Skoči do osrednje vsebine
Prijava v aplikacijo

Ste pozabili geslo?

Registracija

Predlagam vladi
Predlog z nezadostno podporo

15% davek na virtualne valute

316 OGLEDOV 15 KOMENTARJEV

Z mislijo na debirokratizacijo, stabilno in predvidljivo okolje, ter privabljanje svežega kapitala v državo predlagam enotno ureditev davčne obravnave virtualnih valut.

Predlagana davčna stopnja je 15 % na dobiček, ki se plača šele ob odsvojitvi (prodaja kapitala, dajanje kapitala v dar, zamenjava kapitala).

S tem predlogom bi opustili razlikovanje med:

- vrsto zavezanca: dobički fizičnih oseb, fizičnih oseb z dejavnostjo in pravnih oseb se obravnavajo enako;

- časom odsvojitve: enaka stopnja ne glede na to, ali gre za kratkoročno ali dolgoročno vlaganje;

- načinom pridobitve dobička: enaka obravnava ne glede na to, ali je dobiček ustvarjen z rudarjenjem, stakingom, forkanjem, mintingom, airdropi, nudenjem likvidnosti, NFT-ji, ICO-ji ali kako drugače.

Kadar davčni zavezanec ni opravil nakupa virtualne valute (vanjo investiral), ampak je valuto na kakršenkoli način pridobil, je razlika vrednosti kar vrednost ob odprodaji. To pomeni tudi, da se dobiček, ki bi izhajal iz nagrad za rudarjenje, airdrop ipd. ne plača ob pridobitvi, pač pa ob odsvojitvi. Trenutno bi se tak prihodek obdavčil ob pridobitvi po ZDoh-2 kot drugi dohodek po progresivni lestvici (122. člen ZDoh-2), ki pa hitro doseže tudi 50% (še posebej, če ima posameznik tudi druge dohodke, npr. plačo).

Kadar davčni zavezanec za dobavljeno blago ali opravljeno storitev prejme plačilo v virtualni valuti in te ne pretvori v fiat valuto, se šteje, da je opravil nakup virtualne valute ob prejemu plačila.

Zakaj 15%? Trgovanje in rudarjenje kriptovalut je precejšna loterija, zato predlagam, da se obdavči enako kot loterijski dobitek, torej 15%.

Nekje moramo priti skupaj. Menim, da je prav, da prispevamo v državo, ki nam ustvarja ustrezno in podporno okolje, hkrati pa država ne sme biti požrešna in zahtevati preveč.

9 glasov

14 glasov

Če bo predlog prejel vsaj 23 glasov za in več glasov za kot proti, ga bomo poslali v obravnavo pristojnemu ministrstvu.

AVTOR G Gašper Roser-Kemperle 11 predlogov
STATUS PREDLOGA
  • PREDLOG POSLAN
  • KONEC OBRAVNAVE

Komentarji




  • k kr en

    Zdaj bo že nekaj desetletij od tega, ko sem naročil pico in jo plačal z bitcoini.

    Ali to po tem predlogu pomeni, da bi ob nakupu pice moral plačati še dodatnih 15% davka?

  • D DavidoffC

    Kripto valute niso čisto nič drugega, kot tuje fizične valute, s katerimi tudi lahko špekuliraš in služiš. Čemu torej davek na kripto? Vsi ne služijo s kriptom.

  • Ikona uporabnika Jure Repinc Jure Repinc

    15% je še premajhen davek glede na to koliko škode dela rudarjenje okolju (veliko več kot samo navadna loterija s katero lahko to primerjamo), in je treba to všteti v račun ker se stroške odpravljanje škode potem kar skrije/odmisli in eksternalizira, Tako da raje 25% ali še višja obdavčitev. Tudi to da so te virtualne valute po delovanju bolj podobne Ponzi shemam je treba všteti v te skrite eksternalizirane stroške, Zato je tudi potreben višji davek.

