Skoči do osrednje vsebine
Prijava v aplikacijo

Ste pozabili geslo?

Registracija

Predlagam vladi
Predlog z odzivom pristojne institucije

Poostren nadzor prehranskih izdelkov in redno obveščanje javnosti

282 OGLEDOV 5 KOMENTARJEV

Vlagam pobudo za poostren nadzor prehranskih izdelkov s strani Inšpekcije uprave za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin (UVHVVR) ter pozivam k večji transparentnosti in rednemu obveščanju javnosti o njihovem delu.

Lani je UVHVVR na podlagi prijave Zveze potrošnikov Slovenije in vprašanj potrošnikov izvedla nadzor nad pijačami blagovne znamke Prime. Ugotovljeno je bilo, da sta v prometu dve različici pijače Prime: hidracijski napitki brez kofeina ter energijski napitki s kofeinom. Naknadni pregled je pokazal, da energijska pijača Prime vsebuje sestavino L-teanin, ki ni dovoljena v brezalkoholnih pijačah, zaradi česar je bila izrečena prepoved prometa za ta izdelek.

V tistem času sta Ministrstvo za zdravje in UVHVVR zaprosila Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ) za oceno tveganja, kar je bil pozitiven korak k varovanju zdravja potrošnikov. Po tem ukrepu je inšpekcija en mesec redno obveščala javnost o svojih ugotovitvah in nadaljnjih ukrepih. Vendar pa so se obvestila nato prenehala, kar vzbuja skrb, da se nadzor nad prehranskimi izdelki morda ni nadaljeval v zadostnem obsegu.

Zato predlagam naslednje ukrepe:

Poostren naključen nadzor prehranskih izdelkov. Potreben je tudi pogostejši naključen nadzor tistih izdelkov, ki so pogosto izpostavljeni vprašanjem glede skladnosti s pravili in varnostnimi standardi.

Redna in transparentna obvestila o izsledkih nadzora, ki bi bila objavljena na uradni spletni strani UVHVVR ter v medijih preko pooblaščene osebe za odnose z javnostmi. Pomembno je, da potrošniki vedo, da se nadzor izvaja ter da imajo vpogled v rezultate, s čimer bi se povečalo zaupanje javnosti v varnost hrane in pijače na trgu.

Zaskrbljujoče je, da je bil začetni napredek pri nadzoru obetaven, a je nato prenehalo redno obveščanje o nadaljnjih aktivnostih. Transparentnost in doslednost pri nadzoru sta ključna za ohranjanje visoke ravni varnosti hrane v Sloveniji.

Upam, da odgovor pristojnih služb na ta predlog ne bo: 'vse je v redu in menimo, da ni potrebno ničesar spreminjati', saj je očitno, da ni zadostnega obveščanja javnosti o izvedenem nadzoru inšpekcije ter da ni ustreznega nadzora nad delom inšpektorjev.

Veselim se vašega odziva in upam, da bo vlada sprejela ustrezne ukrepe za izboljšanje nadzora in obveščanja javnosti na tem področju.

41 glasov

3 glasovi

Če bo predlog prejel vsaj 23 glasov za in več glasov za kot proti, ga bomo poslali v obravnavo pristojnemu ministrstvu.

AVTOR D Dobrapraksa 14 predlogov
STATUS PREDLOGA
  • PREDLOG POSLAN
  • KONEC OBRAVNAVE
  • ODGOVOR

Odgovor


24. 12. 2024

Odziv Ministrstva za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano

Inšpekcija Uprave za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin (UVHVVR) izvaja nadzor v okviru rednega letnega načrta dela kot izrednih aktivnosti. Redne aktivnosti so načrtovane za celo leto vnaprej, in sicer na podlagi ocene tveganja, ki je odvisna od vrste dejavnosti in s tem povezanih tveganj, velikosti obrata, predhodnih ugotovitev nadzora (v Sloveniji in zunaj Slovenije) ter občutljivosti populacije, ki uživa živila, s katerimi obrat posluje. Nadzor se izvaja tako v obliki inšpekcijskih pregledov kot z vzorčenji.  Z rednim vzorčenjem se tako izvaja naključno vzorčenje živil, ki se tržijo v Sloveniji.  Kadrovski in finančni viri so namenjeni tudi za izredne aktivnosti, ki so uvedene na podlagi neskladnih izvidov,  ugotovitev uradnega nadzora, obvestil, ki jih prejemamo preko različnih sistemov obveščanja, in prijav strank.

Rezultati vseh neskladnih vzorčenj se sproti objavljajo na portalu Nevarni in neskladni izdelki | GOV.SI,  ne glede na to, ali so proizvodi  še lahko pri potrošnikih doma ali ne (v roku trajanja ali ne).  UVHVVR v primerjavi z ostalimi institucijami potrošnike obvešča v večjem obsegu, saj obvešča ne glede na to, ali neskladen rezultat predstavlja tveganje za zdravje ljudi ali ne.

V primeru ugotovljene neskladnosti so inšpektorji v skladu z zakonodajo dolžni preveriti postopke pri nosilcu dejavnosti, odgovornem za živilo (v proizvodnji oziroma drugih členih verige), pri katerem se je zgodila neskladnost, oziroma skladnost ostalih lotov, s čimer se zagotovi poostren nadzor, ki ga omenjate.  Če se izkaže, da je  problematična določena skupina živil oziroma so problematična živila iz določene države, se izvede poostren nadzor nad tovrstnimi proizvodi. V primeru ugotovljene neskladnosti se informacija o tem prav tako objavi na portalu »Nevarni in neskladni izdelki«, s čimer so potrošniki takoj obveščeni o primeru.  

Če je bilo živilo v Slovenijo distribuirano od drugod, se o tem preko vzpostavljenih sistemov obveščanja EU obvesti tudi državo proizvajalko, v primeru uvoza iz tretjih držav pa se poostri nadzor ob uvozu.

UVHVVR na svojih spletnih straneh objavlja tudi druga poročila (tudi letno), s katerimi se javnost lahko seznani z njenim delom. Inšpekcija za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin | GOV.SI

Generalni direktorat za zdravje in varnost hrane Evropske komisije, Oddelek za presoje in analize na področju zdravja in hrane, izvaja vsakoletne presoje delovanja nadzornih organov držav članic. Oddelek presoja tudi obravnavo neskladnih živil in obveščanje javnosti v zvezi z neskladnimi živil. V zadnji presoji, ki jo je pred slabim mesecem izvedel v Sloveniji, nepravilnosti v zvezi  z obveščanjem javnosti niso bile ugotovljene.

Komentarji