Skoči do osrednje vsebine
Prijava v aplikacijo

Ste pozabili geslo?

Registracija

Predlagam vladi
Predlog z odzivom pristojne institucije

vavčerji za preživetje namesto denarne socialne pomoči

1400 OGLEDOV 77 KOMENTARJEV

Vladi predlagam, da pripravi predpis v katerem se bi namesto denarne socialne pomoči dala socialnim upravičencem vavčerje za prehrano v isti višini kot je sedaj denarna socialna denarna pomoč, ki jih mora prejemnik vavčerjev porabiti v tekočem mesecu.

Utemeljitev: SvN je socialna država po ustavi, kar pomeni, da pomaga preživeti vsakomur. Dosti je bilo polemik glede pravične ureditve glede sociale in preživetja in zlorab v tem sistemu. Z uvedbo vavčerjev za prehrano za tiste, ki ne morejo drugače preživeti bi se 1. zagotovilo preživetje 2. denar,a ki so ga dosedaj prejemali socialni upravičenci več ne bi bilo in se posledično več ne bi mogel uporabiti za nakup alkohola, cigaret, za igre na srečo v igralnicah in za prostitutke. Tudi socialni upravičenci bi bili s tem sistemom bolj usmerjeni v iskanje zaposlitve in pridobivanju sredstev za preživljanje, saj bi ostali brez denarja (dobili bi le vavčerje za hrano za preživetje). Predlog je utemeljen.

107 glasov

24 glasov

Če bo predlog prejel vsaj 26 glasov za in več glasov za kot proti, ga bomo poslali v obravnavo pristojnemu ministrstvu.

AVTOR V verso verso 453 predlogov
STATUS PREDLOGA
  • PREDLOG POSLAN
  • KONEC OBRAVNAVE
  • ODGOVOR

Odgovor


11. 5. 2023

Odziv Ministrstva za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti

Vlada Republike Slovenije konkretnega predloga ne podpira, saj pomeni čezmeren poseg v ustavno zavarovano pravico do osebnega dostojanstva. Vlada Republike Slovenije ugotavlja tudi, da bi bila izvedba zapletena in dolgotrajna, treba pa bi bilo zagotoviti tudi nadzor nad porabo vavčerjev.

Pravica do denarne socialne pomoči je urejena z Zakonom o uveljavljanju pravic iz javnih sredstev (Uradni list RS, št. 62/10, 40/11, 40/12 – ZUJF, 57/12 – ZPCP-2D, 14/13, 56/13 – ZŠtip-1, 99/13, 14/15 – ZUUJFO, 57/15, 90/15, 38/16 – odl. US, 51/16 – odl. US, 88/16, 61/17 – ZUPŠ, 75/17, 77/18, 47/19, 189/20 – ZFRO in 54/22 – ZUPŠ-1; v nadaljnjem besedilu: ZUPJS) in Zakonom o socialno varstvenih prejemkih (Uradni list RS, št. 61/10, 40/11, 14/13, 99/13, 90/15, 88/16, 31/18, 73/18 in 196/21 – ZDOsk; v nadaljnjem besedilu: ZSVarPre).

Z denarno socialno pomočjo se v skladu z ZSVarPre posamezniku oziroma družini zagotavljajo sredstva za zadovoljevanje minimalnih življenjskih potreb v višini, ki omogoča preživetje. Šteje se, da je preživetje omogočeno, če so upravičencu zagotovljeni dohodki, s katerimi razpolaga po plačilu davkov in obveznih prispevkov za socialno varnost, v višini minimalnega dohodka, določenega s tem zakonom (cenzus). V višino le-tega so vključeni tekoči stroški osnovne prehrane, ogrevanja, osnovne obutve in obleke, elektrike in stroški osnovne higiene, kar pomeni, da je denarna socialna pomoč namenjena osnovnemu preživetju, pri čemer deleži, ki so namenjeni plačilu posameznega navedenega stroška, niso določeni. Prav tako denarna socialna pomoč ni namenjena samo nakupu prehrane.

2. člen ZUPJS določa, da se pravice iz javnih sredstev (med katere sodi tudi denarna socialna pomoč) uveljavljajo po načelih enotnosti, pravične razdelitve javnih sredstev, ekonomičnosti, ciljne usmerjenosti prejemkov in po načelu spoštovanja človekovega dostojanstva. 38. člen ZSVarPre določa, da se denarna socialna pomoč praviloma izplača v denarju, v utemeljenih primerih pa se lahko deloma ali v celoti izplača v naravi (boni, naročilnice, plačila računov itd.). Eden od bistvenih namenov ZUPJS in ZSVarPre je torej zagotoviti, da se denarna socialna pomoč izplačuje tako, da je zagotovljeno dostojanstvo prejemnikov oziroma upravičencev do denarne socialne pomoči.

