Skoči do osrednje vsebine
Prijava v aplikacijo

Ste pozabili geslo?

Registracija

Predlagam vladi
Predlog z odzivom pristojne institucije

Uveljavitev referendumske volje

3696 OGLEDOV 17 KOMENTARJEV

Imeli smo referendum za odpretje/zaprtje trgovin ob nedeljah. Ljudstvo se je odločilo, vendar vlada ne upošteva volje ljudstva. Grozili so z nekimi odpuščanji in podobno.

Mislim, da je protiustavno, da se ne upošteva volja ljudstva.

Torej zaprimo trgovine ob nedeljah in zaščitimo potrošnika, saj se le ta ne zna sam zaščititi pri tem pranju možganov s strani medijev, ki posiljujejo potrošnika z novimi izdelki.

Ljudstvo je odločilo in ljudstvo je potrebno upoštevati.

17 glasov

4 glasovi

Če bo predlog prejel vsaj 11 glasov za in več glasov za kot proti, ga bomo poslali v obravnavo pristojnemu ministrstvu.

AVTOR D Ddam 29 predlogov
STATUS PREDLOGA
  • PREDLOG POSLAN
  • KONEC OBRAVNAVE
  • ODGOVOR

Odgovor


31. 5. 2011

Odziv Ministrstva za gospodarstvo

Leta 2003 je bil razpisan referendum o odpiralnem času prodajaln ob nedeljah in praznikih kot posledica dolgotrajnih in neuspešnih pogajanj sindikatov in trgovcev glede plačila delavcev v trgovini ob nedeljah in praznikih. Volivci so podprli predhodni zakonodajni referendum in pri uzakonitvi referendumske volje se je izkazalo, da je bilo referendumsko vprašanje postavljeno preveč togo in da je pri odprtju prodajaln potrebno slediti tudi javnemu interesu in zagotoviti ustrezno oskrbo potrošnikov in zagotoviti podjetnikom svobodno gospodarsko pobudo.

Državni zbor Republike Slovenije je z Zakonom o spremembah Zakona o trgovini (Ur.l. RS, št 22/04) uzakonil izid predhodnega zakonodajnega referenduma. Novela zakona je omogočala posamezne izjeme, z namenom zagotoviti oskrbo potrošnikov z nujnimi življenjskimi potrebščinami.

Kasneje so bile določbe zakona, ki urejajo materijo obratovalnega časa prodajaln, predmet ustavne presoje, hkrati pa so potekala pogajanja med sindikati in delodajalci, ki so v novembru 2006 dosegli dogovor glede ureditve delovnega časa, odmorov, počitkov in dodatkov, ki izhajajo iz razporeditve delovnega časa, ki je za delavca manj ugoden. Vsebino kolektivne pogodbe je povzel tudi Zakon o trgovini, ki ureja obratovalni čas prodajaln na način. ki omogoča določanje odpiralnega časa glede na potrebe potrošnikov in poslovno odločitev trgovcev, hkrati pa na podlagi doseženega dogovora zagotavlja varstvo pravic zaposlenih v trgovini, zlasti pa je zagotovljeno primerno plačilo za delo v manj ugodnem času.

Trditev, da referendumska volja volivcev ni bila upoštevane, ne drži, vendar pa so se v času od leta 2003 do danes okoliščine spremenile v tej meri, da administrativno določanje obratovalnega časa prodajaln s strani države ni potrebno. Trgovinska dejavnost je namenjena preskrbi potrošnikov, zato je treba pri urejanju obratovalnega časa prodajaln upoštevati poleg interesov trgovcev in interesov zaposlenih v trgovini tudi interese potrošnikov in prav spremenjene nakupovalne navade potrošnikov so vzrok za odprte prodajalne ob nedeljah. Ne moremo se strinjati z vašim predlogom, da je potrebno prodajalne ob nedeljah zapreti in s tem ščititi potrošnika, kajti potrošnik lahko sam izbira, ali bo v nedeljo nakupoval ali ne.

Glede na obrazloženo menimo, da predlog ni primeren za nadaljnjo obravnavo.

Priloge:

Komentarji