Skoči do osrednje vsebine
Prijava v aplikacijo

Ste pozabili geslo?

Registracija

Predlagam vladi
Predlog z odzivom pristojne institucije

Sprememba Zakona o dedovanju

1233 OGLEDOV 26 KOMENTARJEV

Predlagam sprememo Zakona o dedovanju v delu, kjer gre za dedovanje po zakoncih, ki nimajo otrok oz. potomcev.

Edini dedič v takem primeru bi moral biti zakonec, s katerim nekdo vse življenje skupaj ustvarja, na koncu pa (če nekdo nenadoma umre in (še) ni napravil oporoke) deduje zakonec polovico, drugo polovico pa si delijo starši oz. sorojenci zapustnika, če starši niso več živi. Veliko je primerov, ko so tudi sorojenci med seboj odtujeni oz. se iz različnih razlogov niti ne pogovarjajo, pa ima potem tak sorojenec zapustnika pravico dedovati. Poznam primer (in ni edini), ko je vdova morala prodati hišo, ker ni imela denarja, da bi izplačala sodediče (brate in sestre zapustnika, ki niso imeli stikov veliko let in zapustnika niso prišli niti pogledat, ko je bil bolan, kaj šele, da bi mu kdo pomagal). Na stara leta je tako ostala brez doma, za katerega je vse življenje delala, sedaj pa se komaj prebija v najemniškem stanovanju. Žalostno do neba!

Upam, da se na tem področju uvedejo spremembe...

85 glasov

4 glasovi

Če bo predlog prejel vsaj 25 glasov za in več glasov za kot proti, ga bomo poslali v obravnavo pristojnemu ministrstvu.

AVTOR L LMB 8 predlogov
STATUS PREDLOGA
  • PREDLOG POSLAN
  • KONEC OBRAVNAVE
  • ODGOVOR

Odgovor


11. 12. 2023

Odziv Ministrstva za poravosodje

V skladu s slovensko zakonsko ureditvijo dedovanja v drugem dednem redu zapuščino pokojnika, ki ni zapustil potomcev, dedujejo njegovi starši in njegov zakonec (14. člen Zakona o dedovanju[1], ZD). Pokojnikovi starši dedujejo eno polovico zapuščine po enakih delih, pokojnikov zakonec pa deduje drugo polovico zapuščine. Če pokojnik ni zapustil zakonca, dedujejo pokojnikovi starši vso zapuščino po enakih delih.

ZD v 23. členu omogoča, da lahko sodišče na zahtevo zakonca, ki deduje z dediči drugega dednega reda, odloči: (1) da deduje zakonec tudi del tistega dela zapuščine, ki bi ga po zakonu dedovali drugi dediči oziroma (2) da deduje zakonec vso zapuščino, če je njena vrednost tako majhna, da bi zakonec zašel v pomanjkanje, če bi se delila. Sodišče pri odločanju o tem upošteva vse okoliščine primera, zlasti premoženjske razmere in pridobitno sposobnost zakonca, premoženjske razmere in pridobitno sposobnost drugih dedičev ter vrednost zapuščine. Institut povečanja dednega deleža zakonca torej omogoča razdelitev zapuščine v skladu z materialnimi potrebami zakonca, ki so mu zaradi zapustnikove, torej zakončeve smrti odtegnjena potrebna življenjska sredstva. Institut povečanja dednega deleža zakonca je tako korektiv določb o zakonitem dednem redu in predstavlja socialni element pri določanju zakonitih dednih deležev.

Veljavna slovenska dednopravna ureditev večinoma izhaja iz sedemdesetih let prejšnjega stoletja, torej iz drugačnih družbenih razmer, kot so današnje. V skladu s splošnim trendom, ki je zaznamoval razvoj dednega prava v 20. stoletju, so se dedne pravice krvnih sorodnikov zmanjševale na račun povečevanja pravic v korist zakoncev. V drugih primerljivih pravnih ureditvah so se dedne pravice zakoncev v primerjavi z dednimi pravicami potomcev in tudi drugih sorodnikov bistveno povečale. Takšna ureditev temelji predvsem na dejstvu, da sta zakonca tista, ki pridobivata premoženje skupaj, v medsebojnem sodelovanju, medtem ko krvni sorodniki k temu načeloma z ničemer ne pripomorejo.[2]

Kljub temu, da veljavna ureditev dedovanja omogoča opisane korekcije pri dedovanju zakonca v drugem dednem redu, na Ministrstvu za pravosodje v prihodnjem letu načrtujemo poglobljeno obravnavo veljavne ureditve (tudi glede dednih redov v povezavi z dilemami glede nujnih dedičev in njihovih nujnih deležev) v okviru širše skupine pravnih strokovnjakov.

 


[1] Uradni list SRS, št. 15/76, 23/78, Uradni list RS, št. 13/94 – ZN, 40/94 – odl. US, 117/00 – odl. US, 67/01, 83/01 – OZ, 73/04 – ZN-C, 31/13 – odl. US in 63/16.

[2] Povzeto po članku prof. dr. Viktorije Žnidaršič Skubic, Dedovanje med zakoncema, Pravni letopis, Inštitut za primerjalno pravo pri Pravni fakulteti v Ljubljani, 2005, str. 86.

Komentarji