Pravica do osebnega dostojanstva posamezniku zagotavlja priznanje njegove vrednosti, ki mu gre kot človeku in iz katere izvira njegova sposobnost samostojnega odločanja. Iz te človekove lastnosti pa izvira tudi jamstvo osebnostnih pravic. Že ime pove, da so to pravice, ki gredo človeku kot osebi, kot takemu. Z jamstvom osebnostnih pravic so zagotovljeni tisti elementi posameznikove osebnosti, ki niso varovani z drugimi določbami Ustave Republike Slovenije (s svobodo vesti, izražanja itn.), a je šele skupaj z njimi posamezniku dana možnost, da se svobodno razvija in oblikuje svoje življenje v skladu z lastnimi odločitvami (tako US v U-I-226/95 z dne 8. 7. 1999, Uradni list RS, št. 60/99, in OdlUS VIII, 174). Ustavnosodna presoja je v ta okvir vključila tudi splošno svobodo ravnanja (npr. v odločbi št. U-I-137/93 z dne 2. 6. 1994, Uradni list RS, št. 42/94, in OdlUS III, 62).

V okvir splošne svobode ravnanja po mnenju Vlade Republike Slovenije sodi tudi pravica posameznika, da odloča o tem, kako bo porabil denarno socialno pomoč.

Splošna svoboda ravnanja ne pomeni neomejene in abstraktne »naravne« svobode. Uresničuje se lahko le v ustavnih okvirih. V vsebinskem smislu pomeni pravica do splošne svobode ravnanja pravno določeno svobodo, ki je omejena, toda v teh mejah hkrati tudi zaščitena. Kot člani družbene skupnosti morajo posamezniki trpeti omejitve splošne svobode ravnanja, ki jih narekujejo interesi drugih in skupnosti kot celote. Te omejitve same po sebi ne pomenijo posega v splošno svobodo ravnanja, temveč pomenijo opredelitev njene ustavnopravno varovane vsebine (tako Odl US XI, 137, U-I-54/99, Uradni list RS, št. 61/02).

Prejemnik denarne socialne pomoči mora zato le-to porabiti za stroške preživljanja in z njo ravnati kot dober gospodar. Kadar obstaja velika verjetnost, da posameznik oziroma družina denarne socialne pomoči ne bo namenila za namen preživetja in bo zato ogrožena socialnoekonomska varnost posameznika oziroma družine, kot so alkoholizem in druge oblike zasvojenosti in podobno, je z ZSVarPre že zdaj omogočeno izplačevanje oziroma nakazovanje denarne socialne pomoči v naravi, tudi v obliki bonov, pri čemer mora biti odločitev o izplačilu v naravi podkrepljena z listinami oziroma dokazili, ki utemeljujejo tako odločitev in podpirajo denarni tok.

Vlada Republike Slovenije želi poudariti, da centri za socialno delo (v nadaljnjem besedilu: CSD) v skladu z Zakonom o socialnem varstvu (Uradni list RS, št. 3/07 – uradno prečiščeno besedilo, 23/07 – popr., 41/07 – popr., 61/10 – ZSVarPre, 62/10 – ZUPJS, 57/12, 39/16, 52/16 – ZPPreb-1, 15/17 – DZ, 29/17, 54/17, 21/18 – ZNOrg, 31/18 – ZOA-A, 28/19, 189/20 – ZFRO in 196/21 – ZDOsk; v nadaljnjem besedilu: ZSV) posameznikom ali družinam nudijo tudi socialnovarstvene storitve. Te so namenjene preprečevanju in odpravljanju socialnih stisk in težav posameznikov, družin in skupin prebivalstva, in so naslednje: prva socialna pomoč, osebna pomoč ter pomoč družini za dom. Ko npr. CSD dobi informacijo, da družini ali posamezniku zaradi neplačevanja mesečnih življenjskih stroškov, ki ima širše socialne razsežnosti, grozi izvršba, se z njim poveže ter uporabi veščine in elemente strokovnega dela. V okviru socialnovarstvene storitve prva socialna pomoč strokovni delavec CSD s posameznikom prepozna in opredeli stiske ali težave, oceni mogoče rešitve in ga seznani z mogočimi oblikami (denarne) pomoči ter mu predstavi mrežo in programe izvajalcev, ki mu lahko pomagajo. CSD lahko pomaga tudi s socialnovarstveno storitvijo osebna pomoč, vendar ob soglasju uporabnika, s tem, da nudi pomoč in oporo posamezniku s svetovanjem, kako izboljšati svoje socialne zmožnosti. Lahko pa pomaga tudi s pomočjo celotni družini s socialnovarstveno storitvijo pomoč družini za dom, v okviru katere nudi strokovno pomoč in svetovanje celotni družini za urejanje odnosov in iskanje rešitev za izhod iz stiske. V skladu s 35. členom ZSVarPre, ki ureja pravico do denarne socialne pomoči, obstaja tudi možnost, da CSD z upravičencem na podlagi opredelitve socialne problematike oziroma stisk in težav ter ocene možnih rešitev sklene dogovor o aktivnem reševanju njegove socialne problematike (vključitev v psihosocialno rehabilitacijo, zdravljenje itd.), v katerem se določijo aktivnosti in obveznosti upravičenca ter prenehanje upravičenosti do denarne socialne pomoči v primeru neupravičenega prenehanja izvajanja dogovora.

