Skoči do osrednje vsebine
Prijava v aplikacijo

Ste pozabili geslo?

Registracija

Predlagam vladi
Predlog z odzivom pristojne institucije

Predlagam prepoved zaposlovanja študentov v nekaterih firmah

3972 OGLEDOV 8 KOMENTARJEV

Predlagam večji nadzor nad delodejalci predvsem pri plačevanju plač študentom in študentkam ker jim sedaj mnogi ne plačajo nič ali pa skoraj nič za opravljeno delo in jih odpustijo po 1 mesecu ali pa še prej da jih ni potrebno izplačati,uvesti javni seznam vseh teh firm oziroma podjetij in lastnikov ki ne plačujejo delo študentk in študentov,in tem podjetjem prepovedati zaposljevanje študentov in študentk da jih ne bodo mogli več izkoriščati,in bodo naprej lahko zaposljevali samo za redno ljudi,od teh firm je treba zahtevati da isplača študetom ali študentkam 3 kratno plačo ko se ga ulovi pri iskoriščanju študentov in študentk za brezplačno delo.Te firme je treba imeti pod strogim nadzorom inšpektorjev in davčne da ne bodo mogli več iskoriščati zaposlenih pri njih naj bodo to študenti ali pa redno zaposleni.

Treba je izvajati strožji nadzor nad študentskimi servisi ki ne zaščitijo svojih strank v boju z firmami da bi dobili svoj prislužen denar,in je potrebno te študentske servise ukiniti.

9 glasov

2 glasova

Če bo predlog prejel vsaj 11 glasov za in več glasov za kot proti, ga bomo poslali v obravnavo pristojnemu ministrstvu.

AVTOR Peter G: 257 predlogov
STATUS PREDLOGA
  • PREDLOG POSLAN
  • ZADNJA SPREMEMBA
  • KONEC OBRAVNAVE
  • ODGOVOR

Odgovor


22. 6. 2011

Odziv Ministrstva za delo, družino in socialne zadeve

Trenutno je študentsko delo urejeno v Zakon o zaposlovanju in zavarovanju za primer brezposelnosti (Uradni list RS, št. 107/06 – UPB-1, 114/06 – ZUTPG in 59/07 – Zštip. (63/07 popr.), 51/10 Odl.US, 80/10-ZUTD; v nadaljnjem besedilu: ZZZPB) ter v Pravilniku o pogojih za opravljanje dejavnosti agencij za zaposlovanje (Uradni list RS, št. 139/06; v nadaljnjem besedilu: pravilnik).

Pravilnik v 18. členu določa, da agencija (študentski servis) posreduje delo dijakom in študentom na podlagi napotnice, pri čemer se za realizirano posredovanje šteje opravljeno delo, ki ga na napotnici potrdi delodajalec, in izvršeno plačilo dijaku ali študentu. Nadalje je v 20. členu pravilnika določeno, da mora biti napotnica izdana v štirih izvodih. Ob pričetku dela morajo biti vsaj trije izvodi napotnice potrjeni, sicer napotnica ni veljavna. Napotnica je potrjena, ko jo podpišeta ali žigosata delavec pri agenciji, ki je vpisan v koncesijski pogodbi kot oseba, ki opravlja koncesijsko dejavnost in delodajalec. Dijak ali študent ob začetku dela prejme en izvod potrjene napotnice. Agencija ob izdaji napotnice posreduje njeno kopijo inšpektoratu v fizični ali elektronski obliki.

V praksi se največkrat dogaja, da si dijak ali študent priskrbi napotnico šele, ko delo opravi (kar je v nasprotju s predpisi) in potem se lahko zgodi, da mu je dodajalec ne potrdi. Brez potrjene napotnice pa agencija ne more izdati računa za opravljeno delo in na tak način dijak ali študent ostane brez plačila opravljenega dela.

24. člen pravilnika ureja rizični sklad, in sicer določa, da mora agencija vsako leto, ko je ugotovljen dejanski prihodek iz koncesijske dejavnosti za preteklo leto, na podlagi tega oblikovati rizični sklad v višini 0,8% od prihodka iz koncesijske dejavnosti v preteklem letu za primer neplačila delodajalcev za opravljena dela dijakov in študentov in določiti način koriščenja sredstev sklada tako, da v svojem splošnem aktu oblikujejo merila upravičenosti, vrstnega reda izplačil, roke ter pravila evidentiranja poslovnih dogodkov v zvezi s terjatvami. Sredstva rizičnega sklada se smejo uporabiti za plačilo dela dijakom ali študentom ter sodne takse. Agencija mora začeti postopek izterjave dolžnika najkasneje z dnem plačila za delo iz rizičnega sklada. Agencija s pravili poslovanja sklada seznani ministrstvo in zagotovi, da so ta pravila javno dostopna vsem zainteresiranim. Za izplačana sredstva iz rizičnega sklada agencija uveljavlja terjatve proti dolžniku po splošnih pravilih civilnega prava. Sredstva rizičnega sklada se vodijo na posebnem kontu. Ko se sredstva rizičnega sklada za tekoče leto izčrpajo, se nadaljnja plačila izplačujejo v naslednjem letu, ko se oblikuje nov rizični sklad.

Na Ministrstvu za delo, družino in socialne zadeve se strinjamo, da je potrebno študentsko delo urediti, zaradi česar smo ga, kot eno izmed prožnih oblik dela, uredili v Zakonu o malem delu, ki pa je bil na referendumu zavrnjen.

Zavrnjeni zakon je v 39. člena urejal tudi »skupni« rizični sklad, ki bi zagotavljal plačila dijakom in študentom v primerih, ko delodajalec opravljanega dela ne bi plačal:

»Upravičenec v primeru neplačila delodajalca pri organizaciji vloži zahtevek za izplačilo dohodka za opravljeno malo delo iz rizičnega sklada. Organizacija preveri podatke iz zahtevka in jih vnese v centralno evidenco o malem delu. Organizacija delodajalca opozori na obveznosti iz napotnice ter mu določi rok za plačilo obveznosti iz malega dela, ki ne sme biti daljši od 15 dni. V kolikor delodajalec v danem roku ne poravna obveznosti iz malega dela, organizacija izterja dolg skladno s predpisi, ki urejajo izvršbo denarnih dajatev.«

Zakon o referendumu in o ljudski iniciativi (Uradni list št. 26/07-uradno prečiščeno besedilo) v 25. členu določa, da državni zbor eno leto po razglasitvi odločitve na referendumu, ne sme sprejeti zakona, ki bi bil vsebinsko v nasprotju z odločitvijo volivcev.

Ministrstvo za delo, družino in socialne zadeve iz navedenih razlogov ocenjuje, da podanemu predlogu spremembe študentskega dela trenutno ni možno slediti.

Priloge:

Popravki predloga

Verzija predloga z dne, 17. 5. 2011 | 17:32:26

Predlagam prepoved zaposlovanja študentov v nekaterih firmah

Predlagam večji nadzor nad delodejalci predvsem pri plačevanju plač študentom in študentkam ker jim sedaj mnogi ne plačajo nič ali pa skoraj nič za opravljeno delo in jih odpustijo po 1 mesecu ali pa še prej da jih ni potrebno izplačati,uvesti javni seznam vseh teh firm oziroma podjetij in lastnikov ki ne plačujejo delo študentk in študentov,in tem podjetjem prepovedati zaposljevanje študentov in študentk da jih ne bodo mogli več izkoriščati.

Komentarji