15% davek na virtualne valute
Z mislijo na debirokratizacijo, stabilno in predvidljivo okolje, ter privabljanje svežega kapitala v državo predlagam enotno ureditev davčne obravnave virtualnih valut.
Predlagana davčna stopnja je 15 % na dobiček, ki se plača šele ob odsvojitvi (prodaja kapitala, dajanje kapitala v dar, zamenjava kapitala).
S tem predlogom bi opustili razlikovanje med:
- vrsto zavezanca: dobički fizičnih oseb, fizičnih oseb z dejavnostjo in pravnih oseb se obravnavajo enako;
- časom odsvojitve: enaka stopnja ne glede na to, ali gre za kratkoročno ali dolgoročno vlaganje;
- načinom pridobitve dobička: enaka obravnava ne glede na to, ali je dobiček ustvarjen z rudarjenjem, stakingom, forkanjem, mintingom, airdropi, nudenjem likvidnosti, NFT-ji, ICO-ji ali kako drugače.
Kadar davčni zavezanec ni opravil nakupa virtualne valute (vanjo investiral), ampak je valuto na kakršenkoli način pridobil, je razlika vrednosti kar vrednost ob odprodaji. To pomeni tudi, da se dobiček, ki bi izhajal iz nagrad za rudarjenje, airdrop ipd. ne plača ob pridobitvi, pač pa ob odsvojitvi. Trenutno bi se tak prihodek obdavčil ob pridobitvi po ZDoh-2 kot drugi dohodek po progresivni lestvici (122. člen ZDoh-2), ki pa hitro doseže tudi 50% (še posebej, če ima posameznik tudi druge dohodke, npr. plačo).
Kadar davčni zavezanec za dobavljeno blago ali opravljeno storitev prejme plačilo v virtualni valuti in te ne pretvori v fiat valuto, se šteje, da je opravil nakup virtualne valute ob prejemu plačila.
Zakaj 15%? Trgovanje in rudarjenje kriptovalut je precejšna loterija, zato predlagam, da se obdavči enako kot loterijski dobitek, torej 15%.
Nekje moramo priti skupaj. Menim, da je prav, da prispevamo v državo, ki nam ustvarja ustrezno in podporno okolje, hkrati pa država ne sme biti požrešna in zahtevati preveč.