Recipročnost kontrole na slovensko avstrijski meji
Glede na to, da nas Avstrija že od 2015 izsiljuje z mejnimi kontrolami in s tem krši evropsko zakonodajo in schengenski sporazum, predlagam recipročni ukrep z argumentom, da iz Avstrije v Slovenijo prihajajo mamila, in predvsem v poletnih mesecih ter med prazniki v Avstriji izvajamo striktno kontrolo. O tem bi se politika morala dogovoriti z Madžarsko, da obe državi vzpostavita mejno kontrolo istočasno. Prilagam sliko, kako je potrebno dnevno čakati na meji z Avstrijo. Izsiljevanju Avstrije je potrebno narediti konec.
portal24.si/izjava-dneva-13-5-2024/
“Kot državljan ali državljanka EU imate pravico do prostega gibanja. To pomeni, da imate pravico, da potujete v drugo državo EU ter v njej delate in prebivate. Če ste državljan ali državljanka schengenske države – med njimi je večina držav EU –, lahko potujete tudi v druge schengenske države brez mejnih kontrol.” iz spletne strani Evropske unije. – Realnost: danes večkilometerski zastoj na “odprti” evropski meji Šentilj za vstop v Avstrijo zaradi mejnih kontrol. Kolona vozil tudi na starem mejnem prehodu. Vlada RS, takle mamo.
[Jelka Godec, vodja poslanske skupine SDS]
www.24ur.com/novice/tujina/konec-nadzora-na-slovenskih-mejah-z-italijo-in-hrvasko.html
Evropska komisija pričakuje, da bo okrepljeno sodelovanje slovenske, italijanske in hrvaške policije v prihodnjih mesecih omogočilo odpravo nadzora, ki ga na meji s Slovenijo izvaja Italija, na meji s Hrvaško pa Slovenija. Vse članice je sicer pozvala, naj postopoma odpravijo nadzor na notranjih mejah. Tega na meji s Slovenijo izvaja Avstrija.
Na komisiji so v danes objavljenem poročilu o stanju schengna znova izrazili zaskrbljenost zaradi notranjega nadzora, ki ga več članic izvaja na svojih mejah z drugimi državami. Nadzor že od leta 2015 Avstrija izvaja na mejnih prehodih s Slovenijo, oktobra lani pa se je za ponovno uvedbo nadzora na meji s Hrvaško in Madžarsko odločila tudi Slovenija. To je storila, potem ko se je za uvedbo nadzora na slovensko-italijanski meji odločila Italija.
V okviru dialoga pod okriljem koordinatorja za schengen, ki deluje v okviru Evropske komisije, je v zadnjih mesecih prišlo do "pomembnega napredka" na mejah med več članicami, so zapisali v Bruslju.
"Vse članice, ki so ponovno uvedle nadzor, so poročale o bistvenem povečanju čezmejnega policijskega sodelovanja, vključno s skupnimi patruljami, pa tudi sodelovanja pri ponovnem sprejemanju," so zapisali v poročilu.
Tako je bil spričo napredka v prvih treh mesecih letošnjega leta že odpravljen notranji nadzor na češko-slovaški, slovaško-madžarski in poljsko-slovaški meji.
"Podoben napredek je mogoče zaznati na italijansko-slovenski in slovensko-hrvaški kopenski meji, kjer se okrepljeno sodelovanje Hrvaške, Italije in Slovenije že odraža v konkretnih aktivnostih. Pričakujemo lahko, da bo tako intenzivno sodelovanje v prihodnjih mesecih vodilo do odprave nadzora, ki ga izvajata Italija in Slovenija," menijo v Bruslju.
Slovenija je sicer nadzor na mejah s Hrvaško in Madžarsko nazadnje podaljšala do 21. junija, Italija pa nadzor na meji s Slovenijo do 18. junija.
Evropska komisija je ob tem vse članice, ki izvajajo nadzor na notranjih mejah, pozvala, naj ga postopoma odpravijo in ga nadomestijo z bolj vzdržnim skupnim upravljanjem. Pri tem naj izkoristijo tudi orodja, ki jim jih nudi nedavno dogovorjena revizija zakonika o schengenskih mejah.
Prav tako je članice pozvala, naj bolj strateško pristopijo k čezmejnemu sodelovanju, vključno s povezovanjem informacij in obveščevalnih podatkov na zunanjih mejah in znotraj schengenskega prostora.
Poročilo bodo ministri držav članic EU predvidoma obravnavali na junijskem zasedanju v Luksemburgu.
www.policija.si/medijsko-sredisce/sporocila-za-javnost/sporocila-za-javnost-gpue/118208-sefa-slovenske-in-avstrijske-policije-tudi-o-aktualnih-izzivih-v-povezavi-z-nadzorom-na-skupni-meji
1. 8. 2023
Odziv Ministrstva za notranje zadeve
Ponovna vzpostavitev nadzora na notranjih mejah je skrajni ukrep v skladu s 25. in 28. členom Zakonika o schengenskih mejah[1], saj je prosto gibanje znotraj schengenskega območja ena izmed najpomembnejših pravic in temeljnih načel EU. Za ponovno vzpostavitev nadzora notranje meje morajo tako obstajati konkretni, resnični in dokazljivi varnostni ali drugi razlogi (resna grožnja javnemu redu ali notranji varnosti), ko so predhodno izčrpani vsi drugi možni ukrepi.
