Skoči do osrednje vsebine
Prijava v aplikacijo

Ste pozabili geslo?

Registracija

Predlagam vladi
Predlog z odzivom pristojne institucije

brezplačna zobna proteza- odvzem koncesij (sankcije) v zobozdravstvu za tiste, ki ne izvajajo in odklonijo - za pacienta brezplačne storitve ( kot je to v pogojih ) - storitve preko obveznega zdravstvenega zavarovanja

368 OGLEDOV 7 KOMENTARJEV

Dejstvo je da koncesionarji v zobozdravstvu odklanjajo storitev izvedbe brezplačne zobne proteze, ki jo ima pacient možnost dobit preko obveznega zdravstvenega zavarovanja brezplačno.

Zato se je pacijent prisiljen odpravit v zdravtveni dom k zobozdravniku kii dela v javnem zdravstvu.

Koncesionarju se namreč ne splača opravit delo samo preko obveznega zavarovanja in n glede na to ga odkloni, in pravi da je za to uslugo doplačilo z nekoliko boljšim materialom, kar ni res.

Zakaj torej potrebujemo koncesije.

Potrebno je zaposlit zobozdravnike v javnem zdravstvu.

Potrebno je uvest določeno število teh stoitev kot obvezno ali pa koncesijo sankcionirat ali odvzet.

Nobena koncesija nebi smela izbirati storitve, opravljati bi morala vse tiste ki jih izvaja preko doplačila tudi samo preko obveznega zavarovanja, če ima pacijent to storitev po zdravstvenih pogojih brezplačno.

Vsi bi radi delali to kar kjer je najlaže zaslužiti, tako pač ne gre.

34 glasov

2 glasova

Če bo predlog prejel vsaj 23 glasov za in več glasov za kot proti, ga bomo poslali v obravnavo pristojnemu ministrstvu.

AVTOR D DoberNamen 18 predlogov
STATUS PREDLOGA
  • PREDLOG POSLAN
  • KONEC OBRAVNAVE
  • ODGOVOR

Odgovor


17. 12. 2024

Odziv Ministrstva za zdravje

Na področju zobozdravstvene dejavnosti širimo in krepimo javno mrežo z vključevanjem dodatnih timov (ambulant) v zobozdravstvu. Za širitve pravic kot tudi za širitve javne zdravstvene mreže, kar zagotavlja boljšo dostopnost do storitev, se je v zadnjih šestih letih povečalo število ambulant v zobozdravstvu, ki jih financira obvezno zdravstveno zavarovanje, za 91 dodatnih ambulant, in sicer iz 1.132 ambulant v letu 2017 na 1.223 ambulant v letu 2023.

Samo v letu 2023 je tako ZZZS na podlagi javnega razpisa vključil dodatnih 20,7 zobozdravstvenih ambulant. Na podlagi letošnjega razpisa pa je ZZZS trenutno oddal dodatnih 15 zobozdravstvenih ambulant (od skupno razpisanih 24 ambulant) - razpis je sicer odprt do 31. 12. 2024.

V letu 2023 je bilo za področje zobozdravstva namenjenih 216,7 milijona evrov, kar je za 84 milijonov evrov več oz. 62 % več kot v letu 2017. V letu 2023 je bilo opravljenih 2.747.294 obravnav (obiskov pacientov), kar je v primerjavi z letom 2017 za 205.052 obravnav več oz. 8 % več.

Zobozdravnik, ki ima sklenjeno pogodbo z ZZZS in izpolnjuje pogoje za izbranega (osebnega) zobozdravnika, je dolžan sprejeti vse zavarovane osebe, ki si ga izberejo. Odkloni jih lahko, ko za 10 % preseže povprečno število opredeljenih oseb na zobozdravnika v svoji dejavnosti na območju območne enote ZZZS, kjer ima sedež dejavnosti. Iz objavljenih podatkov ZZZS (Seznami zdravnikov - Portal za zavarovance zzzs.si) je razvidno, da je v Sloveniji trenutno 643 zobozdravstvenih ambulant (timov) oz. 62 % ambulant, ki še sprejemajo nove zavarovane osebe.

Po zadnjih podatkih na dan 30. 6. 2024 znaša delež oseb brez osebnega zobozdravnika 26,6 % oziroma 557.905 oseb, od tega 491.114 slovenskih državljanov, ostali pa so tuje zavarovane osebe.

ZZZS je v zadnjih letih prenovil, dopolnil in/ali na novo uvedel več modelov plačevanja v zobozdravstvu. Za vse prenove, dopolnitve ali novosti je, kjer je bilo to potrebno, zagotovil dodatna sredstva za višje vrednotene in/ali nove storitve in po potrebi tudi širitve programov.

Od leta 2019 so bili prenovljeni ali dopolnjeni modeli plačevanja na več področjih zobozdravstva (storitve zaradi alergije na material, ortodontsko zdravljenje pred kirurškim posegom – odrasli, implantološka kirurgija in protetika, storitve ekstrakcij, vzgoja za ustno zdravje, pedontologija, storitve za paciente z rakom glave in vratu, storitve zobozdravstvenega rentgena in telerentgena glave, endodontija na primarnem nivoju, storitve snemne protetike, stomatološki pregledi, parodontalne storitve na primarnem nivoju).

V začetku leta 2025 bo uvedeno še višje vrednotenje nekaterih storitev na področju implantološke kirurgije in protetike ter specialistične protetike, za kar so že zagotovljena dodatna finančna sredstva. S 1. 7. 2025 pa bodo uvedene prenovljene storitve fiksne protetike zaradi novih standardnih materialov skladno s Pravili obveznega zdravstvenega zavarovanja, za kar je dodatna sredstva ZZZS že predlagal za Splošni dogovor za leto 2025.

Načrtuje se tudi jasnejša razmejitev med javnim in zasebnim (novela Zakona o zdravstveni dejavnosti), kar bo imelo vpliv tudi na področje zobozdravstva. Vsebina je še v usklajevanju.

Komentarji