Skoči do osrednje vsebine
Prijava v aplikacijo

Ste pozabili geslo?

Registracija

Predlagam vladi
Predlog z odzivom pristojne institucije

UKINITEV - provizije pri bankah in poštah za plačilo računov na okencu ali preko trajnika za osnovne prikljuške(,kot je voda, elektrika, smeti) davek, dohodnina in še kaj

918 OGLEDOV 110 KOMENTARJEV

Po evropski zakonodaji bi moralo iti plačilo položnic za vodo, elektriko, odvoz smeti brez provizij za potrošnika.

To so osnovne potrebščine. Plačilo teh bi moralo biti brez provizij , ne glede na način plačila okence ali trajnik.

V Italiji je to tako, kaj pa pri nas? Dejte to področje uredit.

Kako bo to država speljala zakonsko in na kakšen način z pogodbami z bankami in poštami je zadeva vlade.

Banke in pošte se mastijo na potrošnikih. Letno to nanese ogromno denarja.

Naj to kdo zračuna ki ima podatke. Jaz se dala predlog, ki bi moral biti že vrsto let stalna praksa.

123 glasov

10 glasov

Če bo predlog prejel vsaj 23 glasov za in več glasov za kot proti, ga bomo poslali v obravnavo pristojnemu ministrstvu.

AVTOR D DoberNamen 18 predlogov
STATUS PREDLOGA
  • PREDLOG POSLAN
  • KONEC OBRAVNAVE
  • ODGOVOR

Odgovor


3. 12. 2024

Odziv Ministrstva za finance

V zvezi s poslovanjem bank uvodoma pojasnjujemo, da je primarna naloga Ministrstva za finance kot resornega ministrstva za področje bančništva in plačilnih storitev v prvi vrsti oblikovanje sistemskih rešitev, ki omogočajo učinkovito in varno delovanje bank in v tem okviru tudi izvajanje plačilnih storitev za uporabnike plačilnih storitev.

V skladu z načelom svobodne gospodarske pobude banke same določajo svojo poslovno politiko, torej tudi cenovno politiko, zato zakonsko poseganje v ustavno zagotovljeno načelo ni dopustno. Vodenje poslov oziroma določanje poslovne politike banke je v pristojnosti uprave, ki je samostojna in za to prevzema popolno odgovornost, nadzor nad poslovanjem bank pa je v rokah nadzornega sveta, ki je samostojen in neodvisen organ. Uprava in nadzorni svet banke morata delovati v skladu z veljavno bančno zakonodajo, to je zlasti Zakonom o bančništvu (Uradni list RS, št. 92/21 in 123/21 – ZBNIP).

Banke med drugim opravljajo tudi plačilne storitve, ki so podrobneje urejene v Zakonu o plačilnih storitvah, storitvah izdajanja elektronskega denarja in plačilnih sistemih (Uradni list RS, št. 7/18, 9/18 – popr. in 102/20, v nadaljevanju: ZPlaSSIED). V skladu z ZPlaSSIED uporabnik plačilnih storitev in banka medsebojno razmerje uredita s pogodbo o plačilnih storitvah, med drugim v njej določita tudi nadomestila (provizije), ki jih bo banka zaračunala uporabniku za opravljanje plačilnih storitev. Banka mora uporabniku plačilnih storitev že pred sklenitvijo pogodbe posredovati podatke o nadomestilih, obrestnih merah in menjalnih tečajih, ki jih bo uporabljala pri izvajanju plačilnih storitev. Celoten nabor informacij, ki jih mora banka posredovati uporabniku pred sklenitvijo pogodbe o plačilnih storitvah, je določen v 90. členu ZPlaSSIED. Na ta način je uporabniku zagotovljeno, da pred sklenitvijo pogodbe pridobi vse potrebne informacije, ki so pomembne za odločitev o sklenitvi pogodbe z banko. V skladu z 92. členom ZPlaSSIED ima uporabnik tudi možnost, da kadar koli v času trajanja pogodbe zahteva, da mu banka posreduje splošne informacije iz 90. člena ZPlaSSIED in določila pogodbe.

Zaradi različne cenovne politike posameznih bank je na trgu bančnih oziroma plačilnih storitev zagotovljena konkurenca med bankami. To uporabnikom plačilnih storitev omogoča, da sklenejo pogodbo z banko, ki jim glede na njihove potrebe nudi najboljše/najugodnejše pogoje. V skladu s 175. členom ZPlaSSIED ima uporabnik tudi možnost kadar koli zamenjati banko, pri kateri ima odprt plačilni račun. Postopek tovrstne zamenjave računa med bankami je enostaven in je prav tako podrobneje predpisan v ZPlaSSIED.

Glede na predhodna pojasnila predlog za zakonsko ukinitev provizije pri bankah za določena plačila ni primeren za nadaljnjo obravnavo.

Komentarji