Vlada Republike Slovenije želi poudariti še, da bi bila za izvedbo predloga potrebna tudi prilagoditev delovanja trgovcev in drugih ponudnikov (npr. elektrike in ogrevanja) ter morebiti sprememba področne zakonodaje. Vzpostaviti bi bilo treba nadzor. Potrebna bi bila tudi sprememba ZSVarPre. Izvedba bi prinesla dodatno upravno obremenitev CSD, ki so že zdaj zelo obremenjeni, in dodatno finančno obremenitev, saj bi bilo treba na CSD zagotoviti dodatni kader. Potreben pa bi bil tudi čas za nadgradnjo informacijskega sistema CSD, ki ga le-ti uporabljajo pri odločanju o denarni socialni pomoči.

Komentarji




  • p pesnik

    38. člen Zakona o socialno varstvenih prejemkih v 2. odstavku določa (način izplačevanja): "Denarna socialna pomoč se praviloma izplača v denarju, v utemeljenih primerih pa se lahko deloma ali v celoti izplača v naravi (boni, naročilnice, plačila računov itd.)." Citirano določilo se v praksi ne izvaja. Zato bi bilo nujno da se dodeljevanje denarne socialne pomoči zakonsko uredi določnejše, konkretno tako, da se vsaj v nekaterih konkretno navedenih primerih, npr. v primeru alkoholizma, to je v primerih alkoholikov, ki so (na pogojno zaporno kazen) obsojeni kriminalci uredi tako, da so centri za socialno delo močneje zavezani k delnemu izplačilu denarne socialne pomoči (plačila stanovanjskih stroškov) v naravi. Tako sčasoma ne bo več državno financiranega alkoholizma in s tem povezanega nasilja, kar je nenazadnje tudi v diametralnem nasprotju z ustavnim načelom socialne države.

  • l lipi

    Naj se omogoči poleg nakupa hrane tudi nakup obleke in plačila nujnih stanovanjskih stroškov + mobitela + stroškov iskanja službe in kjer ni javnega prevoza, tudi stroške avtomobila, kjer pa je javni prevoz, pa imajo itak brezplačnega. Prepove pa naj se, da se denar porablja v fast foodih, gostilnah, restavracijah, razen v primeru, da je oseba nezmožna sama pripravljati hrano (v takem primeru se ji naj v okviru pomoči na domu zagotovijo vsi trije dnevni obroki, ki naj bodo hranilno polnovredni).

  • l lipi

    SEm proti, ker kot vidim, se v ZDA vavčerji za hrano uporabljajo za prehranjevanje v izrazito nezdravih fast food-ih namesto za nakup količkaj zdravih živil v trgovinah.

  • j jbtZ

    Kaj pa razne subvencije ( za zaposlovanje mladih, starejših...) za gospodarstvo.

    To so tudi socialne pomoči in razvajajo delodajalce, da se jim ni treba bolj potruditi z organizacijo in optimizacijo delovnih procesov.

    Tako pa z nizkimi plačami in subvencijami (socialna pomoč za nesposobne kapitaliste) izkoriščajo sistem.

    VIP.

    Zanimivo bi bilo vedeti, kdo dobi več socialne pomoči.

    Večina zaposlenih v Sloveniji , praktično, plača tretjino plače za "vstopnino" na delo.

    Kdo je odgovoren, da je večino zaposlenih v Sloveniji, hlapcev.

    Kot črnski sužnji na bombažnih poljih v Ameriki.

    Cel dan delati za hrano in streho nad glavo.

    PVM

  • z zapostavljen za vedno

    Po drugi strani pa sploh ne veš kaj pišeš......delam 6 ur na teden kot delovni invalid....pa mi še csd pokrade tisto trdo prigarano nagrado....tako da sem ob več kot 200 evrov v pol leta.....

  • Ikona uporabnika Peter G: Peter G:

    Kako bi pa potem plačevali razne položnice, če bi dobili tisti ki so na socialni izključno bone ?

    Ali bi potem še ta dodatni strošek prevzela država - vlada nase ?

    Ali nebi bilo bolje če bi jim kar preko bančne kartice - socialnega računa omejili možnost dviga denarja na bankomatu v tekočem mesecu ca 50 evrov , in dodatno omejili koliko socialne pomoči ter ostalih socialnih transferjev se lahko porabi z socialnega računa za pijačo, cigarete in razne stave - ca največ 50 evrov na mesec ?

    Pa še v državno malho se vrne nekaj socialne preko DDV, trošarin, marž .

    Saj bi v nasprotnem primeru najbrž kršili ustavne pravice posameznikom če bi jim z zakonom v celoti prepovedali kajenje, pitje alkohola in igranje iger na srečo - kaj če se pa komu le posreči ?

    Pa nebi nihče od ostalih strank v trgovini vedel da je nekdo socialist.

    Sicer pa tudi jaz vem za 1 ki dobesedno v parih dneh vso socialno zapije in zakadi.

  • z zapostavljen za vedno

    Glej sem invalid in imam odločbo o nezaposlijivosti....lahko bi bil doma na kavču kot lenuh....kot jih je mnogo....ampak te vseeno nekaj žene ker človek rabi neko strukturo.....kot delovni invalid delam vsak dan 6 ur....ni mi bi bilo treba ampak delam rad....sem v družbi prijetnih ljudi....se večkrat zabavamo,imamo izlete,zabave....pa še vedno sem na socialni pomoči in delu varstvenega dodatka.....in ne misli si da denar zapufam v kaki na pol propadli krčmi ampak za koristne stvari in ne za pivo in čik....nisem tiste sorte kot misliš da smo in jih mečeš vse v isti koš dragi avtor tega bizarnega članka....

    ma kakšni vavčerji.....kaj je to da bodo vsi butci na blagajni bulili da ta prejema socialno pomoč ko bo pokazal vavčerja???

