Za tople obroke dijakov
Osnovnošolci imajo (lahko) topel obrok v šolski menzi, študenti so upravičeni do študentskih bonov. V vsem življenju človek potrebuje največ kalorij v času srednje šole. Vsi odrasli tudi vemo, kdaj smo imeli največji apetit… A vendar je najslabše poskrbljeno ravno za dijake.
Srednješolci po idealnem scenariju zaključujejo s poukom med 14. in 15. uro, zelo pogosto pa kasneje, številne šole imajo urnike razbite tja do 18 ure, še posebej razne tehnične šole. Iz prve roke lahko povem, da imajo nekateri dijaki urnike od 7 do 17 ure vsak dan, brez možnosti zaužitja toplega obroka ves ta čas. Po šoli gredo številni še na razne treninge in vaje in pridejo domov šele zvečer. Dijaki potrebujejo kvalitetno in energetsko bogato hrano v času pouka, ne zvečer.
Po Zakonu o šolski prehrani so srednje šole dolžne za dijake zagotoviti toplo ali energijsko hladno malico. V praksi to pomeni, da so dijakom na večini srednjih šol na voljo sendviči, pice, bureki, morda še solate, različno pač. Prehrana naj bi bila pripravljena skladno s 4. členom Zakona o šolski prehrani, ki nalaga, da se pri organizaciji upoštevajo smernice za prehranjevanje v vzgojno-izobraževalnih zavodih, a hkrati je cena malice določena na 3,60€. Šole lahko obroke pripravljajo same, kjer to ni možno, pa zunanji izvajalci. Izvajalci se posla lotijo le, če imajo pri tem korist. Vsem je jasno, kaj in koliko lahko se lahko ponudi za 3,60 €. O pestrosti, hranljivosti, uravnoteženosti, trajnosti, razvijanju pozitivnih navad, itd. ki jih te smernice zapovedujejo, a jih ne spoštujejo niti šole, še manj pa izvajalci, na tem mestu ne bomo izgubljali besed.
Predlagam, da se srednješolcem podobno kot študentom, subvencionira izdaten topli obrok ali kosilo. Če bo tak obrok pripravljala šola, dobi subvencijo šola, če zunanji izvajalec, pa slednji. V primerih, ko niti šola niti zunanji izvajalec ne bi mogla zagotoviti toplega obroka/kosila v času pouka, bi dijaki teh šol dobili bone, ki bi jih koristili na enak način kot študenti. Pogoj za gostinca, da se sploh vključi v sistem bonov, bi moral biti, spoštovanje zgoraj omenjenih smernic in jih upoštevati tudi pri študentih. Tudi študenti si zaslužijo bolj zdravo prehrano. Država bi subvencionirala samo prevzete obroke. Razliko do polne cene obroka bomo doplačali starši.
Za dosego tega ukrepa naj se ustrezno popravita Zakon o šolski prehrani ter Zakon o subvencioniranju študentske prehrane (ZSŠP) in morebitni povezani akti.