19. 7. 2024
Odziv Ministrstva za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti
Pogoje za obstoj in veljavnost zakonske zveze ter postopek prijave in sklenitve zakonske zveze ureja Družinski zakonik (Uradni list RS, št. 15/17, 21/18 – ZNOrg, 22/19, 67/19 – ZMatR-C, 200/20 – ZOOMTVI, 94/22 – odl. US, 94/22 – odl. US in 5/23; v nadaljevanju DZ), ki v 22. členu določa, da je za obstoj zakonske zveze potrebno, da osebi izjavita svoje soglasje, da skleneta zakonsko zvezo in da osebi izjavita svoje soglasje pred pristojnim državnim organom. V členih 23. – 28. pa DZ nadalje določa pogoje za veljavnost zakonske zveze, ki so: svobodna izjava volje (23. člen), polnoletnost in spregled mladoletnosti (24. člen), razsodnost (25. člen), neobstoj predhodno sklenjene zakonske zveze (26. člen), neobstoj in spregled sorodstvenega razmerja (27. člen) in neobstoj skrbništva (28. člen).
Postopek sklenitve zakonske zveze je sestavljen iz dveh delov, in sicer:
a) iz postopka prijave sklenitve zakonske zveze, v okviru katerega pristojna upravna enota v upravnem postopku preveri izpolnjevanje pogojev za obstoj in veljavnost zakonske zveze in
b) iz dejanske sklenitve (obreda) sklenitve zakonske zveze.
Skladno z določbami Zakona o splošnem upravnem postopku (Uradni list RS, št. 24/06 – uradno prečiščeno besedilo, 105/06 – ZUS-1, 126/07, 65/08, 8/10, 82/13, 175/20 – ZIUOPDVE in 3/22 – Zdeb; v nadaljevanju ZUP) mora upravna enota v postopku prijave sklenitve zakonske zveze ugotoviti resnično dejansko stanje in v ta namen ugotoviti vsa dejstva, ki so pomembna za zakonito in pravilno odločbo. V primeru, ko je v postopku prijave sklenitve zakonske zveze ugotovljeno, da niso izpolnjeni vsi pogoji za obstoj in veljavnost zakonske zveze, mora upravna enota skladno z določbo 32. člena DZ vlogo za sklenitev zakonske zveze z odločbo zavrniti. V primeru, ko je v postopku prijave sklenitve zakonske zveze ugotovljeno, da je kateri (ali oba) od bodočih zakoncev mladoleten, pa se pri pristojnem sodišču sproži postopek za dovolitev sklenitve zakonske zveze. DZ namreč v 24. členu določa, da otrok (tj. oseba, ki še ni dopolnila 18 let) zakonske zveze ne more skleniti. Izjemoma lahko zakonsko zvezo sklene otrok, ki je že dopolnil 15 let, če je dosegel tako telesno in duševno zrelost, da lahko razume pomen in posledice pravic in obveznosti, ki nastanejo s sklenitvijo zakonske zveze; odločitev o dovolitvi sklenitve zakonske zveze otroku, ki je že dopolnil 15 let (spregled mladoletnosti), pa je v pristojnosti sodišča.
Sodišče o spregledu mladoletnosti odloča v nepravdnem postopku, ki ga ureja Zakon o nepravdnem postopku (Uradni list RS, št. 16/19; v nadaljevanju ZNP-1). Skladno z določbami ZNP-1 mora sodišče po uradni dolžnosti ukreniti vse, da se zavarujejo pravice in pravni interesi otrok in oseb, ki zaradi motnje v duševnem razvoju ali težav v duševnem zdravju ali drugih okoliščin niso sposobne, da bi same skrbele za svoje pravice in interese (drugi odstavek 6. člena).
Postopek dovolitve sklenitve zakonske zveze (oziroma postopek za spregled mladoletnosti) je podrobneje urejen v členih 77. – 79. Postopek se začne na predlog otroka, ki je že dopolnil 15 let in želi skleniti zakonsko zvezo. Preden sodišče otroku dovoli sklenitev zakonske zveze, zasliši otroka, osebo, s katero namerava skleniti zakonsko zvezo, in otrokove starše oziroma skrbnika.
Preden sodišče odloči, lahko od centra za socialno delo zahteva mnenje.
Kot izhaja iz zgoraj navedenih določb DZ in ZNP-1 otrok, ki je mlajši od 15. let, zakonske zveze ne more skleniti. Za odločanje o morebitnem spregledu mladoletnosti pri otrocih, ki so že dopolnili 15. let, pa je izključno pristojno sodišče. Bistvena značilnost nepravdnega postopka je, da sta v njem v večji meri uveljavljena načelo oficialnosti in preiskovalno načelo, ki sodišču omogočata, da v največji možni meri, po uradni dolžnosti, zavaruje koristi otroka, pri čemer ni vezano na predloge udeležencev postopka, temveč lahko ugotavlja tudi dejstva, ki jih udeleženci postopka niso navedli. V okviru postopka za spregled mladoletnosti so tako vgrajena ustrezna varovala za zaščito otrokovih pravic in koristi. Zgolj v primeru, ko sodišče po zaključenem postopku dovoli sklenitev zakonske zveze mladoletniku, ki je že dopolnil 15. let, lahko upravna enota zakonsko zvezo, ob izpolnjenosti preostalih pogojev za obstoj in veljavnost zakonske zveze, tudi sklene.