    Pošteno povedano je to diskriminacija do nas ki smo invalidi in to delovni vsak dan za dnem!!!!

  • J Jože Rijavec

    Kdo sem ,da bi sodil?Predlagatelj naj si odgovori na naslednja vprašanja!! Kaj in koliko sem v življenju prispeval k izgradnji gospodarstva v katerem za preživetje delajo ljudje.Ali sem vrnil iz žuljev prigaran denar tem delavcem iz naslova mojega šolanja?Ali se zavedam ,da če sem državni uslužbenec še vedno prejemam davkoplačevalski denar svojo visoko plačo ,ki se ustvari z delom rok delavcev ,pri izdelavi izdelka iz surovine?Ali se zavedam ,dejstva ,da je politika in njeni prijatelji uničila 80% iz dela delovnih rok zgrajenega gospodarstva?Ali se zavedam ,da prejemam plačilo ,ki ga nebi mogel prejemati če bi svoje delo postavil na trg dela?Ali se zavedam ,da bom morda jutri jaz tisti ,ki bom ostal brez dela in denarja?Kako bo tedaj podajal tak predlog če ga bom?

    Lp spoštovani predlagatelj,v razmislek,vprašanja in vprašanje koliko delovne dobe imate?Kaj ste vrnili družbi iz naslova izobraževanja?Ste gradili z osebni odrekanjem zaslužka gospodarstvo države,ste gledali kako vam pred očmi zapirajo tovarno in vas pošljejo kot starca na zavod za zaposlovanje.No pa brez zamere !!

    • v verso verso

      Vse to sem doživel. Predlog utemeljen. Poglejte glasove.

  • z znidaric

    P.S.

    V tem primeru mora država v celoti pokriti tudi ostale stroške, kot so najemnine, voda, elektrika, ogrevanje, oblačila, preživnine.... Če se rešuje celostno, podprem takšen predlog. Če ostane v zraku zgolj eno področje, ni ok.

    Sicer pa ima država možnost, enako kot nekatere redke države. Za državljane, ne glede na socialni status, pokrije vse stroške normalnega življenja. Kar je več, pokrije vsak posameznik.

    • v verso verso

      Da se preživi, le to.

  • z znidaric

    Ne rabiš vavčarjev. Imamo pametne osebne izkaznice. Strošek nababe čitalcev kartic in implementacija le-teh se prenese na trgovca, ki želi prodajati izdelke za socialne upravičence. Na CSD socialni delavec omogoči pravico od-do in je s klikom rešeno. Država tako reši tudi neupravičen prenos bonitete na druge ljudi. Prav tako odpade tiskanje bonov, vavčerjev...

  • j jbtZ

    Predlagam, da zagovorniki osebno dostavljajo vavčerje. Tako bi lahko preverjali upravičenost prejemanja vavčerjev.

  • Ikona uporabnika Anti NWO Anti NWO

    Pol bi morali zvisati socialno za vsaj 50%.

    • v verso verso

      Zakaj? Gre za preživetje, dobiš vavčerje za hrano in preživiš. Voda je brezplačna. Nič več alkohola in cigaret, igralnic in denar za preživetje za plačilo uslug nočnim prijateljicam.

  • Ikona uporabnika anekdota anekdota

    Neverjetno kateri umovi si izmislijo takšne predloge. Ponavadi tisti brez osebnih izkušenj, ki se tičejo predloga.

    Izkusite na lastni koži, potem sodite druge!

    • v verso verso

      Nisem prejemal sociale, vem pa na podlagi pripovedovanj, ko so mi ljudje, ki prejemajo DSP povedali, da gre pol za cigarete in pol za alkohol, kar ostane pa za bencin. Sploh ne kupujejo hrano za preživetje, češ, da imajo par vrtov in si jo sami pridelajo. Takih primerov je ogromno.

      • Ikona uporabnika anekdota anekdota

        Ugibaš. Veliko ali ne, zaradi enih, ni smiselno omejiti vse, ker vsi se ne zapijajo z alkoholom.

  • j jbtZ

    Na srečo imam pokojnino v višini socialne pomoči. SloveNIJA.

    • Ikona uporabnika Anti NWO Anti NWO

      Za nic delati je vec kot dovolj, bodi srecno, da imas v visini socialne, ker lahko bi imelo tudi manj.

      • v verso verso

        Baje je najnižja pokojnina nekaj čez 200 eur. Tu pa bi morala in mogla vlada preveriti vsak posamezen primer in ugotoviti kje se je zalomilo, da se ni dosegla polna pokojninska doba, ki bi zagotovila 700 eur pokojnine.

  • Ikona uporabnika anekdota anekdota
    Komentar je izbrisal avtor komentarja.
    • v verso verso

      Ravno obratno, izkušnje so pripeljale predlagatelja do predloga.

