izenačitev spolov v Kolektivni pogodbi za raziskovalno dejavnost
V 28. členu Kolektivne pogodbe za raziskovalno dejavnost (http://www.pisrs.si/Pis.web/pregledPredpisa?id=KOLP103), ki v 5. točki določa povečanje letnega dopusta glede na socialne in zdravstvene razmere, se ustvarja neutemeljena diskriminatorna razlika med ženskami in moškimi.
Letni dopust se poveča za 2 dni oziroma za 3 dni osebi, ki je:
- " mati z otrokom do 15 let ali oče samohranilec" (2 dneva)
- "mati s tremi ali več otroki do 15 let ali oče samohranilec" (3 dni)
Z vidika enakosti spolov bi morala biti do povečanega dopusta upravičena ali samo mati samohranilka in oče samohranilec (tj. samo vsak samohranilski starš) ali pa, ko gre za nesamohranilsko družino, oba starša. Da je v dvostarševski/nesamohranilski družini z denimo 14-letnim otrokom do povečanega dopusta upravičen samo eden od staršev, in to brezizbirno mati, torej starš na podlagi svojega spola, pa predstavlja očiten primer neupravičene diskriminacije na podlagi spola. Predlagam, da se obravnavo spolov izenači.
Dodatno diskriminacijo trenutna ureditev uvaja med dvostarševske/nesamohranilske družine, kjer je eden od partnerjev otrokova mati, in dvostarševske/nesamohranilske družine, kjer sta oba starša moškega spola in torej nobeden od staršev ni otrokova mati. V prvi dvostarševski družini je eden od staršev (mati) upravičen do povečanega dopusta, v drugi dvostarševski družini pa do povečanega dopusta ni upravičen nobeden od staršev. Če se trenutno ureditev popravi v skladu z zgornjim predlogom, se avtomatično uredi tudi ta dodatna diskriminacija.
Mamam je tudi precej težje izpolniti kriterije za napredovanje v višje akademske nazive. Pogoj, da je potrebno po doseženem doktoratu za vsaj tri mesece zapustiti državo zaradi obveznega dela na tuji univerzi, je zelo težko izpolniti odgovornemu staršu, še posebej mamam.
Tudi to naj se ukine ali posodobi, saj prihaja iz časov, ko sodelovanje na daljavo še ni bilo mogoče.
Osebno mislim, da imamo v Sloveniji že tako preveč dopusta : osnovni dopust, potem pa še dopust na otroke, na delovno mesto, za selitev, poroko, za več otrok, za prvi šolski dan , očetovski dopust, pa tudi plačani odmori za malico , 3 dni bolniške brez bolniškega lista, itd...
Kot je preveč tudi subvencij oz. povračil : malice, kosila, vrtci, šolske knjige, pa prehrana na delovnem mestu in prevoz na delo, pa še marsikaj.
Mnenje večine Slovencev je, da kar se mora, naj to omogoči oz. plača država. Ampak nihče pa ne bi višjih davkov, čeprav se vse to plačuje iz davkov ali pa gre v breme delodajalcev.
Zakaj v vseh teh primerih nihče ne primerja Slovenije npr. z Avstrijo, Nemčijo ali Švico?
saj sedaj je v pripravi zakon, ki bo izenačeval spole v vseh pogledih in bo to izenačeno za obe mamici ali oba očija in 'samohranilne' pare, tako na bo več razlik....lahko se boš odločil kaj si, oči ali mami...da boš pri več dopusta...
Da je to "pozitivna diskriminacija" bodo odgovorili :)