Republika Slovenija redno poziva Republiko Avstrijo k odpravi nadzora na meji, ki traja že od leta 2015. Ob zadnjem ponovnem podaljšanju nadzora se je odzvala v skladu s schengenskimi pravili, poslala mnenje Evropski komisiji in od nje zahtevala ukrepanje, saj trenutno ne obstajajo resnični in konkretni varnostni razlogi za ponovno uvedbo nadzora na notranji meji. Avstrijski nadzor na notranji EU meji z Republiko Slovenijo namreč nima podlage v realni statistiki ali problematiki, zato je neutemeljen, nesorazmeren in nezakonit, predvsem pa ne dosega svojega namena, to je preprečevanja nedovoljenih migracij. Namesto tega ukrep najbolj prizadene lokalno prebivalstvo (dnevni migranti) in ima negativne posledice na gospodarstvo in okolje, poleg tega pa povzroča zastoje v prometu, kar je še zlasti vidno v času poletne sezone.
Kot veliko bolj učinkovito orodje se prepoznava uporaba alternativnih ukrepov, zato se od marca 2023 dalje z Republiko Avstrijo izvajajo okrepljene skupne aktivnosti v obliki mešanih patrulj in poostrenega nadzora. Na podlagi rezultatov se jo tudi poziva, da sprejme te oblike sodelovanja kot edine ustrezne in učinkovite. Republika Slovenija verjame, da bo omenjeno okrepljeno sodelovanje in prizadevanja na vseh ravneh privedla do odprave nezakonitega podaljševanja nadzora na slovensko-avstrijski meji.
Na podlagi zgoraj navedenih dejstev je Ministrstvo za notranje zadeve mnenja, da predlog ni primeren za nadaljnjo obravnavo.
vecer.com/popularno/toti-list-premier-robert-golob-avstrijcem-zagrenil-poletne-pocitnice-10335058
Ker sem opazil da so začeli politiki potovati k našim sosedom z avtom sem seveda za vaš ukrep in upam da bo policija tudi na katerem od teh limuzin opravila kontrolo v dobro državljanov, hvala za vašo dobro idejo. Vsaj nekaj dobrega po nekaj časa. Glasoval sem za, čeprav sem bil kar nekaj časa nazaj v dvomih z komentarjem spodaj. Danes sije sonce takrat pa je bil kak dež ali megla.
Recipročnost avtomatska in takoj,v vseh primerih.
Recipročnost bi morala biti avtomatska, v vseh primerih.
Glasujem za predlog. Žal pa je dejstvo, da preko naše meje, sedaj iz Hrvaške, kar po cesti, v "jedrno evropo", res potuje vedno več ilegalcev. Če podatki držijo in se trend ne bo ustavil, bo samo letno število zaustavljenih naraslo na ca 20.000, koliko pa jih Slovenijo uspešno prevozi ne vemo. Tako je žal do dejanskega nadzora na šengenski meji EU v Hrvaški edina rešitev nadzvor vstopa iz Hrvaške, podobno kot na avstrijski meji. Ukrep bi izjemno vzpodbudil boljši nadzor Šengena. Le prepisati moramo razloge Avstrije. Nenazadnje je ves čas problem enak. Predlagam, da podprete tudi predlog: predlagam.vladi.si/predlog/16287
Tole bi lahko rešili zelo enostavno.
Izvajanje mejne kontrole bi moralo biti plačljivo.
Vsak dan, ko neka država izvaja mejno kontrolo, bi stal npr. 0,25% malusa linearno pri vplačilih v evropski proračun.
Se pravi, za 6 mesecev mejnega nadzora, bi malus znašal 45%, za celoletni nadzor 90%, ...
Slovenska kontrola mora v ta namen vzpostaviti dva vstopna pasova. Enega za slovenske držabljane (slovenske reg.tablice) in enega za vse ostale. Potem imamo proti ukrep, kot treba. Vsak kršitelj, ki bi se napačno postavil v priviligirano vrsto, kaznovati in mu zavrniti vstop v državo za 24ur.
Ne vem kako rešiti to, vendar tudi, če bo Avstrija kaznovana, državljani tega ne bomo občutili.
Bolj učinkovita bi bila naša kontrola na južni meji. Potem avstrijska ne bi bila več (tako) potrebna.
Predlog za nadzor, ki ga predlagate:
predlagam.vladi.si/predlog/16287
Recipročnost je najslabši protiukrep, ki pove da nasprotna stran nima pošlihtano v glavi več stvari. Dobro pa je da ste razmišljali da bi na naši strani delal kontrolo za mamila to je bil verjetno samo komentar ker v resnici se ne zavedamo kako to izpeljati v praksi da se ne zamerimo naši sosedi, ki nas ima ponovno za hlapce in to predvsem zaradi vsakokratnega našega politika/čarke ki v času notranje kontrole na avstrijski strani nima zveze z nami ampak posledično ker smo hrvatskim purgerjem v zagrebu dali blagoslov da je šengen še bolj na južni meji.
Potem boste čakali v obe smeri ;)