Skoči do osrednje vsebine
Prijava v aplikacijo

Ste pozabili geslo?

Registracija

Predlagam vladi
Predlog z nezadostno podporo

Sprememba števila glasov poslancev

298 OGLEDOV 7 KOMENTARJEV

Predlagam spremembo števila glasov, ki jih ima poslanec pri glasovanju. S spremembo bi imeli volilni upravičenci vsaj nek minimalen vpliv na odločanje poslancev med mandatom.

Trenutno ima vsak poslanec en glas. Glede na to, da imamo 90 poslancev in 1.7 milijona volilnih upravičencev, vsak poslanec v povprečju "pokriva" okoli 19 tisoč volilnih upravičencev.

Predlagam, da lahko vsak volilni upravičenec kadarkoli na eUpravi z digitalnim podpisom dodeli svoj glas enemu izmed poslancev. Seveda ga lahko kadarkoli tudi odvzame oziroma prenese na drugega poslanca. S tem bi imel vsak poslanec pri glasovanju 19 tisoč glasov + ustrezno število glasov z eUprave.

S tehničnega vidika je izvedba tega postopka precej enostavna. Stanje števila glasov se posodobi vsak dan ob polnoči in velja en dan. Če je potreba, se lahko uvede tudi tajnost dodeljevanja glasov volilnih upravičencev (mislim na tajnost v smislu volitev, zaščita osebnih podatkov je sama po sebi umevna).

5 glasov

17 glasov

Če bo predlog prejel vsaj 23 glasov za in več glasov za kot proti, ga bomo poslali v obravnavo pristojnemu ministrstvu.

AVTOR D Darko Zupanič 3 predlogi
STATUS PREDLOGA
  • PREDLOG POSLAN
  • KONEC OBRAVNAVE

Komentarji




  • h hales

    Torej bi v ponedeljek v DZ sedel Polde, v torek pa Nina, ker bi dobila več glasov od Poldeta?

    Nekatere stvari so časovno omejene.

    Ne moreš si premisliti vsak dan.

    • D Darko Zupanič

      Morda sem bil nejasen glede tega vidika. Poslanci so izvoljeni tako kot do sedaj. Vsak ima tudi po en glas. S pomočjo eUprave bi bila samo možnost dodatnega števila glasov, ki jih ima poslanec pri glasovanju v DZ.

      Torej, v ponedeljek bi glasovali o nekem zakonu in bi imel Polde 2 glasova, Nina pa enega. V torek bi bilo pa obratno, ker bi volilci videli, kako sta glasovala v ponedeljek in bi se bolj strinjali s stališči ali načinom razmišljanja Nine kot Poldeta. Ali pa bi se sprememba zgodila zato, ker je v torek glasovanje o zdravstvu in glede tega volilci zelo zaupajo Nini.

      Sicer pa ni pričakovati, da bi se število glasov, ki jih ima poslanec, drastično menjala iz dneva v dan.

  • j janezkos

    Glede na stanje duha v deželici žal ne verjamem v možnost, da bi se taka ureditev pošteno uredila. Velika večina volilnega telesa sploh ne pozna delovanja države, pa 3 vej oblasti, strankarske ureditve, vloge DS... Najhuje pa je to, da jih sploh ne zanima. Šank debate, katerim lahko prisluhnete, odsevajo naše poznavanje ureditve. Parlament kot tak, bi se moral skrčit na tretjino, takoj ukinit DS, pa po kolenih na Dunaj, da nas sprejmejo kot regijo pod svoje okrilje. Pa bi imeli rešenih pol težav, uvedli bi pokrajine (1-eno) . Ne cedi se onkraj Karavank med in mleko, a to kar so nam naši politiki pokazali v zadnjih 30 letih pa tudi ni ravno dosežek, kajne.

  • o obhodnik

    dokler nas zastopajo stranke in ne poslanci in dokler prisegajo po svoji vesti glasujejo pa po navodilih strankarskih prvakov ali če žellite vodij poslanskih skupin, ki so neposredno vezani na strankarska telesa ni pričakovati poštenih glasoiv.

    Vse bolj je jasno in odkrito se priznava da so stranke tiste ki odločajo o prihodnosti državljanov, kot bi šlo za dobro ljudi gre pa samo za dobro strankarskih veljakov in njihovih podrepnikov.

    najprej bi morali že v prisegah ministrov spremeniti tisti del 'po svoji vesti' zamenjati za 'v dobro ljudstva' in pri tem misliti resno. pa dodati: 'naj mi narod sodi v kolikor se bom zgrešil zoper tega'!

    • D Darko Zupanič

      Če bi nek "navaden" poslanec dobil kakšen dodaten glas zaradi pokončne drže, bi bil to jasen signal, da ga ljudje podpirajo in je večja možnost, da s tem nadaljuje.

      Zamenjava ene floskule z drugo ne bo spremenilo obnašanja poslancev, še manj pritegnilo profesionalne/strokovne politike v kandidaturo za parlament.

  • 5 5r

    S takšno možnostjo bi bila ogrožena koalicija in posledično ne bi bilo toliko možnosti dogovarjanja. Posledično bi lahko imel en poslanec celo 11 ali več glasov.

     

    - po eni strani dobro (naš glas spet šteje)

    - po drugi strani slabo (več reklame, laži, zavajanja - naš glas ne šteje, ker prevzamemo tudi odgovornost iz njihovih ramen)

    • D Darko Zupanič

      Vsak volilni upravičenec lahko dodeli glas kateremukoli poslancu. Če bi nek poslanec dobil vseh 1.7 milijona glasov na eUpravi, bi imel dodatnih 90 glasov (usklajeno s sedanjim štetjem en poslanec en glas). Vodje poslanskih skupin ali vodje strank bi bili glavni kandidati, da dobijo dodatne glasove, vendar dvomim, da bi jih kdo dobil 10 (190 tisoč glasov na eUpravi).

       

      Sicer pa je vsak poslanec predstavnik vseh državljanov. Zato kupčije, ki jih delajo znotraj koalicij, prej pripeljejo do anomalij, kot pa če bi bil vsak poslanec res samostojen.

      Če bodo volilci videli, da nekdo zavaja, bodo svoj glas umaknili ali ga prenesli drugemu poslancu. Ljudje smo sposobni zaznati manipulacije. Če bomo imeli občutek, da lahko vplivamo na politiko parlamenta, bomo bolj aktivni in ta čut skupaj z znanjem še bolj izostrili.