Slovenski znakovni jezik v šolah
Slovencem je z ustavo zagotovljena pravica do slovenskega jezika, prav tako je zagotovljena pravica do slovenskega ZNAKOVNEGA jezika.
Imamo manjšine ki govorijo tuj jezik, zaradi česar je na nekaterih področhih v šolah obvesen predmet tudi italijanščina ali madžarščina.
Med tem ko negujemo tuje jezike, zaradi manjšin, da zadostimo zakonom, pa povsem pozabljajo na jezik ki je zapisan v slovensko ustavo.
Predlagam da se v rednih osnovnih šolah uvede obvezni izbirni predmet SZJ (slovenski znakovni jezik) in sicer vsaj od 4. do 9. razreda (vsaj 1/2 solske ure tedensko oz. 1, ura na 14 dni). Prav tako se znakovni jezik jezik uvede v gimnazije vse poklicne in srednje strokovne šole v smeri zdravstva, turizma, trgovske oz. sole ki izobrazujejo poklice za delo z ljudmi.
S tem bi se poskrbelo za dodatno uveljavitev pravic gluhih in gluhonemih, v korist pa vbi biko vsakemu posamezniku v sloveniji.
Vsak dan se lahko srečamo s kom, ki mu je slovenski znakovni jezik edini ki ga lahko uporablja. Morda bomo mi tisti, ki potrebujemo njegovo pomoč, morda pa le zato da bodo tu posamezniki ineli zivljenje bolj "podobno našemu" (manjše komunikacijske tezave pri opravljanju vsakodnevnih opravil, kot so trgovina, zdravnik, upravna enota, kjer potrebujejo več organizacije kadar zelijo poskrbet da bodo lahko komunicirali s svetom ki ne govori njihovega jezika)
A ne bi uvedli še znakovni jezik v angleškem jeziku?
Za vsak slučaj, če srečam kakšnega tujca.
Ne.
Obvezni izbirni? Zelo diktatorsko je tole slišati :-)
Diktatorski je ze iz casa moje osnovne sole. Grozno se sliši in tudi jaz sem se smejala, a tak je uradni naziv.
Otroci dobijo na izbiro več razlicnih predmetov, ki niso del rednega kurikuluma in si med temi (recimo desetimi) predmeti morajo OBVEZNO izbrati dva.
To je nekaj kar obstaja ze dolgo.
Šole ponujajo ponavadi kake tuje jezike (tudi kitajščino ponekod), kake dodatne športe, umetnost, dramske ure, retoriko, kuhanje, kemijske eksperimente...eno leto sem obiskovala predmet kjer smo morali doma brati knjige po izbiri, pri predmetu pa smo se o njih pogovarjali. Ocene smo dobili iz spisov na temo prebranih knjig.
Že če bi bilo obvezno da vsaka sola ponudi slovenski znakovni jezik kot možnost (zdaj se sole same odločajo kaj bodo ponudile) in se najstnik lahko sam odloči ali ga bo obiskoval ali ne, bi to bil korak v pravo smer
proti toliko časa, dokler se ne določi, kateri predmet se črta iz urnika. nalagajo samo vedno nove obveznosti solarjem, hkrati pa nepotrebni balast v šolkih urnikih ostaja in se gamo še nalaga.
Z veseljem črtam kak tuji jezik iz urnika hehe. Učit se 9 let italijanščino, ki je nikoli v življenju nisem uporabljala. Zdaj poleg angleščine silijo že z nemščino. Noben od teh jezikov ne zagotavlja pravic slovencev v sloveniji. Pa zagotovo bi se dalo kakemu predmetu zmanjšat število ur.
Pri delu v trgovini pa se večkrat mesečno srečam z ljudmi, ki jim je materni jezik ravno ZNAKOVNI jezik.
Moj predlog dodaja na urnik 2 šolski uri mesečno. To se mi ne zdi veliko. Pristanem celo na to, da se predmeta ne ocenjuje, zdi pa se mi pomembno da ze kot otroci pridejo v stik tudi s tem jezikom in da do odraslosti poznajo vsaj nekaj osnov
Sicer pa predlog v osnovi govori o tem da je na vseh solah omogočen to kot izbirni predmet. Torej ne glede na kateri šoli v sloveniji si, ko pride do trenutka, da si moraš OBVEZNO izbrati dva predmeta, imaš vedno na voljo tudi SZN. En predmet bi v vsakem primeru moral izbrati, zakaj ne bi smela biti možnost SZN? če he del ustave, bi moralo biti vsem omogočeno, da se ga naučijo brezplacno, če to želijo🤷♀️
To bi bila še dodatna obremenitev otrok. Proti.
Obvezni izbirni predmet? Ali je obvezni, ali izbirni? Kakorkoli, sem proti.
Vsak ima kakšno idejo, kaj bi vsi morali znati. Jaz npr. zagovarjam, da bi se morali naučiti malo teorije o športu. Pomeni da otroci spoznajo različne športe in osnovna pravila tistih bolj razširjenih ( npr. pohodništvo, nordijska hoja, tek, potapljanja, veslanja, itd ). Morda bi bila potem tudi kakšna nesreča manj. Pa nič jim nebi škodila tudi osnovna ''hišna '' vzgoja, od menjave tesnila pri vodovodni pipi do pritrditve police na steno. In seveda bonton ( eni ne vedo niti več, kaj ta beseda pomeni), obnašanje za mizo, obnašanje v trgovini ali na avtobusu. Ampak to se moje ideje ...
Ne mislim, da ne bi bilo lepo, da bi vsi znali SZJ, ampak lepo bi bilo še marsikaj drugega
Vsi tvoji predlogi so mi všeč. To kar govoris o športih bi teoreticno že tako moralo biti del kurikuluma pri športu.
Potapljali se pri nas ravno nismo, smo pa na sportnih dnevih spoznali veslanje, seveda pohodnistvo, smučanje skozi celo leto pa različne športe. Vedno pa je bil najprej poudarek na varnosti.
Kar pa se tiče raznih domacih "ročnih" del, pa bi pomoje tudi moralo biti del gospodinjstva. Ne pa da se vecina celo leto uci neke teorije o prehrambeni piramidi itd, med tem ko si nekateri ne znajo niti vezalk zavezat, kaj sele da bi znali prišit kak gumb ali popraviti kako malenkost npr menjati žarnice, razumeli kaj pomeni da "vrze ven varovalko" in kako rešiti situacijo...
Za tvoje predloge torej že obstajajo predmeti, le kurikulum je treba prevetriti.
Moj predlog se predvsem nanaša na ustavno pravico, ki jo imajo vsi katerih prvi jezik je SZJ.
Si predstavljate, da bi živeli v svetu kjer bi večino časa bili v stiku z nekom, ki ne govori vašega jezika? Da bi se morali igrati pantomimo vsakič ko bi nekaj rabili, da vsakič ko bi šli na upravno enoto, peljali porpavit avto, ali želeli uveljavljat garancijo, bi morali sabo vzeti prevajalca, ali pa se posebaj najaviti, da vam ga nekdo zagotovi? Da kljub temu da ste polnovredni državljan, rojeni tu v Sloveniji, placujete davke kot vsi ostali,... so vam pravice, ki so vsem ostalim samoumevne, vam precej otežene, kljub temu, da ustava pravi, da so vam zagotovljene?