Če sodišče sklenitve zakonske zveze mld. osebe ne dovoli, upravna enota vlogo za sklenitev zakonske zveze zavrne.
Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti ocenjuje, da je trenutna zakonska ureditev predmetnega vprašanja ustrezna.
PROTI, ker sploh nisem vedel, da obstajajo izjeme, kvecjemu bi lahko razsilili pravice otrok do poroke.
Zanima pa me ali potem lahko imas spolni odnos z mladoletno osebo "otrokom", ce se porocis ali mora biti polnoletna oseba? Cene kje je smisel poroke?
Zato se naj angažirajo nevladnice 8. marec. To je pa dejanski problem in to pri nas leta 2024!
Absolutno za ukinitev mladoletnih porok in postaviti spodnjo mejo na dopolnjenih 20 let!
Mladostniki prej se zase tezko pametno skrbijo, kaj sele za otroka. Zato je toliko nepremisljenih porok in posledicno locitev, kjer potem najbolj kratko potegnejo ravno otroci!
Pa še: Nekateri ljudje so zreli in sposobni za poroko in takšno odločitev pri štirinajstih, nekateri-mnogi pa nikoli...
Žal v povprečju nobena duša ni zrela za zakonsko zvezo dokler ni vsaj delno prerojena v Stvarnikovem duhu, kar pa se večinoma ne zgodi pred 30 letom tuzemske inkarnacije.
Bernarda as
Dvomim da so, in četudi so je število zanemarljivo.
Jaz bi mejo prestavil na 25 leto.
Če bodo prepovedane uradne legalne zveze, bodo pa cvetele neuradne nelegalne-tako kot pri vseh zadevah,ki so uradno prepovedane.
Bernarda as
Lahko da bodo, a zakonsko ne bodo zavezujoče, oziroma bodo manj zavezujoče.
Podpiram 100 % , kajti, vsaka zakonska zveza sklenjena prekmalu, torej pred pred 30 letom , ko povprečna duša duhovno dozori, je žal preveč podvržena ločitvi. Zato pa imamo toliko ločitev, ker so se zveze sklepale brezglavo prekmalu in še brez podlage Sorodnosti Duš, kar ima za posledico še nezmožnost oploditve, ali zelo oteženo oploditev - navkljub telesno povsem zdravima partnerjema. Zato velja najpomembnejše obvestilo, da ne bi smela nobena duša iti v zvezo, dokler ni vsaj delno prerojena v Stvarnikovem Duhu. To je prvi predpogoj za uspešno zvezo .
A vi ste enga “ta kratkega” skadili?
NikotinkaE, na srečo ne kadim ničesar že več kot 35 let , tako, da si se motila v svoji domnevi.
Slovem
Poskušajte zopet začeti....mogoče vam nebi škodilo.
Vsaj glede vašega odgovora.
Nika E.
Malo vas moram popraviti in tudi njemu bom dal odgovor.
Ko bi ga...nebi traparij pisal.
Zdej bom pa še njemu odpisal.....
Vse kar je pod 18 let je pedofilija
ni res, pogooglaj kje se pedofilija konca, oziroma zacne.
Ta predlog je neresen, saj prepovedat poroke pred 18 letom ni mogoče, ker se v naravi mladoletnim rojevajo otroci, kar je po moje 100% razlog porok mladoletnih, vsaj v SI! Prepoved torej dejstva samega ne bo odpravila, ljudi ki se jim to zgodi, pa bi porinila v neki brezpravni položaj in bi tako bili v še bolj brezpravnem položaju! Tak predlog zagotovo ni sprejemljiv!!
Zakonska zveza je itak en zastarel običaj.
Pri meni v službi med sodelavci je poročenih samo 20%, doma v ulici pa le 30% parov, pa živimo v vasi.
Tudi med sorodniki so poročeni v manjšini. Tudi jaz nisem.
Za zakonsko zvezo se v modernih časih očitno potegujejo le drugačni.
Poroka seveda ni noben zastarel običaj, kot pravite in mislite v vaši ulici! To je pravna in cerkvena ureitev razmerja med dvema, ki se tako odločita in sta s tem uredila vsa razmerja, ki iz tega dejanja izhajajo, od premoženjskih če želite, do razmerij do otrok itd! To je nenazadnje civilizacijski akt, ki ga poznajo vse urejene civilizacije! Ne mislit, da ste kaj naprednejši, če civilizacije ne prakticirate!? Tudi WC so še marsikje na štrbunk, ampak to ni ravno skladno z civilizacijskimi normami. Pri nas pa seveda velja, da je tudi neformalna zveza dveh, na nek poseben način pravno priznana in tako urejena, vendar pomanjkljivo!
tukaj bi bilo potrebno starše najprej vzeti pod drobnogled, da jim sploh kaj takega pade na pamet
Se strinjam ampak pri nas se to že ureja preko CSD: siol.net/novice/slovenija/v-sloveniji-se-lahko-porocijo-ze-15-letniki-303936
Ja, ampak žal preslabo to urejajo.
Zrele in odgovorne osebe pri urejanju vseh medsebojnih odnosov ne potrebujejo nobenih zunanjih posrednikov-še najmanj CSD.