      • Ikona uporabnika bortchy bortchy

        Uu vidva vele uma

  • D Danijel Zagajšek

    Pa tuti inšpektorski pregled bi se moral opravit kako lahko ima nekdo z socialno pomočjo avto na lizing in vrednost avta po 19.000€ ali mu ga je babica kupila z pokojnino? Da ne govorim z kakšnimi avtomobili se pripeljejo na rdeči križ po pomoč Audiji , bmwji , mercedezi vsi v vrednosti preko 10.000€

  • J Justinus

    Se ne strinjam z načinom ločevanja državljanov na revne in bogate . Zakaj ne bi dali vavčerje tudi javnim uslužbencem kot dodatek ?

    • v verso verso

      Ni napačna ideja, podajte predlog.

    • Ikona uporabnika Anti NWO Anti NWO

      To je v planu, ko se uvede UTD - Univerzalni Temeljni Dohodek, ki bi lahko nadomestil socialne transferje, penzijo in vsem zvisal standard zivljenja, saj streha na glavi in placane poloznice morajo biti prijoriteta, ter hrana seveda, za vse ostalo pa delaj. Vsi bi se lahko zaposlili v JU, v podjetjih, kjer se dela za JAVNO DOBRO, tudi v trgovinah in proizvonji hrane itd...

      • v verso verso

        Odlično. UTD čimprej. Dajmo predloge v to smer,. Anti NWO podajte predlog, ga podprem.

  • M Matjaž Janša

    Vsekakor bolje kot stalno dvigovanje minimalne plače, ki posledično povzroči dvige vseh plač in nove podražitve, tako da so na koncu tisti z najmanj prihodki še na slabšem. Morda je predlog potrebno preoblikovati v obliko nedenarnega UTP in razširiti tudi na druge nujno potrebne storitve ne samo hrano.

  • I Izak

    Sistemski nadzor bi bil za prevare na tem področju bolj učinkovit, če bi se začelo v Sloveniji slediti izhodiščno v prvem koraku lastništvu osebnih vozil, ki so registrirani tukaj in spadajo v prestižni avfomobilski razred. Egotrip v Sloveniji je v vezi lastništva osebnih vozil in s tem povezanega statusnega simbola tako visok, da se tisti, ki ima denar, čeprav se uradno dela, da ga nima, ni sposoben voziti s slabim avtomobilom, pa čeprav govori, da nima niti za kruh.

    Preusmeritev prvotnega nadzornega fokusa v prvem koraku s posameznikov na takšna osebna vozila, bi posledično razkrilo tako finančne podlage realnih lastnikov, kot slamnatih. Nato pa se v drugem koraku nato primerja ustrezne podatke, ki razkrijejo celotno sliko; npr. podatke lastnikov teh vozil, njihovih zakonskih partnerjev in s tem povezanih subvencij (npr. za vrtec), ali res živijo ločeno, ali pa so to storili le z namenom pridobivanja sredstev od države, itd. Te podatkovne primerjave se danes, z digitalizacijo, z lahkoto reši. Ustrezna nadzorna digitalizacija je odgovor, ne prehranski vavčerji. Hkrati pa se morajo za te prevare vpeljati višje kazni, npr. za tujce, kjer je v večji meri opaziti nagnjenost k izigravanju države in družbe, izgon iz države, odvzem (stalne) vize s tem, da je nikoli več v tej državi ne more dobiti. Za slovenskega državljana (ne glede na to ali gre za Slovenca ali ne), ki bi se morebiti tega posluževal, pa zakonodajna določitev zelo velikega števila opravljanja ur javnih del v okoljih, kjer ljudje dejansko trpijo hude socialno zdravstvene stiske.

    Kvaliteten digitalizacijski sistem v takšne namen je seveda nujen. Vendar pa je potrebno osnovni fokus preusmeriti na nekaj drugega in sicer na to, da se začnemo kot družba premikati v smer, ki bo zagotavljala okolje, ki bo tudi družbeno-socialno-zdravstveno stabilen. Danes samostojni podjetnik ne more iti na bolniško in če zboli, je takoj tudi socialno ogrožen. Sistem je še vedno narejen tako, da človeka bolj socialno ogroža, dela iz njega žrtev, namesto, da bi ga ustrezno podpiral v njegovem razvoju.

  • J Jonsky

    moji socialni sosedje (mama in 3 otroci) imajo na vrtu bazen, otroci 3x na leto na morje (časti radio 1, rokometno društvo in rdeči križ), avto 3 leta stari, vsak dan drugje na izletu, delo sem ji ponudil v naši firmi pa se mi je smejala češ, več dobim če sem doma kot pa da delam. Nič nase pisano, vse na druge in živi ko gospa. Lep zgled, ni kaj.

    Za take ukinit socalno podporo ali pa da opravijo družbeno koristno delo, da jo dobijo izplačano na račun

  • Ikona uporabnika Anti NWO Anti NWO

    Proti UTD za vse bi morali uvesti, ker brez gotovine si ne moras kupiti kar zelis, kaj na crno itd..., razen, ce bi dobili vsaj 800€ vavcerjev, da jih lahko karkorkoli porabis, samo, ker ti nihce noce vrniti nazaj gotovine...

