Skoči do osrednje vsebine
Prijava v aplikacijo

Ste pozabili geslo?

Registracija

Predlagam vladi
Predlog z odzivom pristojne institucije

Omejitev pomoči za nelegalne gradnje

494 OGLEDOV 18 KOMENTARJEV

Država namerava nameniti finančno pomoč za obnovo nepremičin po poplavah. Številne poplavljene hiše so bile zgrajene brez gradbenega dovoljenja ali pa so bile rekonstruirane ali zgrajene v nasprotju z gradbenim dovoljenjem (npr. gradnja kleti v hiši, ki z GD ni bila predvidena in je sedaj poplavljena). Predlog je, da se za take nedovoljene stavbe ne nameni javnega denarja za obnovo in da se pri dodeljevanju pomoči pregleda ali je stavba zgrajena skladno z GD.

39 glasov

3 glasovi

Če bo predlog prejel vsaj 24 glasov za in več glasov za kot proti, ga bomo poslali v obravnavo pristojnemu ministrstvu.

AVTOR C civisSLO 8 predlogov
STATUS PREDLOGA
  • PREDLOG POSLAN
  • KONEC OBRAVNAVE
  • ODGOVOR

Odgovor


16. 10. 2023

Odziv Ministrstva za naravne vire in prostor

Skladno z določili drugega odstavka 6. člena Zakona o odpravi posledic naravnih nesreč (Uradni list RS,št. 114/05 – uradno prečiščeno besedilo, 90/07, 102/07, 40/12 – ZUJF, 17/14, 163/22, 18/23 - ZDU-1O, 88/23 in 95/23 – ZIUOPZP), se sredstev državnega proračuna za odpravo posledic nesreč ne sme dodeliti pri odpravi  posledic naravne nesreče na stvari, ki je nastala z nedovoljenim posegom v prostor, ali na stvari v lasti osebe, ki je z nedovoljenim posegom v prostor povzročila nastanek nesreče.

Komentarji




  • V Vinchi

    Nobene pomoči.

  • F Ferenc
  • c civisSLO

    Na solidarnostni ponedeljek smo pomagali z gasilci prizadetim. Videl sem kar nekaj hiš manj kot 100m zračne razdalje od potoka, ki so imeli kleti pod običajnim nivojem vode. In sedaj se čudijo, da jim je zalilo. Dvomim, da bi projektant tako sprojektiral in gre verjetno za neskladne gradnje, če pa je projektant naredil tak projekt, naj pa tožijo arhitekta. Zagotovo pa ni naloga države da financira obnove takšnih nelegalnih gradenj.

    • h heizenberg

      Ne - tožijo naj tistega, ki je izdal gradbeno dovoljenje. Le-ta se bo sklical na zakon, ki je bil osnova izdaje gradbenega dovoljenja. Zato je smiselno tožiti naj tistega, ki je z zakonom omogočil gradnjo na poplavnih območjih. Je treba pogledati, kdo je bil podpisnik zakona in ga primerno sankcionirati. Ker dokler bodo politiki s tujim ... mahali po koprivah in ne odgovarjali za posledice, ne bo nobene spremembe. Plačani pa niso zato, da zgolj nekaj delajo, ampak zato, da delajo dobro - v korist naroda, ki je nijihov delodajalec. Pika.

      • S Slovem

        Hajcenberk, odlično razloženo . Hvala.

      • T TeodorG

        Predlagatelj ne govori o legaljih gradnjah, ampak gradnjah brez potrebnih dovoljenj.

      • h hales

        Točno temu je predlog namenjen.

        Pomagati tistim, ki imajo vse papirje in so gradili v skladu z njimi.

        Država je zagotavljala, da je tam varno.

         

        Črnograditelji nimajo teh zagotovil in zaradi tega niso upravičeni do tega, da jim država zagotovi drugo bivališče in na njih prepiše premoženje.

