Skoči do osrednje vsebine
Prijava v aplikacijo

Ste pozabili geslo?

Registracija

Predlagam vladi
Predlog z odzivom pristojne institucije

Odhod zdravnika

363 OGLEDOV 8 KOMENTARJEV

Predlagam, da se spremenijo pravilniki, ki urejajo odhode zdravnikov.

Predlagam način, da družinski zdravnik, ki zapusti javni zdravstveni dom s seboj avtomatično s seboj prenese tudi dosedanje zavarovance in ne, da se jih na ta način elegantno znebi. V tem primeru zavarovanci sami odločijo, ali se bodo izpisali od dosedanjega zdravnika, ali ne, ali se bodo do njega vozili dlje, ali ne. To bi veljalo v vseh primerih, razen v primeru, da se zdravnik preseli v privatno prakso brez koncesije, ali pa da preneha biti družinski zdravnik (npr. postane kirurg). V tem primeru bi se zavarovance avtomatično vpisalo v ambulante za osebe brez izbranega zdravnika. O spremembi bi se moralo zavarovance obvestiti pisno na dom.

26 glasov

6 glasov

Če bo predlog prejel vsaj 25 glasov za in več glasov za kot proti, ga bomo poslali v obravnavo pristojnemu ministrstvu.

AVTOR A andrejček 38 predlogov
STATUS PREDLOGA
  • PREDLOG POSLAN
  • KONEC OBRAVNAVE
  • ODGOVOR

Odgovor


19. 9. 2023

Odziv Zavoda za zdravstveno zavarovanje Republike Slovenije (ZZZS)

Glede predlaganega načina prenosa opredeljenih pacientov k drugemu izvajalcu smo sicer pred časom že razmišljali tudi na ZZZS, vendar se za to vseeno nismo odločili. V primeru, če osebni zdravnik preneha z delom pri določenem izvajalcu, npr. zaradi odhoda v: zasebno prakso ali zaposlitve pri drugem izvajalcu, in glede na splošno znano pomanjkanje zdravnikov družinske medicine, se namreč velikokrat dogaja, da izvajalec ne more v kratkem času zagotoviti nove zaposlitve. To pomeni, da se celo v daljšem časovnem obdobju ne bi mogel zagotoviti prenos izbir pacientov na drugega zdravnika.

Tudi če izvajalec zagotovi novo zaposlitev, novi zdravnik velikokrat ne prevzame celotnega programa oziroma celotnega števila pacientov, ki so bili opredeljeni pri njegovem predhodniku, če to število presega kvoto, navedeno v Uredbi o programih storitev obveznega zdravstvenega zavarovanja, zmogljivostih, potrebnih za njegovo izvajanje in obsegu sredstev. Izvajalec, s katerim ima ZZZS sklenjeno pogodbo za izvajanje določenih zdravstvenih storitev, namreč lahko »razdeli« program (število pacientov) na več posameznih zdravnikov, tako da se vsak zdravnik zaveže, da bo prevzel določeno število pacientov. Zato je v opisanih primerih nemogoče izvesti prenose pacientov na novega/nove zdravnike. Poleg tega je potrebno pojasniti, da je mogoča tudi situacija, ko zdravnik, ki nadaljuje z delom pri novem izvajalcu, ne opravlja dejavnosti kot družinski zdravnik v enakem obsegu, kot ga je opravljal pri predhodnem izvajalcu.

Nenazadnje pa je potrebno glede navedene vsebine poudariti, da imajo zavarovane osebe na podlagi 9. člena Zakona o pacientovih pravicah! (ZPacP) ter v skladu s predpisi zdravstvenega zavarovanja pravico do proste izbire tako zdravnika kot tudi izvajalca zdravstvene dejavnosti.

Glede na določbe Zakona o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju (ZZVZZ), Pravil obveznega zdravstvenega zavarovanja" in ZPacP je potrebno omogočiti pravico do proste izbire | zdravnika in izvajalca, ki jo pacient izkaže s podpisom izjave o izbiri. To pomeni, da tudi, če bi programsko izvedli prenos pacientov na novega zdravnika, bi se morale vse osebe, za katere je bil prenos izbir izveden, čim prej zglasiti v ambulanti pri novem izvajalcu in podpisati izjavo o (novi) izbiri, razen če ne izvedejo izbire pri drugem zdravniku. Na ZZZS smo zaznali tudi primere, ko se pri posameznih izvajalcih evidentirajo izbire (vnesejo v informacijski sistem), pri katerih se kasneje izkaže, da pacienti niso niti podpisali izjave o izbiri in da tudi ne želijo imeti izbire zdravnika pri tem izvajalcu. Ta način prenos izbir bi torej omogočil zlorabe, ki jih želimo preprečiti.

Upamo, da smo vam uspeli pojasniti naše argumente, zaradi katerih ne moremo sprejeti predlagane rešitve, o kateri smo, kot rečeno, na ZZZS tudi sami razmišljali, vendar je zaradi vseh zgoraj navedenih razlogov nismo mogli realizirati.

Komentarji




  • o opazovalka

    Zdravnica je prenehala delati in po 2 mesecih nas o tem še ni nihče obvestil. Njenih pacientov ni sprejel in ne bo sprejel avtomatsko nihče. Plačujemo za zdravstvo nismo pa vredni, da nas o tako pomembnih zadevah obvestijo. Žalostno!

  • Ikona uporabnika Predator Predator

    Zgrešen predlog, zakaj:

    Zdravnik da odpove v Kopru ker se je preseli v Mursko Soboto, ali bodo pacienti v tem primeru šli k zdravniku v eno smer 350km oddaljen kraj ?

  • Ikona uporabnika bortchy bortchy

    Predlagam da se zdravniki kateri po statistikah dosežejo najvišjo smrtnost izgubijo licenco in se jim sodi !

  • U Upsss

    Še malo, pa bo nekdo predlagal, da zdravniki ne smejo dati odpovedi... Če gre nekdo v drugo firmo, tudi ne nese obstoječega dela s seboj. Njegovo delo prerazporedi firma, v primeru zdravnikov pa je to zdravstveni dom. Torej direktor zdravstvenega doma je dolžen organizirati obveščanje in prerazporejanje. Za delo direktorjev ZD pa so odgovorni župani.

    • F Ferenc

      V ZD Lj. Polje je odsla legendarna zdravnica v zasluzeni pokoj. Kasneje se je ponovno reaktivirala v ZD Lj. Moste, kjer je dobila popolnoma nove paciente, namesto svojih "starih" pacientov, za katere je že skrbela v ZD Lj. Polje. Kje je tu logika. Podpiram predlog.

    • a andrejček

      Zdravstvo ni privat firma, kako to da potem za zdravnike ne velja konkurenčna klavzula o prepovedi opravljanja dejavnosti, ne vem, 1 leto, 2 leti, 3 leta v isti dejavnosti? če že primerjamo javni sistem z privat sistemom? npr. policisti ne smejo opravljati detektivske dejavnosti mislim da 5 let po odhodu iz policije... ko se že primerjajo poklici v javnem sektorju in privat sektorju... samo v razmislek

  • m matjazs

    POMEMBNO - ne sme ga zamenjat za drug javni zdravstveni dom z enakim delovnim mestom družinskega zdravnika, če za to nima tehtnega razloga (selitev,...). V kolikor je menjava v radiu 30 km, mora obdržati VSE svoje glavarine.

    • p pika poka

      vsak pacient se pa sam odloči, ali bo še njegov pacient