Prepoved vožnje traktorjem in motokultivatorjem
Moj predlog zajema, da se v času prometnih konic med 14 ter 15 uro prepove vožnjo traktorjem in motokultivatorjem saj s svojo vožnjo po glavnih cestah še bolj ovirajo promet.
Moj predlog zajema, da se v času prometnih konic med 14 ter 15 uro prepove vožnjo traktorjem in motokultivatorjem saj s svojo vožnjo po glavnih cestah še bolj ovirajo promet.
Če bo predlog prejel vsaj 25 glasov za in več glasov za kot proti, ga bomo poslali v obravnavo pristojnemu ministrstvu.
V skladu s 4. členom Zakona o pravilih cestnega prometa (Uradni list RS, št. 156/21 – uradno prečiščeno besedilo in 161/21 – popr.; v nadaljnjem besedilu: ZPrCP) morajo udeleženci cestnega prometa ravnati tako, da poteka promet nemoteno, umirjeno in varno in da ne ovirajo ali ogrožajo drugih udeležencev cestnega prometa ali jim ne povzročajo škode. Prav tako, smejo pričakovati, da bodo vsi udeleženci cestnega prometa in tisti, ki so dolžni skrbeti za ceste in prometno ureditev na cestah, ravnali v skladu s predpisi o pravilih cestnega prometa, voznikih, motornih vozilih ter s predpisi o cestah.
Udeleženci cestnega prometa morajo ravnati v skladu z omejitvami, prepovedmi in obveznostmi, izraženimi s prometno signalizacijo. Tako morajo ravnati tudi tedaj, ko je to v nasprotju s prometnimi pravili (98. člen ZPrCP).
Minister, pristojen za promet, z odredbo omeji oziroma prepove promet udeležencev cestnega prometa ali vozil zaradi zagotavljanja varnosti ali nemotenega poteka cestnega prometa, vzdrževanja javnega reda ali varovanja okolja (11. člen ZPrCP).
Z veljavno Odredbo o omejitvi prometa na cestah v Republiki Sloveniji (Uradni list RS, št. 75/11 in 195/21; v nadaljnjem besedilu: odredba) je na posameznih cestah v Republiki Sloveniji v določenem časovnem obdobju ali vremenskih razmerah omejen promet tovornih vozil in skupin vozil, katerih največja dovoljena masa presega 7.500 kg, traktorjev, motokultivatorjev, delovnih strojev in vprežnih vozil (2. člen odredbe).
Omejitve prometa iz 2. člena te odredbe za traktorje ne veljajo v primerih:
Prav tako, ne glede na prepoved iz 2. člena odredbe, so na posameznih cestah oziroma delih cest, ki so določene v 4. členu odredbe, dopustne določene izjeme podnevi, v času prepovedi iz 2. člena odredbe kot so:
Traktorji in motokultivatorji so predvsem udeleženci nižjih kategorij cest (regionalne in lokalne ceste) nikakor pa ta vozila s svojo udeležbo na glavnih cestah ne generirajo prometa, ki bi vplival na pretočnost teh cest. Traktorji in motokultivatorji so vozila, ki nimajo tranzitnih relacij in se večinoma pojavljajo v lokalnem izvorno ciljnem prometu.
V skladu z Zakon o cestah (Uradni list RS, št. 132/22, 140/22 – ZSDH-1A, 29/23 in 78/23 – ZUNPEOVE; v nadaljnjem besedilu: ZCes-2) je omejitev uporabe javne ceste ali njenega dela dopustna samo, če je državna cesta ali njen del v stanju da:
Minister, pristojen za promet, lahko na državnih cestah omeji promet za težka tovorna vozila če te ceste potekajo skozi naselja, paralelno z njimi pa potekajo ceste z boljšimi tehničnimi lastnostmi ter na cestah, ki potekajo po zavarovanih območjih narave. Na občinskih cestah pa je omejitev prometa lahko vzpostavljena zaradi prometne preobremenjenosti naravnega okolja in na cestah, kjer potekajo označene šolske poti, vendar ne za lokalni promet.
Na Ministrstvu za infrastrukturo smo mnenja, da omejitev uporabe glavnih cest za gospodarska vozila, kot so traktorji in motokultivatorji, v navedenem časovnem obdobju ni sprejemljiva, glede na to, da so vozila vezana na izvajanje gospodarske dejavnosti.