    • v verso verso

      Gre za preživetje.

      • I Izak

        Razumem osnovo na kateri ta predlog sloni, vendar ni življenjsko realen in ni izvedljiv. Med preživetveno osnovo ne spada samo hrana in voda, ker ne živimo v tretjem svetu. V socialno urejenem okolju je preživetvena osnova tudi elektrika, zdravila (veliko ljudi na socialni je tam iz zdravstvenih razlogov), osnovna higienska kozmetika, šolske potrebščine, pralni prašek, prašek za pomivanje posode, kuhinjske krpe, brisače, WC papir, itd. Po Sloveniji se človek ne more sprehajati gol, zato med osnovno spadajo tudi oblačila in obutev, potrebno je npr. plačati zobarja. Zato takšen predlog v praksi ni izvedljiv.

        Konkretno pri socialnih transferjih se preverja prihodke vseh živečih v skupnem gospodinjstvu, lastnino, vzdrževane člane, itd. V primeru, da se ugotovi nedoslednosti, se socialni transfer odvzame in zahteva povračilo pridobljenih sredstev. Če veste za koga, da izigrava sistem, ga lahko vedno (anonimno) prijavite, npr. veste, da v namen pridobivanja sredstev sta partnerja lažno prijavljena na dveh različnih naslovih, čeprav živita skupaj, itd. Ali prijavite ali ne, je vaša odločitev. Vendar pa je teh, ki izkoriščajo na ta način sistem precej manj od tistih, ki bi bili upravičeni zaprositi za dodatek, pa jih je sram za to prositi in tega ne storijo. Potrebna je sistemska rešitev, kar prehranski vavčen ni.

  • Ikona uporabnika Predator Predator

    Socialni boni da, problem ker nimamo socialnih trgovin z socialnimi izdelki.

    • v verso verso

      Vavčer, ki ga izda država je vrednotnica, ki se jo bo lahko uporabila v vsaki trgovini za nakup hrane. Z njim pa si ne boš mogel kupiti cigarete in alkohol.

      • Ikona uporabnika Predator Predator

        Idealno bo ko bi omenjeni vavčer oseba dobila na svoj telefon in z njim plačevala direktno na blagajni, vendar kako naj bo kontrola na hitri blagajni če je 1 oseba za 4 blagajne in ali bo zdaj ta oseba vsakemu gledala v košaro kaj je kupil. S telefonskim vavčerjem bi se radi izognili raznim mahinacijam pri predvsem prijateljskih majhnih trgovinah, ki bi vavčer papirnate oblike enostavno knjižili kot paše prodajalcu. Poraja se veliko neznank. Če živi hipotetično 500.000 državljanov na pragu revščine je potrebno določiti prodajni asortima in ga prodajat v posebnih trgovinah kjer ni v prodaji cigaret, alkohola in drugih mamljivih stvari za luksuz.

  • p pravični

    Večkrat dobim občutek, da se večina predlagateljev tukaj izživlja, ker je večina predlogov skreganih z zdravo pametjo.

    Tudi ta predlog je prava norost, ki nima nobene zveze z realnostjo.

    Zanimivo, kako se nekateri ljudje, določeni mediji in del javnosti ukvarja z nekimi nepomembnimi zadevami in s problemi, ki zadevajo nek promil prebivalstva.

    S pravimi aktualnimi problemi pa se ne ukvarja nihče.

    Grem stavit, da se tiste, ki prejemajo DSP in hkrati hodijo v igralnice in k prostitutkam lahko prešteje na prste ene roke.

     

     

    • v verso verso

      Ne bi podal predloga, če bi bilo to oseb, ki se jih prešteje na prste ene roke. Predlog je več kot utemeljen kar kažejo glasovi. Bistvo je pomoč preživeti in preprečiti zlorabe.

  • a ak47

    Če ste mislil na voucherje z namensko uporabo kot zameno za UTD potem sem za, v nasprotnem je predlog popolno mimo. Zavod zahteva javljanje na prosta mesta in razgovore, dosegljivost na mail in telefon. A naj se te zadeve plača s sendvičem? Premislite, preden predlagate kaj o čemur pojma nimate. Bo šlo?

    • J Jonsky

      sej ti na zavodu za zaposlovanje povedo, kako moraš narediti, da ne rabiš iti delat. Govorim iz izkušenj. V podjetje greš na razgovor samo po podpis, da si bil tam in to je to. Oni tam to spodujajo, ker je interes da so "slovenaci" doma in tujci iz Maroka za "pest riža" delajo še za njih. Ozri se okrog sebe naslednjič v kakšni večji trgovini alli centru mesta. Koliko ljudi govori slovensko?

  • g grenivka

    Zadnji čas in misĺim, da ta vlada bo nekaj naredila na to temo. Včasih so centri za socialno delo preverjali npr. upravičenost do otroškega dodatka na terenu. Ogromno imamo v državi takih špekulantov, pa življenje na koruzi, prijavljen vsak pri svojih starših, še in še bi se dalo naštet. Vse to potegne za sabo miljone.