    • G Gašper Roser-Kemperle

      Predvidevam, da se sklicuješ na rudarjenje Bitcoina in v tem primeru to drži. Obstajajo sicer modeli uporabe zelene energije ali pa rudarjenje takrat, ko v omrežju obstaja presežek energije in bi se z rudarjenjem to lahko izravnalo.

      Ampak to ni bistveno. Bistveno je, da nekatere kriptovalute za rudarjenje ne porabijo veliko energije, oziroma skoraj nič - in to so vse, ki uporabljajo Proof-of-Stake (PoS) namesto Proof-of-Work (PoW) - npr. Ethereum (od sep. 2022), Solana, Cardano, Polkadot. Da bi bilo “rudarjenje” teh obdavčeno visoko, se mi ne zdi upravičeno.

  • h hales

    Dodatni davek.

    To je najlažje. Spada v isto kategorijo, kot je povišanje zneska na položnici.

    Potrebno bo malo pobrskati na odhodkovni strani. Ne maram novih davkov, pa nimam kriptovalut.

    • G Gašper Roser-Kemperle

      Ja, kdo pa se razveseli novih davkov? Dolgoročno pa ne gre pričakovat, da bodo kriptovalute ena redkih izjem (zlato je ena takih).

      Ta predlog obdavčitve je enostaven in hkrati kompromis med ničelno obdavčitvijo (ki dolgoročno ni vzdržna) in visoko obdavčitvijo po ZDoh-2 (ki je zelo visoka).

      • h hales

        A potem bomo obdavčeni tudi, kadar bomo delali menjavo valut?

        Recimo švicarski frank v € ali $ v $?

        A bo v primeru, da bo vrednost kriptovalute padla, država sofinancirala izgubo?

        Ker palica ima dva konca, ne moreš samo davek pobrati, če je pa izguba, se pa potuhneš.

  • F Ferenc
  • b bombon

    Boljši predlog obdavčenja kriptovalut je predlagala prejšnja vlada, ki ga je sedanja vlada zavrnila.

    • G Gašper Roser-Kemperle

      Če z “boljšim” misliš nižji davek, potem pogojno drži. V tem predlogi je bila obdavčitev na celotno vrednost, ne na dobiček. Ta predlog je enostavnejši in v smislu obdavčitve kompromis med ničelno obdavčitvijo (ki dolgoročno itak ni vzdržna) in visoko obdavčitvijo po ZDoh-2.

  • D Drzavljanka

    Če kupiš tujo valuto (npr. dolar) in ga prodaš "z dobičkom" - koliko davka plačaš?

    Tako ste inovativni pri obdavčevanju, nihče pa se ne ukvarja s prekomerno porabo davkoplačevalskega denarja....

     

    • G Gašper Roser-Kemperle

      Ja, če ustvariš dobiček od trgovanja valut, se ta obdavči kot kapitalski dobiček.

      • D Drzavljanka

        Fizična oseba, ki kupuje in prodaja npr. dolarje?

  • P Peter

    Dokler bodo visoki prihodki obdavčeni 50 % in visoke plače več kot 50 % z dohodnino, bodo premožnejši in tisti z res visokimi dohodki bežali v države z ugodnejšo obdavčitvijo, ko bodo prenehali prejemati prilive, se bodo vrnili nazaj v Slovenijo, ker ne bodo imeli več obdavčitve na dohodek oz. prilive. Ne poznam nikogar ki bi zaslužil milijon, da bi bil pripravljen od tega polovico ali več kot polovico odstopiti državi.

    • G Gašper Roser-Kemperle

      Se strinjam, zato tudi tak predlig.

      Menim, da 15% ni visok davek in bi ga sam od trgovanja virtualnih valut rade volje prispeval državi. Konec koncev, ko potujem po svetu, vedno bolj spoznavam, da živimo v dobri državi, tudi če ni vse popolno.