Moški bi se lahko prej upokojevali
Moški v povprečju v Sloveniji umirajo prej kot ženske. V letu 2023 pri 75. letih, ženske pri 82,5 letih. SURS ima še več podatkov za več let - razlika je pribl. 7 let. To pomeni, da pri upokojitvi pri 65 letih ženske v povprečju sedem 7 let dlje kot moški lahko koristijo starostno pokojnino - moški 10 let, ženske 17. Kaže, da življenje moške v povprečju prej (psiho)fizično iztroši. Morda je ta razlika posledica tudi manj zdravega načina življenja moških v primerjavi z ženskami (gibanje, prehrana, alkohol, psihičen stres idr.). Kakorkoli - vsekakor gre za preverljivo dejstvo, ki ga spremlja SURS ...
Bolj pravično bi bilo, da bi tudi moški v Sloveniji v povprečju lahko dalj časa koristili pokojnino. To bi jim lahko omogočili s spremembo starostnega pogoja za pridobitev starostne pokojnine, kot ga določa veljavni Zakon o pokojninskem in invalidskem zavarovanju (ZPIZ-2). In sicer z določitvijo, da za moške velja starostni pogoj 63 let (morda celo manj - 61 ?) in ne 65 let. Sprememba bi veljala kot poseben ukrep dokler se povprečen čas, ki ga moški in ženske v Sloveniji preživijo s starostno pokojnino, ne bi izenačil.
Tako moški kot ženske prispevamo v pokojninsko blagajno, z rednimi mesečnimi odtegljaji od bruto plače prispevamo k zavarovanju za čas pokoja. in vendar ženske v Sloveniji v povprečju izplačilo tega zavarovanja (pokojnino) koristijo dlje časa - več kot polovico dlje kot moški. Prav bi bilo to spremeniti tako, da bi se ta razlika ustrezno zmanjšala in nenazadnje izenačila. Vse dokler bodo moški v povprečju umirali prej kot ženske, bi bilo prav, da bi se moški lahko prej upokojevali.