Skoči do osrednje vsebine
Prijava v aplikacijo

Ste pozabili geslo?

Registracija

Predlagam vladi
Predlog z odzivom pristojne institucije

Ukinitev DVB-T

247 OGLEDOV 6 KOMENTARJEV

Ker država in RTV SLO nista bila sposobna zagotoviti normalno delovanje DVB-T v Sloveniji in ustvariti neko dobro televizijsko shemo predlagam, da se DVB-T ukine. Pravtako DVB-T sistem gleda z vsakim letom manj ljudi in je že več let na minimalni številki, medtem pa deluje vsakodnevno več kot 300 DVB-T oddajnikov, ki porabljajo enormne količine energije.

V veljavi naj ostane satelitsko oddajanje in s tem državna subvencija za nakup satelitske opreme za področja kjer ni optike, bakrene parice ali nasploh mobilnega signala.

23 glasov

7 glasov

Če bo predlog prejel vsaj 23 glasov za in več glasov za kot proti, ga bomo poslali v obravnavo pristojnemu ministrstvu.

AVTOR Y Yoys780 33 predlogov
STATUS PREDLOGA
  • PREDLOG POSLAN
  • KONEC OBRAVNAVE
  • ODGOVOR

Odgovor


18. 11. 2024

Odziv Ministrstva za digitalno preobrazbo

V Strategiji upravljanja radiofrekvenčnega spektra za obdobje 2024 – 2026 (v nadaljnjem besedilu: strategija), h kateri je dala Vlada Republike Slovenije soglasje 19. 9. 2024, je v zvezi z razvojem digitalne prizemne TV navedeno, da so v Sloveniji konec avgusta 2023 obratovala štiri prizemna televizijska omrežja tehnologije DTT (DVB–T), od tega dve z nacionalnim pokrivanjem (multipleks A, multipleks C), ki ju upravlja RTV Slovenija, in dve lokalni, ki ju upravljata lokalna televizijska izdajatelja (na območju Litije ter med Ravnami na Koroškem in Celjem). V zadnjih letih so prenehala oddajati tri lokalna omrežja (na območjih Ilirske Bistrice, Murske Sobote ter med Koprom in Sečovljami), saj operaterji niso izkazali interesa za podaljšanje odločb. Javnih razpisov za podelitev radijskih frekvenc za nova omrežja Agencija za komunikacijska omrežja in storitve Republike Slovenije (v nadaljnjem besedilu: agencija) v zadnjih letih ni izvajala, saj za to ni bilo interesa na trgu. Konec leta 2022 je agencija sicer podaljšala odločbo o podelitvi radijskih frekvenc za multipleks C, vendar samo za tri leta. V začetku leta 2024 je bil multipleks C izklopljen.

V strategiji agencija nadalje ugotavlja, da prizemna televizijska platforma zadnja leta stagnira, še posebej po prenehanju razširjanja najbolj popularnih slovenskih komercialnih programov v začetku leta 2017. Na pobudo trga in z namenom spodbujanja razvoja in privlačnosti te platforme je agencija v letu 2017 z odločbo operaterju dovolila rezervacijo dela kapacitet multipleksa C za namen ponujana storitev plačljive televizije, v letu 2018 pa na javnem razpisu podelila tudi 22 pravic razširjanja televizijskih programov na plačljivem delu komercialnega multipleksa. S tem je agencija želela ponudbo na prizemni televizijski platformi približati ponudbi, ki je dostopna prek kabelskih in IPTV sistemov, ter s tem povečati njeno popularnost. Dejstvo pa je, da je na digitalni platformi pet programov RTV Slovenija in en regionalni program na zakonsko obveznem multipleksu A.

Frekvenčni pas za digitalno prizemno televizijo trenutno zaseda frekvenčni spekter med 470 MHz do 694 MHz, na katerem bo Evropska unija v skladu z Izvedbenim sklepom (EU) 2017/899 ščitila radiodifuzijo še vsaj do konca leta 2030. Šele na Svetovni radijski konferenci leta 2031 (WRC-31) je predviden pregled uporabe spektra 470-694 MHz v Regiji 1 in možna primarna dodelitev za mobilne storitve. Navedeni dodatni spekter bo omogočil množičnost ter popolno uvedbo vseh tehnoloških prednosti 5G in postopni prehod omrežij 5G na novo tehnologijo 6G in razvoj na področju radiodifuzije s postopnim prehodom na tehnologijo 5G oziroma 6G.

Glede predloga, da naj ostane satelitsko oddajanje in državna subvencija za nakup satelitske opreme za področja, kjer ni drugih razpoložljivih omrežij pojasnjujemo, da je sprejem televizijskih programov prek satelita za končne uporabnike finančno še vedno precej dražji kot sprejem preko drugih platform. Strošek nakupa in montaže opreme za sprejemanje programov prek satelita je ocenjen v višini 350 EUR (kar je strošek v primeru najbolj oddaljenih naročnikov), storitev sprejema programa pa je za plačnike RTV prispevka brezplačna. Zavezancem za plačilo RTV prispevka, ki na naslovu svojega bivanja nimajo ustreznega signala iz oddajniškega omrežja, RTV Slovenija financira nakup in montažo satelitske opreme.

Glede na zgoraj navedeno menimo, da digitalna prizemna televizijska omrežja, v smislu izvajanja javne službe na področju televizijske dejavnosti in v kombinaciji z drugimi razpoložljivimi tehnologijami, omogočajo dostop do programskih vsebin najširšemu krogu prebivalcev Republike Slovenije in ni potrebe za dodatno ukrepanje.

Komentarji