    Danes gledamo upokojence, želijo 700 evrov za 40 let, zopet izigrani tisti, ki so delali 40 let na bolj zahtevnih delovnih mestih, sedaj pa bi bili na istem, saj jim ostali dihajo za ovratnik. Nekdo, ki pa je delal 37 let, ali pa invalidi pa capljajo na 450 evrih, pa nihče ne naredi nič za nje. Koloko je kdo vplačal, toliko naj dobi. To drhal pa bi bilo smiselno naterat iz ulic. Kako lahko nekdo hujska to upokojensko rajo, pa meša zraven kmete. Pred kratkim je bilo slišati kmeta, ki je dekal, da ne gre v noben štrajk, saj še nikolo ni bilo mleko tako dobro plačano, kot je sedaj in nikoli ni za staro kravo dobil toliko, kot dobi sedaj. Nagnat hujskače. Janšà je uporabil vodne tope, solzivec...naj ga uporabi tudi Golob.

    • v verso verso

      Razmišljam, da bi predlog oblikoval tudi za upokojence (varstveni dodatek v obliki vavčerjev za prehrano):

      • T Tehtnica

        A zdaj naj pa dobijo Vavčarje za svoje 40 letno delo....kje je denar, ki so ga vsi vlagali v pokojninsko blagajno. Tisti, ki so ga pobrali pa naj jim še vrnejo, da bodo imeli večje pokojnine. Sramotno, da tako razmišljate.

    • Ikona uporabnika Anti NWO Anti NWO

      Naj grejo delati upokojenci, ker imajo previsoke penzije, jim bom dal jaz 700€ kaj so normalni? Jaz pa moram delati kot suzenj za nekaj 100€ vec kot oni ki se cohajo cele dneve. Ko bo socialna pomoc 700€, bodo imeli lahko tudi oni 700€ penzije, prej pa ne!!!

  • j jbtZ

    Še več birokracije!?!

    • v verso verso

      Birokracija bo vedno, samo z UTD se jo ukine.

  • Ikona uporabnika anekdota anekdota

    Pretiravate.

    • v verso verso

      Predlog bom razširil še na upokojence, naj se jim da hrano in ne denar. PREŽIVETJE.

  • U Upsss

    CSD-ji naj grejo na teren ( nenapovedano) in preverijo, komu dajejo socialno pomoč, pa se bo stanje zelo spremenilo. Ne pa da se vse dela le v pisarnah. Če bi morali na teren, bi takoj zacvilili, da jih je premalo, kot vseh vedno v JS.

    • S Stefanija

      In kaj bodo na terenu uredili? Kaj se pa lahko vidi na terenu takega, kar lahko uredijo CSD-ji? Razsvetli nas.

      • v verso verso

        Da vas razsvetlin: 1. manj birokracije 2. upravičenec vavčerjev za preživetje bo gledal na to da preživi, imel bo 4 vavčarje, ki jih bo lahko porabil v tekočem mesecu 3. na terenu sploh več ne bo potrebna kontrola, ker vavčerji že sami po sebi onemogočajo zlorabo vavčerjev, ker bodo namenjeni le za prehrano in ne za cigarete, alkohol, igralnice in prostitucijo 4.ta sistem je naravnost odličen, saj pomaga človeku preživeti in ga spodbuja, da išče možnost za zaposlitev

  • J JoGe

    Proti sem samo zato, ker z vavčerji za prehrano ne morejo plačati stanovanja, oblačil,...

    • v verso verso

      Gre za to, da človek preživi in ne gre za luksus.

  • S Stefanija

    Spet?

    Spet so socialni upravičenci tisti, ki nočejo delat, samo zapijajo se, kadijo, igrajo na srečo in najnovejše, plačujejo za seks?

     

    Vavčerje za prehrano? Žajfe, vložki, zdravila, oblačila, ...

    Porabiti v tekočem mesecu? Kolikokrat na mesec pa lahko zbolijo? Morajo zdravila kupovati na zalogo?

    • v verso verso

      Preprosto, namesto denarja bodo dobili vavčerje, da preživijo. Vse bo isto le denarja ne bodo dobili, preživeli pa bodo.

      • S Stefanija

        Čakaj malo, predlog je, da dobijo vavčerje za hrano. Potem izvoli spremenit predlog.

        • v verso verso

          Za preživetje (hrana), voda je zastonj. Gre za preživetje. Zdaj je denarno socialna pomoč blizu 500 EUR (4 vavčerje po 120 EUR na teden).

          • S Stefanija

            Ne, ni res. Nikjer ne piše, da gre za preživetje, to si si izmislil gladko.

            In ne, ni res, socialna podpora za samsko osebo, ki je hkrati tudi najvišja možna je trenutno 465 €. To ni blizu 500 € samo zato, ker so v OŠ učili, da je bližje zgornji meji kot spodnji, ker s 465 € danes težko preživiš tudi, če nisi v najemu, ker je minimalni znesek življenjskih stroškov 669 € (vir: www.dnevnik.si/1042998842 )

            In ne, voda ni zastonj, pa tudi brezplačna ni. Vsaj na mojem računu sta pod porabo dve postavki, ena za toplo in ena za hladno vodo.

            Higienski pripomočki, zdravila, zavarovanje, ki ga ima človek že od prej, otroške prostočasne aktivnosti se ti tudi zdi, da morajo prenehati, ker je starš na socialni podpori?

