Pravičnejša razdelitev sredstev v okviru Zoisoive štipendije
Spoštovani,
v okviru obstoječega zakona bi bilo mogoče v srednji šoli in fakulteti poenotiti pogoje za
- ohranitev
in
- novo pridobitev Zoisove štipendije.
S tem bi bila ureditev pravičnejša. Pogoje bi za vse dvignili glede na razpoložljiva sredstva.
Prosim za ustrezen predlog.
diob'r dan, želim, Novak Jože, Kidričeva 4, 3310 Žalec, 030367147
se strinjam s pravičneješo razdelitvijo Zoisove štipendije!. obrazložitev.
1. poznam dijakinjo, ki je v osnovni šoli imela povprečje ocen 4,7 in je bila na jezikovnem področju 96% nadarjena kar je le nekaj takšnih dijakov v Sloveniji. Hodila je tudi na razna tekmovanja - pri angleščini je dobila zlato priznanje in s skupino 1. na državnem tekmovanju iz prve pomoči. do Zoisove ji je manjkal le 1% kar se mi ne zdi pravično. prejšne generacije so dobile štipendijo zlahka, le da so bili nadarjeni in odličnjaki. kaj so se v dveh letih te pogoji tako zaostrili?
2. štipendija bi morala biti tudi določena na zahtevnost programa. Nekdo, ki je v gimnaziji težje naredi s 5 kot pa tisti ki je v poklicni šoli. zato ima tisti boljše povprečje in seveda dobi štipendijo. To pa se mi nikakor ne zdi pravično.
Se popolnoma strinjam, da je trenutna ureditev zelo krivična. Konktretno.
Srednješolec, ki je dobil Zoisovo štipendijo ob vstopu v prvi letnik, mora, da ohrani štipendijo, zaključiti 1. letnik s povprečno oceno 4,1 medtem ko dijak, ki še ni imel štipendije oz. jo želi pridobiti v npr. drugem letniku "pade" v izbor nekega % dijakov, ki bodo prejeli štipendijo. Zahtevana povprečna ocena je zato navadno bistveno višja od tiste za ohranotev štipendije.
Predlagam:
1. da se "izbira" štipendiste po starem sistemu. To je testiranje (kot nekoč na Zavodu za zaposlovanje) izjemni dosežki, kjer morajo ponovno upoštevati srebrna priznanja na tekmovanjih iz znanja in pri športnikih izenačit ekipne z individualnimi športi (po 16- tem letu namreč tudi v ekipnih športih ostajajo le perspektivni športniki, ki treniirajo "količinsko" in "težavnostno" enako kot individualni.
2. da se upravičenost do štipendije za vse dijake preverja vsako leto ponovno oz. da so enako obravnavani oboji (tisti, ki so jo prejšnje leto imeli in tisti, ki je niso imeli), torej kot da zaprošajo prvič