19. 7. 2024
Odziv Ministrstva za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti
Pogoje za obstoj in veljavnost zakonske zveze ter postopek prijave in sklenitve zakonske zveze ureja Družinski zakonik (Uradni list RS, št. 15/17, 21/18 – ZNOrg, 22/19, 67/19 – ZMatR-C, 200/20 – ZOOMTVI, 94/22 – odl. US, 94/22 – odl. US in 5/23; v nadaljevanju DZ), ki v 22. členu določa, da je za obstoj zakonske zveze potrebno, da osebi izjavita svoje soglasje, da skleneta zakonsko zvezo in da osebi izjavita svoje soglasje pred pristojnim državnim organom. V členih 23. – 28. pa DZ nadalje določa pogoje za veljavnost zakonske zveze, ki so: svobodna izjava volje (23. člen), polnoletnost in spregled mladoletnosti (24. člen), razsodnost (25. člen), neobstoj predhodno sklenjene zakonske zveze (26. člen), neobstoj in spregled sorodstvenega razmerja (27. člen) in neobstoj skrbništva (28. člen).
Postopek sklenitve zakonske zveze je sestavljen iz dveh delov, in sicer:
a) iz postopka prijave sklenitve zakonske zveze, v okviru katerega pristojna upravna enota v upravnem postopku preveri izpolnjevanje pogojev za obstoj in veljavnost zakonske zveze in
b) iz dejanske sklenitve (obreda) sklenitve zakonske zveze.
Skladno z določbami Zakona o splošnem upravnem postopku (Uradni list RS, št. 24/06 – uradno prečiščeno besedilo, 105/06 – ZUS-1, 126/07, 65/08, 8/10, 82/13, 175/20 – ZIUOPDVE in 3/22 – Zdeb; v nadaljevanju ZUP) mora upravna enota v postopku prijave sklenitve zakonske zveze ugotoviti resnično dejansko stanje in v ta namen ugotoviti vsa dejstva, ki so pomembna za zakonito in pravilno odločbo. V primeru, ko je v postopku prijave sklenitve zakonske zveze ugotovljeno, da niso izpolnjeni vsi pogoji za obstoj in veljavnost zakonske zveze, mora upravna enota skladno z določbo 32. člena DZ vlogo za sklenitev zakonske zveze z odločbo zavrniti. V primeru, ko je v postopku prijave sklenitve zakonske zveze ugotovljeno, da je kateri (ali oba) od bodočih zakoncev mladoleten, pa se pri pristojnem sodišču sproži postopek za dovolitev sklenitve zakonske zveze. DZ namreč v 24. členu določa, da otrok (tj. oseba, ki še ni dopolnila 18 let) zakonske zveze ne more skleniti. Izjemoma lahko zakonsko zvezo sklene otrok, ki je že dopolnil 15 let, če je dosegel tako telesno in duševno zrelost, da lahko razume pomen in posledice pravic in obveznosti, ki nastanejo s sklenitvijo zakonske zveze; odločitev o dovolitvi sklenitve zakonske zveze otroku, ki je že dopolnil 15 let (spregled mladoletnosti), pa je v pristojnosti sodišča.
Sodišče o spregledu mladoletnosti odloča v nepravdnem postopku, ki ga ureja Zakon o nepravdnem postopku (Uradni list RS, št. 16/19; v nadaljevanju ZNP-1). Skladno z določbami ZNP-1 mora sodišče po uradni dolžnosti ukreniti vse, da se zavarujejo pravice in pravni interesi otrok in oseb, ki zaradi motnje v duševnem razvoju ali težav v duševnem zdravju ali drugih okoliščin niso sposobne, da bi same skrbele za svoje pravice in interese (drugi odstavek 6. člena).
Postopek dovolitve sklenitve zakonske zveze (oziroma postopek za spregled mladoletnosti) je podrobneje urejen v členih 77. – 79. Postopek se začne na predlog otroka, ki je že dopolnil 15 let in želi skleniti zakonsko zvezo. Preden sodišče otroku dovoli sklenitev zakonske zveze, zasliši otroka, osebo, s katero namerava skleniti zakonsko zvezo, in otrokove starše oziroma skrbnika.
Preden sodišče odloči, lahko od centra za socialno delo zahteva mnenje.
Kot izhaja iz zgoraj navedenih določb DZ in ZNP-1 otrok, ki je mlajši od 15. let, zakonske zveze ne more skleniti. Za odločanje o morebitnem spregledu mladoletnosti pri otrocih, ki so že dopolnili 15. let, pa je izključno pristojno sodišče. Bistvena značilnost nepravdnega postopka je, da sta v njem v večji meri uveljavljena načelo oficialnosti in preiskovalno načelo, ki sodišču omogočata, da v največji možni meri, po uradni dolžnosti, zavaruje koristi otroka, pri čemer ni vezano na predloge udeležencev postopka, temveč lahko ugotavlja tudi dejstva, ki jih udeleženci postopka niso navedli. V okviru postopka za spregled mladoletnosti so tako vgrajena ustrezna varovala za zaščito otrokovih pravic in koristi. Zgolj v primeru, ko sodišče po zaključenem postopku dovoli sklenitev zakonske zveze mladoletniku, ki je že dopolnil 15. let, lahko upravna enota zakonsko zvezo, ob izpolnjenosti preostalih pogojev za obstoj in veljavnost zakonske zveze, tudi sklene.
Če sodišče sklenitve zakonske zveze mld. osebe ne dovoli, upravna enota vlogo za sklenitev zakonske zveze zavrne.
Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti ocenjuje, da je trenutna zakonska ureditev predmetnega vprašanja ustrezna.