Skoči do osrednje vsebine
Prijava v aplikacijo

Ste pozabili geslo?

Registracija

Predlagam vladi
Predlog z odzivom pristojne institucije

Omejitev moči vozila za voznike začetnike

393 OGLEDOV 20 KOMENTARJEV

Potrebna bi bila omejitev moči vozila za voznike začetnike, saj si dandanes vsak lahko kupi avto z 200-300 konji vendar nima znanja in prakse za ga obvladovat. Potem se čudimo zakaj prihaja do tragičnih nesreč, ki jih povzročajo vozniki začetniki.

37 glasov

16 glasov

Če bo predlog prejel vsaj 24 glasov za in več glasov za kot proti, ga bomo poslali v obravnavo pristojnemu ministrstvu.

AVTOR K kiki car 4 predlogi
STATUS PREDLOGA
  • PREDLOG POSLAN
  • KONEC OBRAVNAVE
  • ODGOVOR

Odgovor


9. 4. 2025

Odziv Ministrstva za infrastrukturo

Zakon o voznikih (Uradni list RS, št. 92/22 - uradno prečiščeno besedilo in 153/22; v nadaljnjem besedilu: ZVoz-1) v 56. členu določa, da sme motorno oziroma motorno in priklopno vozilo v Republiki Sloveniji voziti oseba, ki:

  1. je telesno in duševno zmožna voziti vozilo;
  2. je dopolnila predpisano starost za vožnjo vozil;
  3. ima veljavno vozniško dovoljenje za vožnjo tiste oziroma tistih kategorij, v katero spada vozilo ali skupina vozil, ki jo vozi in ne vozi v nasprotju z omejitvijo, vpisano v njenem vozniškem dovoljenju;
  4. se ji ne izvršuje sankcija prepovedi vožnje motornega vozila določene vrste ali kategorije, ji ni izrečen varnostni ukrep odvzema vozniškega dovoljenja, ji ni izrečena sankcija prenehanja veljavnosti vozniškega dovoljenja oziroma prepovedi uporabe tujega vozniškega dovoljenja na ozemlju Republike Slovenije niti ji ni začasno odvzeto vozniško dovoljenje;
  5. uporablja pripomočke za vožnjo, ki so vpisani v njenem vozniškem dovoljenju.

Nadalje ZVoz-1 v tretjem odstavku 59. člena določa, da se vozniško dovoljenje izda do dopolnjenega 21. leta starosti oziroma za dve leti po prvi pridobitvi vozniškega dovoljenja za vožnjo motornih vozil kategorij A2 ali A in B. Vozniško dovoljenje se podaljša, ko voznik opravi program dodatnega usposabljanja voznikov začetnikov za eno izmed kategorij A2 ali A in B.

Navedena ureditev v tretjem odstavku 59. člena ZVoz-1 je skladna z Direktivo 2006/126/ES Evropskega parlamenta in Sveta z dne 20. decembra 2006 o vozniških dovoljenjih (prenovitev), ki v tretjem odstavku 3. člena določa, da države članice lahko omejijo obdobje veljavnosti vozniških dovoljenj, kakor je določeno v drugem odstavku 3. člena, izdanim novim voznikom za katero koli kategorijo, z namenom, da se za te voznike uporabljajo posebni ukrepi, katerih cilj je izboljšanje prometne varnosti.

Ministrstvo za infrastrukturo pojasnjuje, da je z Direktivo 2006/126/ES o vozniških dovoljenjih določena le možnost omejitve veljavnosti vozniškega dovoljenja, z namenom, da se za voznike začetnike uporabljajo posebni ukrepi, katerih cilj je izboljšanje prometne varnosti (kot npr. program dodatnega usposabljanja voznikov začetnikov, ipd.), ne pa tudi druge možnosti za izboljšanje prometne varnosti. 

Skladno z določbami Zakona o pravilih cestnega prometa (Uradni list RS, št. 156/21 - uradno prečiščeno besedilo in 161/21 - popr.; v nadaljnjem besedilu: ZPrCP) veljajo za voznika motornega vozila do dopolnjenega 21. leta starosti in voznika motornega vozila dve leti od prve pridobitve vozniškega dovoljenja (voznik začetnik), ne glede na to ali je bilo vozniško dovoljenje pridobljeno v Republiki Sloveniji ali tujini, nekatera strožja pravila ravnanja v cestnem prometu, in sicer:

  • 26. člen ZPrCP - imetniku vozniškega dovoljenja, ki je voznik začetnik, se izreče prenehanje veljavnosti vozniškega dovoljenja oziroma prepoved uporabe tujega vozniškega dovoljenja na ozemlju Republike Slovenije za vse kategorije motornih vozil, za katere je storilec imel dovoljenje, ko je storil prekršek, s katerim je dosegel ali presegel sedem kazenskih točk v cestnem prometu,
  • 27. a člen ZPrCP - voznik začetnik ne sme voziti avtomatiziranih vozil, ki se preizkušajo,
  • 88. člen ZPrCP - voznik začetnik ne sme voziti vozila, s katerim se opravlja javni prevoz potnikov ali prevoz oseb za lastne potrebe,
  • 102. člen ZPrCP - voznik začetnik ne sme voziti vozila s prednostjo in vozila za spremstvo
  • 105. člen ZPrCP - za voznika začetnika velja prepoved vožnje motornega vozila pod vplivom alkohola, prepovedanih drog, psihoaktivnih zdravil in drugih psihoaktivnih snovi (za voznika začetnika je predpisana ničelna toleranca).

Ministrstvo za infrastrukturo tudi poudarja, da Evropska komisija ne razpolaga s študijami, ki bi dokazovale vzročno zvezo med vožnjo mladih voznikov z vozili z večjo močjo in povečanim številom prometnih nesreč. Temu posledično tudi ne moremo trditi, da bi predlagana omejitev moči vozila za voznike začetnike pozitivno vplivala na zmanjšanje števila prometnih nesreč oziroma varnost cestnega prometa.

Predloga za omejitev moči vozila za voznike začetnike, skladno z vsem navedenim, Ministrstvo za infrastrukturo ne more podpreti.

Komentarji




    Nalagam ...