Poostren nadzor prehranskih izdelkov in redno obveščanje javnosti
Vlagam pobudo za poostren nadzor prehranskih izdelkov s strani Inšpekcije uprave za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin (UVHVVR) ter pozivam k večji transparentnosti in rednemu obveščanju javnosti o njihovem delu.
Lani je UVHVVR na podlagi prijave Zveze potrošnikov Slovenije in vprašanj potrošnikov izvedla nadzor nad pijačami blagovne znamke Prime. Ugotovljeno je bilo, da sta v prometu dve različici pijače Prime: hidracijski napitki brez kofeina ter energijski napitki s kofeinom. Naknadni pregled je pokazal, da energijska pijača Prime vsebuje sestavino L-teanin, ki ni dovoljena v brezalkoholnih pijačah, zaradi česar je bila izrečena prepoved prometa za ta izdelek.
V tistem času sta Ministrstvo za zdravje in UVHVVR zaprosila Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ) za oceno tveganja, kar je bil pozitiven korak k varovanju zdravja potrošnikov. Po tem ukrepu je inšpekcija en mesec redno obveščala javnost o svojih ugotovitvah in nadaljnjih ukrepih. Vendar pa so se obvestila nato prenehala, kar vzbuja skrb, da se nadzor nad prehranskimi izdelki morda ni nadaljeval v zadostnem obsegu.
Zato predlagam naslednje ukrepe:
Poostren naključen nadzor prehranskih izdelkov. Potreben je tudi pogostejši naključen nadzor tistih izdelkov, ki so pogosto izpostavljeni vprašanjem glede skladnosti s pravili in varnostnimi standardi.
Redna in transparentna obvestila o izsledkih nadzora, ki bi bila objavljena na uradni spletni strani UVHVVR ter v medijih preko pooblaščene osebe za odnose z javnostmi. Pomembno je, da potrošniki vedo, da se nadzor izvaja ter da imajo vpogled v rezultate, s čimer bi se povečalo zaupanje javnosti v varnost hrane in pijače na trgu.
Zaskrbljujoče je, da je bil začetni napredek pri nadzoru obetaven, a je nato prenehalo redno obveščanje o nadaljnjih aktivnostih. Transparentnost in doslednost pri nadzoru sta ključna za ohranjanje visoke ravni varnosti hrane v Sloveniji.
Upam, da odgovor pristojnih služb na ta predlog ne bo: 'vse je v redu in menimo, da ni potrebno ničesar spreminjati', saj je očitno, da ni zadostnega obveščanja javnosti o izvedenem nadzoru inšpekcije ter da ni ustreznega nadzora nad delom inšpektorjev.
Veselim se vašega odziva in upam, da bo vlada sprejela ustrezne ukrepe za izboljšanje nadzora in obveščanja javnosti na tem področju.