15. 6. 2011
Odziv Ministrstva za delo, družino in socialne zadeve
Na Ministrstvu za delo, družino in socialne zadeve se strinjamo, da je potrebno študentsko delo urediti, zaradi česar smo ga, kot eno izmed prožnih oblik dela, uredili v Zakonu o malem delu, ki pa je bil na referendumu zavrnjen.
Trenutno je študentsko delo urejeno v Zakon o zaposlovanju in zavarovanju za primer brezposelnosti (Uradni list RS, št. 107/06 – UPB-1, 114/06 – ZUTPG in 59/07 – Zštip. (63/07 popr.), 51/10 Odl.US, 80/10-ZUTD; v nadaljnjem besedilu: ZZZPB) ter v Pravilniku o pogojih za opravljanje dejavnosti agencij za zaposlovanje (Uradni list RS, št. 139/06).
V letu 2010 je bil sprejet nov Zakon o urejanju trga dela (Uradni list RS, št. 80/10; nadaljnjem besedilu:ZUTD), ki je začel veljati 27.10.2010 ter se je začel uporabljati 1.1.2011 in je nadomestil ZZZPB.
Glede ureditve študentske dela je v prehodni določbi drugega odstavka 192. člena ZUTD določeno, da se za posredovanje začasnih in občasnih del dijakom in študentom določbe 5., 6., 6.a, 6.b, 6.c, 6.č, 6.d, 6.e, 7. in 8. člena poglavja II. Posredovanje zaposlitev in posredovanje dela ZZZPB-ja, uporabljajo do začetka uporabe zakona, ki bo urejal posredovanje začasnih in občasnih del dijakom in študentom. Zakon, ki je urejal posredovanje začasnih in občasnih del dijakom in študentom (Zakon o malem delu), pa je bil, kot je pojasnjeno že zgoraj, zavrnjen na referendumu.
Iz vsega navedenega sledi, da zakona, ki ureja študentsko delo (ZZZPB), ni mogoče več spreminjati, saj le ta ne velja več, pač pa se le uporablja do začetka uporabe zakona, ki bo na novo uredil študentsko delo, kar pomeni, da formalno pravno študentskega dela ni mogoče urediti drugače kot z novim zakonom.
Ministrstvo za delo, družino in socialne zadeve tako, iz vseh zgoraj navedenih razlogov, ocenjuje, da podanemu predlogu spremembe študentskega dela ni možno slediti.