Skoči do osrednje vsebine
Prijava v aplikacijo

Ste pozabili geslo?

Registracija

Predlagam vladi
Predlog z odzivom pristojne institucije

Cene gospodinjskih odpadkov.

591 OGLEDOV 23 KOMENTARJEV

Vladi predlagam da naj uredi problematiko gospodinjskih odpadkov saj je to nepošteno da tisti ki ustvari manj odpadkov tisti plača enako ceno kot tisti ki ustvari zelo veliko odpadkov. To še velja posebej na Podeželju kjer si kmetje pridelajo domače pridelke in s tem ustvarijo veliko manj odpadkov plačajo pa toliko kot tisti ki ustvari veliko gospodinjskih odpadkov. Zato predlagam da naj vlada razmisli da bi se gospodinjski odpadki lahko plačevali po teži saj bi to bilo pošteno. Tisti ki bi ustvaril več odpadkov tisti bi plačal več tisti ki pa ustvarijo manj odpadkov bi pa plačali manj.

32 glasov

19 glasov

Če bo predlog prejel vsaj 23 glasov za in več glasov za kot proti, ga bomo poslali v obravnavo pristojnemu ministrstvu.

AVTOR B Branko M 6 predlogov
STATUS PREDLOGA
  • PREDLOG POSLAN
  • KONEC OBRAVNAVE
  • ODGOVOR

Odgovor


30. 7. 2024

Odziv Ministrstva za okolje, podnebje in energijo

Uredba o metodologiji za oblikovanje cen storitev obveznih občinskih gospodarskih javnih služb varstva okolja (Uradni list RS, št. 87/12, 109/12, 76/17, 78/19 in 44/22 – ZVO-2; v nadaljevanju: uredba) določa, da izvajalec ceno zbiranja določenih vrst komunalnih odpadkov, razen zbiranja biološko razgradljivih kuhinjskih odpadkov in zelenega vrtnega odpada, izraženo v EUR/kg, zaračuna uporabnikom sorazmerno, glede na prostornino zabojnika za mešane komunalne odpadke in pogostost odvoza zabojnika, in sicer tako, da se najmanj enkrat letno razdeli masa v zadnjem obračunskem obdobju zbranih komunalnih odpadkov (zbrane ločene frakcije določenih komunalnih odpadkov in kosovnih odpadkov, ločeno zbrane odpadne embalaže, zbranih mešanih komunalnih odpadkov) na uporabnike, glede na prostornino zabojnika za mešane komunalne odpadke in pogostost odvoza tega zabojnika. To pomeni, da na količino opravljenih storitev in s tem na višino računa za opravljeno storitev javne službe vpliva velikost posode za mešane komunalne odpadke. Uredba določa, da izvajalec ceno zbiranja biološko razgradljivih kuhinjskih odpadkov in zelenega vrtnega odpada, izraženo v EUR/kg, zaračuna uporabnikom sorazmerno, glede na prostornino zabojnika za biološko razgradljive kuhinjske odpadke in zeleni vrtni odpad in pogostost odvoza zabojnika, in sicer tako, da se najmanj enkrat letno razdeli masa v zadnjem obračunskem obdobju zbranih biološko razgradljivih kuhinjskih odpadkov in zelenega vrtnega odpada na uporabnike, glede na prostornino zabojnika za biološko razgradljive kuhinjske odpadke in zeleni vrtni odpad in pogostost odvoza tega zabojnika. To pomeni, da na količino opravljenih storitev in s tem na višino računa za opravljeno storitev javne službe vpliva velikost zabojnika.

Velikost zabojnika in število odvozov je sodilo, ki se ga uporablja za določitev količine opravljene storitve posameznemu uporabniku. Izvajalec javne službe ravnanja s komunalnimi odpadki mora prikazati porazdelitev količine opravljenih storitev javne službe ravnanja s komunalnimi odpadki med uporabnike. Obvestilo o tem mora biti objavljeno na krajevno običajen način in stalno dostopno na spletni strani izvajalca javne službe. Izvajalec mora, najmanj enkrat letno, maso odpadkov deliti z odpeljanim volumnom posod. Na ta način se izračuna specifična teža odpadka. S to vrednostjo se nato pomnoži odpeljani volumen vsakega uporabnika. Tako pridemo do mase odpadkov pri posamezniku.

Na enak način, kot se ugotovi količina opravljene storitve za storitve zbiranja določenih vrst komunalnih odpadkov se, ugotovi količina opravljene storitve tudi za storitve obdelave določenih vrst komunalnih odpadkov in storitve odlaganja ostankov predelave ali odstranjevanja komunalnih odpadkov.

To pomeni, da je cena izražena v EUR/kg in ne v EUR/liter, EUR/m2 ali EUR/osebo. Prav tako to pomeni, da je sodilo, ki se ga uporablja za določitev količine opravljene storitve posameznemu uporabniku samo velikost zabojnika in število odvozov in ne število oseb, površina stanovanja, površina poslovnega prostora, število nočitev ali celo število odlaganj v zabojnik. Zato ima uporabnik tudi možnost, da izbere manjšo ali večjo velikost zabojnika za mešane komunalne odpadke. Posledično se uporabniku obračuna znesek ustrezne količine opravljene storitve. Pri tem se cena storitve seveda ne spreminja in ostaja enaka. Tisti, ki prepuščajo več odpadkov posledično potrebujejo večji zabojnik za mešane komunalne odpadke in zato plačajo več. V primeru, ko bi se količina opravljene storitve določala po osebah oziroma na osebo, bi to pomenilo, da bi vsaka oseba plačala enak znesek ne glede na to, koliko odpadkov prepusti izvajalcu javne službe. Prav tako taka rešitev ne bi spodbujala ločenega zbiranja odpadkov. V primeru, ko je sodilo za določitev količine opravljene storitve velikost zabojnika in število odvozov, so uporabniki spodbujeni, da čim več odpadkov prepuščajo ločeno in na ta način zmanjšajo količino prepuščenih mešanih komunalnih odpadkov. Na ta način zmanjšajo potreben volumen zabojnika za mešane komunalne odpadke in posledično plačajo manj. Torej, količina opravljene storitve je izražena v kg, cena izvajanja storitve pa v EUR/kg. Ko ceno pomnožimo s količino, dobimo znesek, izražen v EUR, ki se obračuna uporabniku za opravljene storitve.

Poleg navedenega uredba določa, da se količina opravljenih storitev lahko meri tudi s tehtanjem pri uporabniku. V tem primeru se stroški javne infrastrukture in količina opravljenih storitev med uporabnike porazdelijo glede na dejansko maso prepuščenih odpadkov posameznega uporabnika in ne glede na volumen in pogostost odvoza zabojnika.

Ker Zakon o varstvu okolja (Uradni list RS, št. 44/22, 18/23 – ZDU-1O, 78/23 – ZUNPEOVE in 23/24 določa) določa, da so zbiranje določenih vrst komunalnih odpadkov, obdelava določenih vrst komunalnih odpadkov in odlaganje ostankov obdelanih komunalnih odpadkov obvezne občinske gospodarske javne službe varstva okolja je način merjenja količine opravljenih storitev v pristojnosti občine, ki se lahko odloči med opisanima možnostma.

Glede na navedeno po veljavni uredbi plača več tisti, ki prepusti več odpadkov.

Komentarji