             

            • v verso verso

              Preživeto pomaga država. Le to. Država ne preživlja, pomaga le premostiti stisko, da človek preživi.

              • S Stefanija

                Dobr, kaj zdej besede okrog obračaš?

                • v verso verso

                  Stefanija, ste za UTD? Ali ste za to, da se ljudem pomaga preživeti? Ali ste, da se DSP porabi tudi za alkohol, cigarete, bencin, za igre na srečo, hmmm za plačilo usluge nočne prijatelice?

                  • S Stefanija

                    verso verso, kako si zdaj na UTD preskočil?

                    In ponovno, iz ene skrajnosti v drugo, brez osnovnega občutka za sočloveka, da ne rečem lukenj v razmišljanju miljon. Socialna je še vedno pod 600 €. Kolk stanejo cigarete? Kolk stane alkohol? Kolk časa si lahko v casinoju za manj kot 600 € oz. kako hitro ta denar gre v casinoju ali kolikokrat lahko plačaš za spolne usluge s tem denarjem? Resno, kaj ima tak človek od življenja? Dva dni veselja? Potem pa po tvojem realnem prepričanju do konca meseca preživi z zelenjavo, ki jo je pridelal na vrtu. Veš da.

                    Nekdo, ki ima težave s temi tremi zadevami verjemi nima dovolj samo socialne za cel mesec. In nekdo, ki ima težave s temi zadevami, mu je treba drugače pomagati, kot mu vzeti denar. Drugače pa me res ne zanima, za kaj konkretno ljudje porabijo socialno podporo, ki jo dobijo, ker z manj kot 600 € na mesec si bohvečesa ne morejo kupiti. Bolj me zanima za kaj zapravljajo denar tisti ljudje, ki so nas v tej državi okradli. Vsi vemo kdo so.

                    In če lahko za konec še razložiš, zakaj si ljudje na socialni ne bi smeli kupiti bencina?

  • E Elektricni

    To je bedarija. Za življenje namreč ne rabiš samo kruha in vode. Potrebuješ tudi kak čevelj, milo, pa tudi kak cigaret če si kadilec, elektriko, vodo, odvoz smeti ipd. Pišete kot da ljudje s scoialno pomočjo bogatijo. Bolj bi bilo smiselno moči usmeriti v odpralvjanje razlogov zakaj nekdo pride v situacijo ko rabi socialno pomoč da preživi.

     

    po mojem mnenju vavčer ne bi v ničemer pripomogel k motivaciji za iskanje zaposlitve. Morda oseba tudi ni zpaosljiva zaradi zdravstvenih razlogov ipd. Predlog je vsaj nepremišljen.

    • v verso verso

      Gre kaj potrebuješ za PREŽIVETJE in to je hrana in voda. Država je dolžna poskrbeti le za preživetje.

      • S Stefanija

        Ne, ne gre kar potrebuješ za preživetje, ker ne živimo v vojnih razmerah. Ne, država ni dolžna poskrbeti le za preživetje, ker ne živimo v vojnih razmerah.

        In dokler je človek s svojo plačo redno vsak mesec vplačeval tudi prispevke za primer brezposelnosti, lahko ta človek svojo socialno denarno podporo porabi kot njemu drago.

      • E Elektricni

        Iz vašega komentarja sklepam da ste vzdrževani član ker vam sploh ni jasno kaj človek potrebuje za preživetje ali pa morda ne razumete same besede preživetje.

        • v verso verso

          Nisem vzdrževani član, vem kaj je življenje, preživljanje in preživetje. Socialna SVN pomaga preživeti, dokler se upravičenec ne zaposli ali na drug način pride do sredstev za preživetje. To so izjemni dogodki in takrat država pomaga. Predlog je usmerjen v vavčerje za prehrano, ker s tem preživiš. So tudi izredne socialne pomoči. Seveda pa se bo država priglasila v zapuščinski postopek prejemnika socialne pomoči in to v višini vseh prejemkov, ki jih je upravičenec prejel in bodo morali to dediči državi vrniti.

        • v verso verso

          PREŽIVETI, pomeni, da moraš imeti toliko, da ne umreš. Za to potrebuješ hrano in vodo.

      • g grenivka

        Država ni dolžna nikogar preživljat. Vsak naj sam poskrbi zase, izvzeti naj bodo invalidi, ostala raja pa delat.

        • S Stefanija

          Država sicer je dolžna poskrbet, da ljudje ravno ne pocrkajo od lakote, dejstvo pa je, da vsak človek plačuje prispevke, ki se mu jih trga direkt od plačeva vsak mesec in ti prispevki vsebujejo tudi prispevek v primeru brezposelnosti. Še kej?

    • v verso verso

      Ne za življenje, za preživetje.

      • S Stefanija

        Ne, ni res, to preživetje hočeš na vsak način dodat ti.

  • N Nino Kovačević

    Kako pa naj pol najemnino za stanovanje placajo?

  • T T.R

    Po tem takem predvidevam, da bi elektriko in vodo tudi plačevali z vavčerji za hrano? Malo razuma. Niso vsi prejemniki alkoholiki v kazinojih s plačano žensko družbo...

  • F Ferenc