Skoči do osrednje vsebine
Prijava v aplikacijo

Ste pozabili geslo?

Registracija

Predlagam vladi
Predlog z odzivom pristojne institucije

Kadilci naj sami plačujejo posledice kajenja

529 OGLEDOV 15 KOMENTARJEV

Glede na številne škodljive posledice kajenja (prednosti ni; koristi pa ima tako ali tako samo tobačna industrija), od vplivov na zdravje samih kadilcev in na ljudi okoli njih, požarov vseh vrst, ki jih s tem povzročajo, predlagam, da se v ceni cigaret upošteva tudi vse stroške za zdravljenje vseh posledic, ki jih povzroča kajenje, to so škode po požarih in poškodb gasilcev pri gašenju ter stroške gašenja požarov. Kadilci naj plačujejo še tudi dodatek za zdravljenje vseh posledic kajenja. Krivično je namreč, da moramo sedaj vse te posledice in stroške nositi vsi. Cene tobačnih izdelkov in cigaret pa sploh niso visoke.

30 glasov

24 glasov

Če bo predlog prejel vsaj 25 glasov za in več glasov za kot proti, ga bomo poslali v obravnavo pristojnemu ministrstvu.

AVTOR Z Za pravičnost in mir 11 predlogov
STATUS PREDLOGA
  • PREDLOG POSLAN
  • KONEC OBRAVNAVE
  • ODGOVOR

Odgovor


22. 10. 2024

Odziv Ministrstva za zdravje

Kajenje je bolezen odvisnosti in marsikateri kadilec ne more preprosto prenehati s kajenjem, zato v Sloveniji veliko pozornosti posvečamo preprečevanju začetka kajenja pri mladih, pomoči pri prenehanju kajenja in ozaveščanju ljudi, da kajenje močno škodi njihovemu zdravju kot tudi zdravju pasivnih kadilcev ob njih.

Ministrstvo za zdravje, ki je pristojno za zakonodajo s tega področja, z različnimi zakonskimi ukrepi, kot so na primer prepoved kajenja v vseh zaprtih javnih in delovnih prostorih in v vseh vozilih v prisotnosti mladoletnih, omejevanje privlačnih arom v izdelkih, popolna prepoved oglaševanja, promocije, doniranja ali sponzoriranja in razstavljanja tobačnih in povezanih izdelkov na mestih prodaje, prepoved prodaje mladoletnim, obvezna dovoljenja za prodajo tobačnih in povezanih izdelkov ter prepoved prodaje po spletu oz. na daljavo, ukrepi za preprečevanje črnega trga in podobno, prispeva k omejevanju uporabe teh izdelkov.

Nadalje Ministrstvo za zdravje v okviru javnih razpisov redno zagotavlja sredstva za sofinanciranje aktivnosti in programov, ki jih ob podpori strokovnih institucij izvajajo nevladne organizacije na področju preprečevanja začetka uporabe in za opuščanje uporabe tobačnih in povezanih izdelkov. Nekateri programi nevladnih organizacij, ki se povezujejo med seboj in s strokovnimi institucijami, tudi mednarodno, sta za izjemne dosežke že nagradila Evropska komisija in Svetovna zdravstvena organizacija.

V okviru Ministrstva za zdravje izvajamo tudi različne medijske kampanje, ki so namenjene ozaveščanju in informiranju javnosti glede škodljivosti kajenja in uporabe povezanih izdelkov. Letos smo izvedli dve medijski kampanji, namenjeni ozaveščanju za preprečevanje začetka uporabe in spodbujanje opuščanja uporabe tobačnih in povezanih izdelkov. S sloganom "Izberi sebe, ne kajenja" mladostnike in vse ostale nagovarjamo, naj izberejo zdrav življenjski slog. Kampanji smo izvajali v medijih in na družbenih omrežjih Ministrstva za zdravje. Opisani sta v novicah:

Prilagamo pa tudi direkten dostop do videov, objavljenih na YouTubu ministrstva:

V Sloveniji smo sprejeli tudi Strategijo za zmanjševanje posledic rabe tobaka 'Za Slovenijo brez tobaka 2022-2030', ki vsebuje različne ukrepe in aktivnosti za omejevanje uporabe tobačnih in povezanih izdelkov, vključno z novimi nikotinskimi izdelki, ki prihajajo na trg in po katerih vedno več posegajo otroci in mladi.

Za uspešno opustitev kajenja so v Sloveniji kadilcem na voljo različne vrste brezplačne pomoči. Financira jih ZZZS in so dostopne vsem zainteresiranim brez potrebe po predhodni napotitvi osebnega zdravnika. Kadilcem sta v Centrih za krepitev zdravja in Zdravstveno vzgojnih centrih (CKZ/ZVC) v zdravstvenih domovih po Sloveniji dostopni dve vrsti obravnav, skupinsko in individualno svetovanje za opuščanje kajenja. Njihov namen je udeležence motivirati in jim pomagati pri opuščanju kajenja. Udeleženci pridobijo strokovno pomoč pri premagovanju telesne in duševne zasvojenosti z nikotinom ter stresa v procesu opuščanja kajenja. Skupinsko in individualno svetovanje izvajajo diplomirane medicinske sestre, v zadnjem času pa tudi psihologi. Zdravljenje zajema svetovanje (zlasti osebno in družbeno podporo ter vedenjsko in kognitivno terapijo) in farmakološko zdravljenje.

Na spletni strani https://www.skupajzazdravje.si/zemljevid/ so dostopni kontaktni podatki CKZ, pri katerih se lahko preveri izvajanje programov za opuščanje kajenja. Podpora pri opuščanju kajenja pa je na voljo tudi na brezplačni anonimni telefonski številki 080 2777, ki je objavljena na vsaki cigaretni škatlici in s financiranjem Ministrstva za zdravje deluje v okviru Nacionalnega inštituta za javno zdravje. Strokovnjaki na telefonski številki so na voljo vsak dan, tudi med vikendi in prazniki, med 7. in 10. uro ter med 17. in 20. uro.

Na voljo sta brošuri »Izzivi opuščanja kajenja« in »Ne bom več kadil, ne bom več kadila«.

Več informacij je na voljo na spletni strani Skupaj za zdravje.

V lekarnah so na voljo različne oblike nikotinskega nadomestnega zdravljenja (žvečilke, obliži in inhalatorji), ki lahko olajšajo odtegnitvene simptome. Zdravila na recept pa lahko predpiše osebni zdravnik.

Komentarji