naj bo možna šele po 35.letu

416 OGLEDOV 16 KOMENTARJEV

Spolna samoopredelitev, identiteta in vse s tem povezano. Kako se mladoletni otrok, ki sploh še ni izkusil pravega samostojnega življenja, lahko odloča za spremembo spola?

Podajam predlog glede spremembe spola s pogoji:

1. spremembo spola lahko naredi odrasla oseba po 35.letu

2. spremembo spola lahko naredi odrasla oseba, ki živi samostojno, sama plačuje svoje račune, sama skrbi zase

3. ki je v delovnem razmerju ali kot sp ali kot delavec/delavka vsaj 5let

Zakaj ti pogoji? Ker šele v odraslem življenju, ko vidiš kakšno je realno življenje, dokažeš, da si samostojna oseba, ki zna skrbeti zase in zna odgovarjati za svoja dejanja.

Zakaj leto 35? Vazektomija se ne opravlja pred 35.letom. Če imamo že pogoj za to operacijo, ki se jo lahko celo popravi in spravi v prvotno stanje, bi morali biti pogoji za spremembo spola, ki je dosmrtna, še toliko ostrejši.

25 glasov

23 glasov

Če bo predlog prejel vsaj 23 glasov za in več glasov za kot proti, ga bomo poslali v obravnavo pristojnemu ministrstvu.

AVTOR M MajaHoč 10 predlogov
STATUS PREDLOGA
  • PREDLOG POSLAN
  • KONEC OBRAVNAVE
  • ODGOVOR

Odgovor


7. 1. 2025

Odziv Ministrstva za zdravje

Obvezno zdravstveno zavarovanje zagotavlja zavarovanim osebam pravico do standardnih zdravstvenih storitev, ki so v vseh zdravstvenih dejavnostih strokovno-doktrinarno utemeljene storitve glede na zdravstveno stanje zavarovane osebe, skladno s presojo zavarovančevega osebnega ali napotnega zdravnika.

Postopek operativne spremembe spola v Sloveniji se opravlja izključno na podlagi potrjene diagnoze in predizpolnjenih predhodnih korakov.

Na podlagi mednarodne klasifikacije bolezni je "motnja spolne identitete" diagnostično opredeljena ter na tej podlagi vzpostavljen protokol zdravljenja transseksualizma. Protokol zdravljenja poleg kirurškega in hormonskega zdravljenja vključuje tudi psihiatrično zdravljenje, klinične smernice za tovrstno zdravljenje pa je podala medicinska stroka. Standardi skrbi vsebujejo klinične poti za posamezna področja obravnave za zdravljenje otrok, mladostnikov in odraslih, kriterije za različne faze zdravljenja (psihoterapevtsko, hormonsko, kirurško), zasledujejo učinke zdravljenja in se seznanjajo z epidemiološkimi ugotovitvami.

Duševno stisko, ki je posledica neskladja med biološkim spolom, ki je bil posamezniku pripisan ob rojstvu, in njegovo spolno identiteto, imenujemo spolna disforija. Po mnenju medicinske stroke gre torej za resno obolenje, ki zahteva multidisciplinarno zdravljenje. Postopek operativne spremembe spola v Sloveniji se opravlja torej izključno na podlagi potrjene diagnoze in predizpolnjenih predhodnih korakov.

Postopek operativne spremembe spola v Sloveniji vključuje več korakov, ki se začnejo s pridobitvijo diagnoze in nadaljujejo s postopki, potrebnimi za kirurški poseg:

  1. Psihiatrična ocena strokovnjaka, ki je specializiran za spolno identiteto in traja približno dve leti.
  2. Hormonska terapija, ki pomaga pri fizičnih spremembah.
  3. Življenje v novi spolni identiteti: pred operacijo je običajno potrebno, da oseba določen čas živi v svoji novi spolni identiteti, kar je običajno od enega do dveh let.
  4. Kirurški poseg: ko so izpolnjeni vsi predpogoji lahko oseba, če želi tudi fizično zamenjati spol, zaprosi za kirurški poseg.

Proces poteka pod okriljem interdisciplinarnega konzilija, ki deluje pri Centru za mentalno zdravje v Ljubljani in ga sestavljajo strokovnjaki z različnih področij, kot sta psihiatrija in endokrinologija.

Še enkrat poudarjamo, da so veljavne ureditve oblikovane na osnovi medicinskih strokovnih priporočil in zavez k zagotavljanju enakopravnosti ter dostopnosti zdravstvenih storitev. Medicinska stroka jasno opredeljuje spolno disforijo kot resno stanje, ki zahteva multidisciplinarno zdravljenje, in obravnava vsako posamezno osebo na podlagi njenih specifičnih potreb ter neodvisno od starostnih ali drugih omejitev, ki niso medicinsko utemeljene.

Postopek obravnave spremembe spola je že zdaj zahteven in dolgotrajen ter vključuje večstopenjsko preverjanje pripravljenosti in upravičenosti osebe za nadaljnje korake. Dodatna starostna omejitev ali drugi pogoji, ki niso strokovno utemeljeni, bi lahko pomenili kršitev pravic in neupravičeno ovirali dostop do potrebnega zdravljenja.

Komentarji