        Seveda, bivališče ja, začasno tudi brezplačno, ampak ne večno.

        • c civisSLO

          Tako je. Treba je pomagati seveda, da ne bo kdo na mokrem in mrzlem spal, vsaj določen čas, da se postavijo na noge. Ne zdi se mi pa prav da bi država nelegalne gradnje obnavljala, saj bi jih morali dejansko že zdavnaj rušiti.

      • c civisSLO

        Od politike oz. javnega sektorja seveda nihče ne bo odgovarjal. Sicer pa če je nekaj z zakonom dovoljeno, še ni nujno da je za posameznika dobro. Vsak investitor je sam podal vlogo za gradnjo na določeni lokaciji. Nihče od politikov in uradnikov ga ni silil k temu. Tudi meni bi bilo lepo imeti idilično hišico zraven potočka, ampak mi je jasno, da vedno obstaja riziko poplave, zato nisem gradil na takšnem območju. Nekateri so ta riziko pač sprejeli.Tako je pač to v tej naši evropski družbi -vsi bi bili radi popolnoma svobodni pri svojem početju, nihče pa ne bi prevzel odgovornosti za svoje odločitve.

  • c civisSLO
    Komentar je izbrisal avtor komentarja.
  • O OBUPANI

    Zgodila se je naravna nesreča- poplave. Plazovi, na to nima nihče vpliva ali je črna gradnja ali ne, preveri se samo naj , ali je bila na tistem območju dovoljena gradnja.

    • S Slovem

      Točno to ! Kajti, nikoli ne bi smeli dovoliti kake gradnje na prenizko ležečih območjih, ali pa , kot sem videl, na sredi dolin pod melišči oziroma, plazovi. Ampak, izgledali so kot zapuščeni plazovi, zato tudi jaz ne bi nikoli pomisli, da se lahko tako obnovijo, da se ponovijo, in hišo spodaj daleč nižje povsem zalijejo. Sedaj pa naj država da vsakemu po 150.00 e , da se lepo v miru preselijo na varnejša območja. No, vlada, gremo na delo . Skupaj bomo že zmogli.

  • h hales

    Poznam primer, ko je moral lastnik po vsa nova dovoljenja, ker je zgradil hišo manjšo, kot je bila v načrtu.

    Vsa dovoljenja je že imel, vsa soglasja.

    So mu dejali, da je lahko srečen, da ni dobil še denarne kazni.

     

    Res bi bilo čudno, da bi država sofinancirala obnovo črnih gradenj ali tistih, ki so naredili nekaj po svoje.

    • h heizenberg

      Je imel pač smolo. V Ljubljani je cela Rakova Jelša zgrajena na črno, pa soseska na Ulici dveh cesarjev, pa ... Zdaj je vse legalizirano, narejeno pa skladno s standardi vsakega posameznika. Z AC se vidi hiša, katere sleme je na eni strani pol metra nižje kot na drugi, ker se je pač pogreznila. Precej tistih hiš je bilo že zalitih ob preteklih poplavah. In?

  • M Maya Vally

    Tudi v teh hišah so živeli ljudje, ki so plačevali tej državi davke in vsaj v takih primerih bodite ljudje s srcem za sočloveka....

    • h hales

      Ne predstavljam si, da država sofinancira obnovo črnih gradenj.

      • S Slovem

        Hales , jaz si pa predstavljam, da bi država financirala preselitev vseh hiš, ki so na nevarnih poplavnih ali plazovitih območjih .

        • h hales

          Če ima lastnik poplavljene hiše vse potrebne dokumente in je gradil po predpisih, si predstavljam, da mu država pomaga.

          Ker država bi mu morala povedati, da je tam gradnja nedovoljena zaradi poplav, plazov, strel, bodoče gradnje ceste...

           

          Črnograditelji tega zagotovila nimajo.

           

          Mimogrede, hiš ne bodo selili.

          Lahko jih bodo na novo postavili, stare pa podrli.